تحصیل پزشکی در هند

می خواهیم در مورد سختی های جدید تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در هند براتون بگیم

خیلی از متقاضیان از ما سوال می کنند که آیا الان تحصیل پزشکی در هند می تونه گزینه خوبی برامون باشه !!

ما در مجموعه بزرگ و بین المللی موسسات مهاجرتی و اعزام دانشجو HSA می خواهیم در این مقاله به شما بگیم که تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در هند چه ویژگی هایی خواهد داشت

تحصیل پزشکی در هند با وجود اینکه در سه چهار سال اخیر از میزان تقاضای آن به دلیل وجود آزمون نیت neet کاسته شده است ، اما به زعم بعضی ها تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در هند همچنان می تواند گزینه مناسبی برای ایرانی ها باشد و از این رو افراد زیادی جویای اطلاعات پیرامون این مسئله هستند.

مشاوران موسسات مهاجرتی و اعزام دانشجو HSA به این منظور مقاله ای را بر اساس جدیدترین اطلاعات گردآوری و خدمت عزیزان علاقه مند ارائه می دهند ، همچنین سعی شده است در این سایت معتبر بهترین کشورها برای تحصیل ایرانیان در بین کشورهای جهان توضیح داده شوند تا بتوانید مقایسه مناسبی را بین آن ها داشته باشید.

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در هند

تحصیل پزشکی در هند علاوه بر مزیت امکان تحصیل انگلیسی و مورد تایید بودن دانشگاه های آن در گذشته یکی از بهترین کشورهای دنیا برای تحصیل ایرانیان بود اما بعد از اینکه دیوان عالی کشور هند سهمیه ورود برای دانشجویان خارجی را حذف و آزمون ورودی برای آن تصویب کرد دیگر این کشور گزینه مناسبی برای ایرانی ها نبود و هم اکنون نیز شرایط ورود به دانشگاه های پزشکی هند به دلایل تعلق گرفتن یارانه تحصیلی وتقاضای گسترده داخلی و خارجی بسیار رقابتی است.

شرایط پذیرش در دانشگاه های مختلف با هم فرق می کند اما به طور عمده دارا بودن رنج سنی 17 تا 24 سال ، معدل و نمرات خوب در دروس مربوطه و قبولی در آزمون ورودی ضروری می باشد.

دانشگاه های هند تا 85% ظرفیت را به دانشجویان داخلی اختصاص می دهد و فقط 15 درصد باقیمانده برای دانشجویان خارجی است ، دانشجویان خارجی باید هزینه کمک به دانشگاه را در زمان ثبت نام بپردازند و هر چه به زمان ثبت نام نزدیکتر می شوند هزینه ثبت نام افزایش پیدا می کند.

نکته : آزمون ورودی که متقاضیان تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در هند باید در آن شرکت کنند ، آزمون NEET نام دارد که سه سال گذشته اجباری شد.

آزمون ورودی پزشکی هند

در گذشته شرایط تحصیل پزشکی در هند جزء آسان ترین ها بود و برخی از دانشگاه های هند نه آزمون ورودی و نه مدرک زبان خارجه نیاز نداشتند ، لازم به ذکر است که دانشگاه های هند به صورت مستقل از هم عمل می کنند و هر کدام روش پذیرش اختصاصی خود را دارند.

طی دو سه سال اخیر دانشگاه های هند شرایط ورود را مورد بازبینی قرار داده و بسیاری از دانشگاه های پزشکی هند آزمون ورودی به نام NEET را برگزار می کنند ، این آزمون توسط CBSC در اکثر شهرهای بزرگ هند برگزار می شود.

آزمون ورودی پزشکی هند

دوره های MBBS و BDS در هند

MBBS نه تنها محبوب ترین دوره پزشکی است بلکه همچنین یکی از ترجیحات دوره های در میان دانش آموزان علمی برای آنهایی است که به دنبال تمرین پزشکی یا تبدیل شدن به جراحان و متخصصان آینده می باشند ، این مدرک در واقع پیش نیازی برای تخصص های پزشکی است و طول دوره MBBS در هند 5.5 سال است و هزینه ی تحصیل در آن کاملاً به دانشگاه بستگی دارد که در حدود 600 تا 900 میلیون تومان برای کل دوره می تواند باشد.

BDS در واقع لیسانس جراحی دندانپزشکی است و به مدت 4.5 تا 5 سال به طول می انجامد ، 2 سال اول تحصیل در این رشته صرف آموزش دروس عمومی می شود و سه سال پس از آن صرف تعلیم دروس تخصصی مانند بیماری دهان و دندان ، پروتز دندان و جراحی خواهد شد.

کاندیدانی که به پیروی از مسیر شغلی ارتودنتیست یا متخصص پروتز دندان می روند ، این درس را می گیرند ، BDS یک دوره پایه برای کسانی است که مایل به تبدیل شدن به دندانپزشکان یا جراحان دندان هستند.

کارشناسی هومیوپاتی (BHMS) و دیپلم پزشکی هومیوپاتی (DHMS)

از آنجا که پزشکی هومیوپاتی در هند بسیار محبوب است ، پیگیری دوره BHMS پیشنهاد خوبی برای کاندیدانی است که به دنبال حرفه ای در زمینه پزشکی پس از تحصیل پزشکی در هند هستند ، این دوره به دانش آموزان کمک می کند تا با تغییر محیط اطراف خود به شیوه ای طبیعی و سازگار ، بیماران را درمان کنند ، مدت زمان تحصیل در این رشته 5.5 سال است و هزینه ی آن 60000 تا 3 Lakh است.

برای دانشجویانی که مایل به سرمایه گذاری بیش از 5 سال در دوره BHMS نیستند ، DHMS یک گزینه مناسب است زیرا این دوره نسبتا کوتاه است و آموزش گسترده ای در زمینه پزشکی هومیوپاتی ارائه می دهد و مدت زمان تحصیل 4 سال می باشد ، برای پذیرش در این رشته های BHMS وDHMS نتایج دو آزمون NEET و KEAM مورد قبول است.

لیسانس پزشکی آیورودا (BAMS) در هند

لیسانس پزشکی آیورودا بر اساس نام شخصی به نام آیوردا بنیان گذاری شده است ، آیورودا در هند متولد شد و این یکی از دلایلی است که مردم در اینجا به پزشکی آیورودا اعتقاد دارند ، آیورودا بسیار محبوب است و بسیاری از متخصصان پزشکی دوره BAMS را می گذرانند ، به ویژه پس از اینکه دولت مزایای آن را تبلیغ کرد.

مدت زمان تحصیل 5.5 سال و هزینه ی 60000 روپیه تا 2.5 Lakh می باشد ، نتایج NEET ، KLEU AIET ، Assam CEE، AP EAMCET، TS برای پذیرش تحصیل در این رشته قابل قبول است.

لیسانس پزشکی آیورودا (BAMS) در هند

BUMS - لیسانس در پزشکی Unani در هند

این دوره شامل موضوعاتی است که دانش آموزان در مورد سیستم پزشکی Unani که از فرهنگ یونانی به ارمغان آورده است ، آموزش می دهد و در بخش جنوب آسیا بسیار محبوب است . فارغ التحصیلان این دوره Hakims نامیده می شود ، مدت زمان تحصیل 5.5 سال و هزینه ی آن 20000 تا 2 Lakhاست.

کارآموزی پزشکی و دندانپزشکی در هند

پس از اتمام این دوره تحصیل پزشکی در هند ، دانشجویان باید به مدت یکسال در بیمارستان طرف قرارداد با دانشگاه مربوطه به کارآموزی بپردازند ، کارآموزان در هند PGT نامیده می شوند و به تمام بخش های بالینی بیمارستان فرستاده می شوند تا با تمامی فرایندهای عملی پزشکی آشنا شوند.

برنامه های کارآموزی دندانپزشکان در هند نیز بسیار جامع می باشد و کارآموزان مبلغی را به عنوان کمک هزینه را به صورت ماهیانه دریافت می کند ، پس از اتمام دوره کارآموزی در صورت علاقه مندی دانشجویان می توانند در آزمون مرحله بعد شرکت کنند.

تحصیل پزشکی در هند در حیطه تخصص نیز در اغلب دانشگاه های هند ارائه می شود و دانشجویان برای تحصیل در دوره های تخصصی 3 سال دیگر نیز باید به تحصیلات ادامه بدهند.

مزایای تحصیل علوم پزشکی در هند

هند به دلیل جایگاه رقابتی خود در جهان و در طول تاریخ تغییر تحولات سازنده ای را تجربه کرده است ، اقتصاد این کشور در مسیر رشد قوی قرار دارد و دارای نرخ ثابت رشد 8 ساله ، افزایش ذخایر ارز خارجی و بازارهای سرمايه گذار در میان دیگران است.

هزینه تحصیل در هند نسبت به بسیاری از کشورهای جهان کم است و بورس تحصیلی مختلف ، وام های تحصیلی و سایر کمک های مالی برای تحصیل در هند خصوصا برای تحصیل پزشکی در هند در دسترس متقاضیان هستند.

تعداد زیادی از موسسات آموزشی در هند وجود دارد که می توانند با بهترین موسسات آموزشی دنیا رقابت کنند ، موسسات آموزشی هندی مانند IITs، IISc، IIMs، NITs، AIIMS، ISI، BITS و ISB در سراسر جهان به خوبی شناخته شده هستند تا آموزش عالی را ارائه دهند.

علاوه بر مزایای فوق ، می توانید برخی از دوره های منحصر به فرد را که توسط سیستم دانش سنتی هند کشف و توسعه یافته است مطالعه کنید ، مواردی مانند آیورودا ، سانتروت ، یوگا و هندی برخی از دوره هایی هستند که بسیاری از دانشجویان بین المللی را به خود جذب می کنند.

کالج های پزشکی در هند

با در نظر گرفتن آزمون ورودی پزشکی ، انتخاب دوره درست و یا ثبت نام در یک موسسه مناسب برای تحصیل در پزشکی ، همه مراحل ضروری مطالعه پزشکی در هند است ، در زیر لیستی از نام برخی از مؤسسات برجسته جهت تکمیل تحصیل پزشکی در هند عنوان شده است:

 • موسسه علوم پزشکی هند ( AIIMS)
 • بیمارستان کالج پزشکی سنت جان
 • دانشگاه علوم پزشکی مهاراشترا
 • کالج و بیمارستان پزشکی مسیحی
 • موسسه تحقيقات و آموزش پزشکی، Chandigarh
 • همه موسسه گفتار و شنوایی هند، میسور
 • مرکز تحقیقات روانپزشکی، رانچی
 • همه موسسه بهداشت و بهداشت عمومی هند
 • موسسات آموزش و پرورش منطقه ای و پرزیدنت

کالج های پزشکی در هند

مدارک واجد شرایط بودن تحصیل پزشکی در هند

 • مدرک دیپلم متوسطه ( نمرات دروس زیست ، شیمی ، فیزیک و زبان انگلیسی باید بالا باشد ) .
 • اسکن واضح از پاسپورت و عکس رنگی
 • اسکن از کد ملی اشتغال یا NOC
 • امضا اسکن شده
 • درخواست برای شرکت در آزمون سراسری پزشکی و دندانپزشکی

ویزای دانشجویی پزشکی هند

 • نتیجه آزمون ورودی NEET
 • شناسنامه و پاسپورت معتبر
 • چند قطعه عکس سایز پاسپورت
 • مدرک دیپلم متوسطه به همراه ریز نمرات و ترجمه ی آنها
 • فرم تکمیل شده برای درخواست ویزای تحصیلی
 • نمره زبان بین المللی

سوالات متقاضیان در خصوص پزشکی هندوستان

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در هند بدون آزمون ورودی می باشد؟

خیر - در سه سال پیش آزمونی به نام آزمون NEET برای ورود به دانشگاه های این کشور در رشته های پزشکی الزامی شد.

هزینه های تحصیل علوم پزشکی در هندوستان چگونه پرداخت می شود؟

هزینه ها بستگی به دانشگاه ها دارد که البته به صورت یکجا یا نهایتاً در دو قسط باید پرداخت کنید و به آن اصطلاحاً seat خریدن می گویند.

تحصیل رشته های پزشکی در هند به چه زبانی می باشد؟

یکی از مزیت های این کشور تحصیل رشته های پزشکی به زبان انگلیسی می باشد.

این مقاله از سوی مشاوران موسسات برتر hsa پیرامون شرایط و ضوابط تحصیل پزشکی در هند ارائه شده است ، همانطور که در ابتدای مقاله هم اشاره شد ، در حال حاضر تعداد زیادی از دانشگاه های هند از حیطه ی پذیرش و اعتبار وزارت بهداشت ایران خارج شده است.

بنابراین برای آگاهی از جزییات با مشاوران برجسته ما در تماس باشید ، همچنین جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص کشورهای مختلف و همچنین لیست جدید وزارت بهداشت 2020 با دفاتر همکار در شهرهای تهران ، شیراز ، مشهد و سایر شهرها در تماس باشید.

تحصیل در خارج از کشور

حقوق مهاجرت تحصیلی

دانشگاه های خارج از کشور

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی

برای آنکه بتونید پیشنهادات ویژه از کارشناسان مهاجرتی بگیرید، زمان رو از دست ندید و همین الان با یکی از دفاتر همکار موسسات HSA از هر کجای ایران تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

TOP