کم هزینه ترین کشورهای اروپایی برای تحصیل با معیار سیستم آموزشی آن ها و همچنین شهریه های درج شده در وب سایت دانشگاه های آن کشور قابلت بررسی دارد ، توجه به این نکته که آیا کم بودن هزینه تحصیل کفایت می کند یا کم بودن هزینه زندگی در یک کشور اروپایی هم باید بررسی شود اهمیت خاص خود را دارد.

قطعاً می دانید که تحصیل در خارج از کشور یک پیشرفت عالی و تجربه زندگی در حال تغییر است ، اما اغلب اوقات نیز با هزینه های بالایی همراه می شود ، قطعا با شنیدن این خبر خوشحال خواهید شد که بدانید در اروپا می توانید به تحصیل رایگان یا با هزینه بسیار پایین ادامه تحصیل دهید.

در همین راستا و در ادامه در خصوص کم هزینه ترین کشور های اروپایی برای تحصیل مطالبی تقدیم شده است و مشاوران موسسات مهاجرتی و اعزام دانشجو HSA همواره پاسخگوی سوالات شما عزیزان نیز می باشند.

هنگام تحصیل اگر چه می توان عامل فاکتور " هزینه های بالا " را پاک کرد ، اما می پرسید چگونه ؟ با پیدا کردن مقصد ایده آل در خارج از کشور که دانشگاه های آن ها هزینه هایی پایینی دارند ، با ادامه تحصیلات خود در برخی از کشور های اروپایی می توانید از هزینه های تحصیلی پایین و هزینه های زندگی کم بهره مند شوید.

کم هزینه ترین کشور اروپایی برای مهاجرت تحصیل

هنگامی که صحبت از مهاجرت تحصیلی می شود ، آنگاه بررسی شرایط دیگری همچون هزینه زندگی ، امکان بردن همراه ، امکان کار و اقامت پس از تحصیل نیز در کنار هزینه های تحصیل دارای اهمیت می شوند ، چراکه شما یک برنامه طولانی را تدوین خواهید کرد.

اروپا گزینه های تحصیلی مناسب برای دانشجویان بین المللی را فراهم می کند ، در بسیاری از کشورها آموزش برای دانشجویان اروپایی رایگان است ولی حتی برخی از مکان هایی که دانشجویان غیر اروپایی می توانند به صورت رایگان تحصیل کنند نیز وجود دارد.

برخی از کشورهای اروپایی تحصیل رایگان را صرفاً برای تحصیل به زبان بومی به دانشجویان خارجی ارائه می دهند ، اما برخی دیگر بر اساس سیستم آموزشی کشورشان تحصیل برای همه ملیت ها حتی به زبان انگلیسی نیز کم هزینه می شود ، در ادامه مطلب با کم هزینه ترین کشور های اروپایی برای تحصیل حتی بدون بورس تحصیلی و وام دانشجویی آشنا شوید.

کشور آلمان و تحصیل رایگان

کشور آلمان دارای یک سیستم آموزشی ایالتی می باشد که این اجازه را به دانشگاه ها و انجمن اداره کننده آن ها می دهد تا مبلغ اندکی شهریه دریافت کنند ، اما تمامی دانشگاه های این کشور به غیر از ایالت بادن وتمبرگ شهریه ای دریافت نکرده و صرفاً هزینه های جاری دانشگاه در حدود سالی 400 یورو را دریافت می کنند ، لذا تحصیل در این کشور تقریباً رایگان به حساب می آید که اطلاعات جامع تحصیل در آلمان در همین وب سایت به تفصیل بررسی شده است و شما می توانید به آن مقاله مراجعه کنید.

دانشجویان با استفاده از کارت دانشجویی ، از مزایای زیادی در تخفیف هزینه های زندگی مانند حمل و نقل و غذا استفاده می کنند و اگر شما در شهرهای دانشجویی این کشور به تحصیل بپردازید حتی هزینه های زندگی مقرون به صرفه ای را تجربه می کنید و از این جهت کشور آلمان واقعاً جز کم هزینه ترین کشورهای اروپایی برای تحصیل به حساب می آید.

تحصیل در بلژیک به زبان بومی

بروکسل و در واقع کل کشور بلژیک برای دانشجویان بین المللی از نظر هزینه های زندگی به شرط هزینه دانشجویی مقرون به صرفه است ، هزینه تحصیل به زبان فرانسوی در دانشگاه های این کشور به طور متوسط در هر سال تا 3000 یورو بسته به دانشگاه و رشته می باشد ، هزینه زندگی نسبتا کم است و کیفیت زندگی بالا می باشد.

برترین دانشگاه های بلژیک برای دانشجویان بین المللی:

 • دانشگاه لووان ،
 • Vrije Universiteit Brussel (VUB)
 • Université Libre de Bruxelles (ULB)

بلژیک به زبان بومی

مجارستان در رشته های غیرپزشکی

مجارستان جزو کم هزینه ترین کشور های اروپایی برای تحصیل است ، هزینه های مسکن به همان اندازه مقرون به صرفه است ، دانشگاه های مجارستان نیز بسته های مختلف تحصیلی برای دانشجویان بین المللی دارند و شهریه رشته های غیر پزشکی در این دانشگاه ها بین 3.500 تا 6.000 یورو می باشد.

هزینه کلی زندگی در شهرهای مجارستانی نسبت به برخی شهرهای اروپایی ارزان تر است و بنابراین تحصیل در مجارستان مقرون به صرفه برای دانشجویان ایرانی است که می خواهند برای تحصیل به خارج از کشور در رشته های غیر پزشکی سفر کنند.

این که می گوییم در رشته های غیر پزشکی دلیل دارد ، چون تحصیل این رشته ها دارای هزینه ای بین 15.000 تا 18.000 یورو در سال می باشد ، اگر بخواهید در دانشگاه های لیست وزارت بهداشت تحصیل کنید.

دانشگاه های برتر برای دانشجویان بین المللی:

 • دانشگاه دبرسن
 • دانشگاه های سگد
 • دانشگاه Corvinus
 • دانشگاه بوداپست
 • دانشگاه Eötvös Loránd

ایتالیا و بورسیه استانی

بسیاری از دانشگاه های ایتالیایی برای دانشجویان بین المللی هزینه تحصیلی پایین ارائه می دهند ، آنها همچنین دارای گزینه های اقامت گوناگون در مقیاس اقتصادی هستند ؛ ایتالیا برای ارائه بهترین آموزش و پرورش در زمینه های تحصیلی مانند مد ، تاریخ ، هنرهای آزاد و هنر با هزینه کم برجسته شده است و می توان گفت این کشور در واقع بهترین مکان برای تحصیل هنر است. 

در این کشور یک نوع بورسی به نام DSU یا بورسیه استانی به دانشجویان داشته می شود که در کنار هزینه های کم تحصیلی ، کمک زیادی به شما در پرداخت هزینه های زندگی خواهد داشت.

هزینه شهریه ای برای دانشگاه های این کشور به طور سالیانه در حدود 3.000 تا 10.000 یورو متغییر می باشد که در دانشگاه های شهریه پایین بهترین شرایط برای تحصیل در خارج وجود خواهد داشت.

برخی دانشگاه های برتر برای دانشجویان بین المللی:

 • دانشگاه بولونیا
 • دانشگاه رم La Sapienza
 • دانشگاه پلی تکنیک میلان
 • دانشگاه Rome Tor Vergata

ایتالیا و بورسیه استانی

فرانسه و تحصیل رایگان

فرانسه هم جزو کم هزینه ترین کشور های اروپایی برای تحصیل با شهریه تحصیلات تقریباً رایگان برای دانشجویان داخلی و بین المللی است ، پاریس پایتخت فرانسه ، 2 سال متوالی ، بهترین دانشگاه های برتر دانشجویان QS بوده است.

دیگر شهرهای فرانسه مزیت دیگری برای داشتن هزینه پایین زندگی نسبت به پاریس دارند ، هزینه های دانشجویان جهت تحصیل در فرانسه بسیار پایین است ، دانشگاه های فرانسوی بسته های اقامتی متنوع برای دانشجویان بین المللی با قیمت های مناسب ارائه می دهند.

مبلغی که دانشگاه های فرانسه برای تحصیل به زبان بومی دریافت می کنند به طور تقریبی 500 یورو برای هر سال تحصیلی می باشد که کاملاً گویای کم هزینه بودن تحصیل در این کشور است.

برخی دانشگاه های برتر فرانسه برای دانشجویان بین المللی:

 • دانشگاه Lyon
 • Ecole Normale Supérieure de Lyon
 • دانشگاه ژان مولین لیون

فنلاند

فنلاند هیچ شهریه ای از دانشجویان داخلی و بین المللی در مقطع کارشناسی تا دکترا تا قبل از سال 2017 اخذ نمی کرد ، برخی از برنامه های کارشناسی ارشد هزینه تحصیل برای دانشجویان خارجی غیر اتحادیه اروپا / EEA دارد.

اگرچه منطقه نوردیک اروپا برای هزینه های بالای زندگی مشهور است اما هلسینکی یکی از ارزان ترین شهر های آن منطقه است ، دانشگاه های برتر برای دانشجویان بین المللی در فنلاند ، دانشگاه آالو و دانشگاه هلسینکی می باشند.

تحصیل رایگان در اتریش

امکان تحصیل در دانشگاه های اتریش با هزینه متوسط در حدود 726.72 یورو و 17.50 یورو اضافی برای بیمه و هزینه اتحادیه دانشجویان در هر ترم انجام می گیرد ، شهروندان کشورهای کمتر توسعه یافته آموزش های رایگان در زمینه تحصیل در دانشگاه های دولتی اتریش دارند و فقط 17 . 50 یورو در هر ترم می پردازند.

در واقع در کنار کشورهای فرانسه و آلمان ، این کشور نیز تحصیل تقریبا رایگان برای دانشجویان خارجی دارد و مزیت اصلی این کشور برای تحصیل ، عدم نیاز به مدرک زبان آلمانی جهت پذیرش می باشد.

برخی دانشگاه های برتر برای دانشجویان بین المللی در اتریش:

 • دانشگاه وین
 • Leopold-Franzens-Universität Innsbruck 
 • دانشگاه گراتس
 • دانشگاه اینسبورگ

نروژ مقصد دانشجویان برتر

نروژ نیز از کم هزینه ترین کشور های اروپایی برای تحصیل مجسوب می شود ، دانشگاه های دولتی و کالج ها در نروژ آموزش رایگان برای دانشجویان بین المللی ارائه می دهند ، دانشجویان فقط مبلغ 50 تا 100 یورو در هر ترم را پرداخت می کنند ، این آموزش رایگان برای دانشجویان بین المللی از برنامه های کارشناسی تا دوره های کارشناسی ارشد و Ph.D می باشد.

برنامه دانشگاه های خصوصی دارای هزینه های تحصیلی می باشند ، با این حال آنها نیز مقرون به صرفه هستند ، ویزای تحصیلی نروژ در اروپا ارزش ویژه ای دارد ، اما هزینه زندگی در نروژ بالاتر از دیگر کشورهای اروپایی است.

متقاضیان تحصیل در این کشور باید شرایط تحصیلی قبلی بسیار خوبی داشته باشند و مبلغی را در حساب دانشگاه به عنوان دیپازیت قرار دهند.

برخی دانشگاه های برتر برای دانشجویان بین المللی در نروژ:

 • دانشگاه اسلو
 • دانشگاه برگن
 • دانشگاه علوم و فناوری نروژ و دانشگاه ترومز

کشور سوئد برای تحصیل

بعد از سال 2012 ، دانشجویان بین المللی از کشورهای غیر اتحادیه اروپا ، EEA ، Nordic یا سوئیس هزینه های تحصیل را پرداخت می کنند ، با این حال تعداد زیادی از دانشگاه ها ، بورس تحصیلی جزئی و کامل را برای دانشجویان بین المللی در مقاطع تحصیلات تکمیلی برای تحصیل پرداخت می کنند.

با این حال برنامه های دکترا برای دانشجویان خارجی هزینه تحصیلی نیز ممکن است داشته باشد ، هزینه زندگی در سوئد نسبتا بالا است ، میانگین هزینه های تحصیل 80000 کرون در سال تحصیلی باید در نظر گرفته شود.

دانشگاه های برتر سوئد برای دانشجویان بین المللی:

 • دانشگاه لند
 • دانشگاه اوپسالا
 • موسسه کارولینسکا
 • موسسه تکنولوژی سلطنتی و دانشکده اقتصاد استکهلم

سوئد

اوکراین و هزینه تحصیل کم

دانشگاه ها در اوکراین یکی از کم هزینه ترین کشور های اروپایی برای تحصیل مهندسی و تحصیل پزشکی و دندانپزشکی را در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی ارائه می دهند ، شرایط پذیرش ساده هستند زیرا TOEFL و ILETS مورد نیاز نیست.

هزینه زندگی در اوکراین کم است و سطح زندگی در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی نیز تا حدودی پایین تر است ، فرصت های شغلی در تعطیلات تابستانی برای دانشجویان وجود دارد.

دانشگاه های برتر برای دانشجویان بین المللی در اوکراین:

 • دانشگاه ملی پزشکی خارکف
 • آکادمی پزشکی دولتی Dnipropetrovsk
 • آکادمی پزشکی دندانپزشکی اوکراین
 • دانشگاه علوم پزشکی کریمه
 • دانشگاه علوم پزشکی اودسا

سوالات کم هزینه ترین کشور اروپایی برای تحصیل

کشورهای رایگان برای تحصیل در اروپا کدام ها هستند؟

کشورهای آلمان ، فرانسه ، اتریش و نروژ تحصیل تقریباً رایگان ارائه می دهند.

کم هزینه ترین کشورها برای تحصیل در اروپا به زبان انگلیسی چه کشورهایی هستند؟

کشورهای لهستان ، آلمان ، مجارستان ، ایتالیا جزو کم هزینه ترین کشورهای اروپایی برای تحصیل به شمار می روند.

آیا کشورهای کم هزینه تحصیلی در اروپا بورسیه تحصیلی هم می دهند؟

کشور ایتالیا با بورسیه استانی جزو معدود کشورها می باشد، سایر کشورها در مقاطع تحصیلات تکمیلی نیز بورسیه دارند.

آیا برای تحصیل رشته های پزشکی هم کشورهای کم هزینه وجود دارد؟

بله - تمامی کشورهایی که تحصیل در آن ها رایگان می باشد ، شامل رشته های پزشکی هم هستند.

و در پایان این مطلب چنانچه در رابطه با کم هزینه ترین کشور اروپایی برای تحصیل سوالی دارید ، مشاوران موسسات برتر مهاجرتی و اعزام دانشجو hsa در دفتر مرکزی و یا در ایران و در شهرهای تهران و شیراز پاسخگوی شما عزیزان در خصوص ارزان ترین و امن ترین کشورهای دنیا برای تحصیل در خارج می باشند.

حقوق مهاجرت تحصیلی

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی

دانشگاه های خارج از کشور

تحصیل در خارج از کشور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

TOP