در نظر خیلی از افراد تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کشوری اروپایی و به صورت رایگان رویایی دور از واقعیت و محال به نظر بیاید . اما در سایت موسسات برتر مهاجرتی و اعزام دانشجو HSA به شما می گویند که خوشبختانه در اروپا کشور های محدودی هستند که تحصیل در دانشگاه های آن ها برای خارجیان هنوز به صورت رایگان است . در فرانسه هم تحصیل در تمام مقاطع و دانشگاه ها تا سال 2018 رایگان بود ، اما برخی از دانشگاه ها از سال 2019 دارای هزینه و شهریه شده اند . تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در فرانسه علاوه بر رایگان بودن ، برای شما فرصت تحصیل در یکی از بهترین دانشگاه های مطرح دنیا را فراهم می آورد .

فرانسه یکی از بزرگترین کشورهای اروپایی و به عنوان دروازه اروپا شناخته شده است ، زیرا چندین فرودگاه بزرگ بین المللی و خدمات راه آهن فوق العاده سریع در آن وجود دارد ( تنها دو فرودگاه بین المللی در پاریس واقع شده است ) . فرانسه محبوب ترین مقصد گردشگری در جهان است .

یکی دیگر از واقعیت های مهم در مورد فرانسه این است که در لیست بهترین مکان های جهان برای حضور در دانشگاه است . در بین دانشگاه های خارج از کشور ، دانشگاه های فرانسه دارای ارزش و اعتبار بالایی هستند .

افراد در تمام سنین می توانند در هر یک از کالج ها و دانشگاه های با کیفیت کشورفرانسه شرکت کنند و انتظار داشته باشند آموزش های عالی را کسب کنند . فرانسه دارای بهترین دانشگاه های جهان از لحاظ رنکینگ می باشد .

شرایط تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در فرانسه

خوب است که بدانید خیلی از کشفیات علوم پزشکی مانند علت سندروم دان یا کشف واکسن هپاتیت ب مربوط به فرانسه بوده است . در ادامه به روش های ورود به دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی فرانسه و مدارک لازم می پردازیم .

اول از همه باید بدانید که تحصیل رایگان در فرانسه به زبان فرانسوی است و باید در حد C1 برای رشته های پزشکی به زبان فرانسوی تسلط داشته باشید . برای اثبات این مهارت هر ساله در سفارت فرانسه واقع در تهران آزمونی برای اخذ ویزای تحصیلی فرانسه برگزار می شود .

خیلی از کشور ها برای ورود به رشته های پزشکی و دندانپزشکی دارای کنکور سراسری هستند ، اما جالب است که بدانید در فرانسه مستقیم و بدون کنکور می توانید وارد دانشگاه ها شده و به تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در فرانسه بپردازید .

در سال اول تحصیلی دروس عمومی و پایه تمامی رشته های پزشکی و دندانپزشکی تدریس می شود . در واقع دانشگاه های فرانسه کنکور خود را بعد از یک سال تحصیلی برگزار می کنند .

برای اثبات این مهارت هر ساله در سفارت فرانسه واقع در تهران آزمونی برای اخذ ویزای تحصیلی فرانسه برگزار می شود . خیلی از کشور ها برای ورود به رشته های پزشکی و دندانپزشکی دارای کنکور سراسری هستند ، اما جالب است که بدانید در فرانسه مستقیم و بدون کنکور می توانید وارد دانشگاه ها شده و به تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در فرانسه بپردازید .

آزمون ادامه تحصیل رشته های پزشکی فرانسه

همان طور که گفتیم ورود به دانشگاه آزمون ندارد و در سال اول تحصیلی دروس عمومی و پایه تمامی رشته های پزشکی و دندانپزشکی تدریس میشود . در واقع دانشگاه های فرانسه کنکور خود را بعد از یک سال تحصیلی برگزار می کنند .

این آزمون تا حدی دشوار و از دروس تدریس شده می باشد . در صورت موفقیت در این آزمون دانشجو می تواند به تحصیلات خود ادامه دهد . البته مدارک تحصیلی همچون مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی متقاضی نیز از سوی دانشگاه بررسی می شود بنابراین داشتن معدل بالا نیز از اهمیت بسیاری برخوردار است .

دوره زبان فرانسوی در فرانسه

باتوجه به اینکه رسیدن به سطح زبان C1 در ایران برای متقاضیان غالباً سخت می باشد ، لذا اکثر دانشجویان ترجیح می دهند دوره زبان فرانسوی را در کالج ها یا دانشگاه های خود کشور فرانسه بگذرانند .

در واقع شما می توانید ویزای دوره زبان را از سفارت اخذ نمائید ، هزینه این دوره زبان برای دوره عادی در حدود 3000 یورو و برای دوره فشرده ده ماهه در حدود 6000 یورو می باشد . بدون شک در محیط بودن و آشنایی با سیستم آموزشی کشور فرانسه شما را به موفقیت مد نظزتان نزدیک تر می کند .

محدودیت سنی برای تحصیل رشته های پزشکی در فرانسه

محدوده سنی مشخص شده برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در فرانسه به این قرار است که افرادی که مدرک دیپلم دارند حداکثر تا سن 27 سال و افرادی که مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد دارند حداکثر تا سن 32 سال می توانند در این رشته ها به تحصیل بپردازند .

طول مدت تحصیل برای رشته پزشکی 9 سال و برای رشته دندانپزشکی 6 سال می باشد . لازم به توضیح است که تمامی دانشگاهی پزشکی و دندانپزشکی فرانسه مورد تایید وزارت بهداشت ایران است .

از بهترین دانشگاه ها در این رشته می توام به دانشگاه پانتئون آسا ، دانشگاه پیر و ماری کوری ، دانشگاه لیل و دانشگاه پاریس نام برد .

تحصیل دندانپزشکی در فرانسه

تحصیل دندانپزشکی در فرانسه

پذیرش در دانشکده دندانپزشکی پس از اتمام 12 سال تحصیلی ابتدایی صورت می گیرد . این برنامه شش ساله در یکی از 16 دانشکده دندانپزشکی فرانسه است . این برنامه شامل یک دوره دو ساله، یک دوره سه ساله و یک دوره یک ساله است .

در فرانسه برای رشته دندانپزشکی دانشجو مستقیم وارد دانشگاه می شود و بعد از گذراندن یک سال دروس عمومی رشته های پزشکی در آزمونی شرکت می کند که از دروس گذرانده شده است .

هر متقاضی فقط دو بار می تواند در این کنکور به نسبت سخت شرکت کند . در صورت موفقیت و داشتن شرایط لازم دانشجو می تواند در رشته دندانپزشکی به تحصیلات خود ادامه دهد .

دوره های دندانپزشکی کشور فرانسه

همان طور که گفته شد تحصیل دندانپزشکی در فرانسه به سه دوره تقسیم می شود که اولین دوره شامل دو سال است . در پایان سال اول ، با یک آزمون رقابتی ، حدود 15 تا 20 درصد از دانشجویان سال اول به دومین سال می رسند .

دو سال اول برای دانشجویان پزشکی ، داروسازی ، دندانپزشکی ، پرستاری و فیزیو تراپی در سیستم مطالعه پزشکی فرانسه مشترک است . دوره دوم دندانپزشکی چهار سال طول می کشد .

برای ادامه تحصیل در دوره سوم ، دانشجو چهار ساله باید با موفقیت دوره دوم را به اتمام برساند و دوره های آموزشی نظری ، تمام دوره های آموزش در بیمارستان را پشت سر بگذراند و در سمینارهای مورد نیاز شرکت کند .

حداکثر تعداد دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا توسط هر دانشکده دندانپزشکی یا بخش پذیرفته شده محدود به درصد خاصی از کل پذیرش نیست ، با این شرط که رتبه آخرین دانشجوی خارجی برابر یا بالاتر از آخرین دانشجو پذیرفته شده فرانسوی باشد شما می توانید تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در فرانسه را داشته باشید .

تحصیل پزشکی در فرانسه

تحصیل پزشکی در فرانسه مقداری با سایر کشورهای اروپایی متفاوت می باشد که البته به همین دلایل نیز جزو بهترین دوره های پزشکی در دنیا و فارغ التحصیلان آن نیز جزو برترین پزشکان در کل اروپا شناخته می شوند . تحصیل در رشته پزشکی برای متقاضیان این رشته ها در کشور فرانسه شامل سه مرحله است :

تحصیل پزشکی در فرانسه

سیکل اول (PCEM) دانشگاهی پزشکی فرانسه

تحصیل به مدت دو سال می باشد. در پایان ترم پس از یک آزمون رقابتی به نام PACES ، فقط ۱۵ تا ۲۰ درصد قادر به ورود به سال دوم می باشند . تعداد محدود ظرفیت در مدرسه های پزشکی هر ساله از طریق یک سیستمی به نام numerous clauses مشخص میشود .

تعداد ظرفیت سال ۱۲-۲۰۱۱ در حدود ۷۵۰۰ نفر بوده است . تعداد دانشجویان از خارج از اتحادیه اروپا محدود به ۸ درصد از ظرفیت تعریف شده میباشد . امکان ثبت نام برای ازمون بیش از دو مرتبه در سال اول مقدور نمی باشد .

سیکل دوم یا DCEM تحصیل پزشکی

این مرحله به مدت ۴ سال به طول می انجامد . دانشجویان در سه سال آخر این دوره کمک هزینه می‏گیرند . و باید امتحان‏های تئوریک را در زمینه‏های مختلف قبول شوند .

۳۶ ماه کارآموزی در بخش‏های مختلف بیمارستان بروند ، در طول سه سال ۳۶ کشیک بدهند و در سمینارهای اجباری شرکت کنند . در پایان این دوره مدرک certificate de synthese Clinique et therapeutique دریافت می‏کنند .

سیکل سوم تحصیل پزشکی در کشور فرانسه

دانشجویان پزشکی باید در کنکور سراسری Epreuves Nationales classantes شرکت کنند و اگر قبول شوند ، می‏توانند یکی از ۱۱ گرایش ممکن را انتخاب کنند که یکی از آنها پزشکی عمومی است . انتخاب گرایش و محل آن با توجه به نمره کسب شده است .

اگر وارد ۱۰ گرایش دیگر غیر از پزشکی عمومی شوند دوره‏هایش بین ۴ یا ۵ سال طول می‏کشد و در نهایت مدرک DES دریافت می‏ کنند .

ولی اگر دوره پزشکی عمومی را انتخاب کنند سه سال طول می‏کشد و به صورت گذراندن دوره‏های بیمارستانی تمام م‏وقت شامل کارآموزی‏ های ۶ ماهه در زمینه‏های مختلف است . بدین ترتیب ، فارغ‏ التحصیل شدن به عنوان پزشک عمومی در فرانسه ۹ سال زمان طول می ‏کشد .

پذیرش در مقطع پزشکی کشور فرانسه

تحصیل پزشکی در فرانسه تحت نظارت واحد آموزش و تحقیقات پزشکی UFR است . این سازمان شبیه به شورای پزشکی هند MCI است .

متقاضیان تحصیل پزشکی در فرانسه از کشورهای عضو اتحادیه اروپا (منطقه اقتصادی اروپا) برای تحصیل نیازی به ویزا ندارد و مستقیما می توانند به دانشگاه یا مدرسه فارغ التحصیلی منتخب خود درخواست دهند .

دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا و یا منطقه اقتصادی اروپا، نیاز به اقدام برای ویزای دانشجویی ازطریق کنسولگری فرانسه دارند. در طول سال اول تحصیل پزشکی، دانشجویان بین المللی تنها نیاز به نشان دادن ویزا برای اثبات وضعیت اقامتی خود دارند .

اما آنها همچنان نیاز به ثبت نام در اداره مهاجرت ظرف ۳۰ روز از ورودشان به خاک فرانسه داشته و باید امتحان پزشکی را بگذرانند تا ویزایشان اعتبار پیدا کند . از سال دوم از تحصیلشان به بعد، انها باید برای اجازه اقامت اقدام نمایند .

دارندگان مدرک پزشکی که خارج از فرانسه مدرک گرفته اند ، می توانند تخصص خود را درفرانسه بگیرند . آنها باید برای DFMS یا دیپلم تحصیلات تخصصی ویا DFMSA یا دیپلم تحصیلات تکمیلی تخصصی ثبت نام نموده که در سفارت فرانسه میسر میباشد .

کنکور رزیدنتی دانشگاه های فرانسه

با توجه به سطح بالای علوم پزشکی و آموزش رشته های مختلف تخصص پزشکی در دانشگاه های فرانسه و بویژه با توجه به جایگاه و اعتبارخاص رشته ی پزشکی این کشور دردنیا و همچنین اعطاء امتیازات مختلف توسط دولت فرانسه به دانشجویان و بویژه پرداخت حقوق ماهانه به پزشک یا داروساز در حال گذراندن دوره تخصص ، این کنکوراز اعتبار ویژه ای در بین پزشکان جوان کشورهای مختلف برخوردار می باشد .

این کنکور به زبان فرانسه برگزار می شود و شامل ۲ مرحله تستی چند جوابه و تشریحی است . داوطلبین خارجی خود را باید بر اساس رفرانسها و منابع پزشکی و داروسازی فرانسه برای شرکت در آن آماده سازند .

دانشگاه های معتبر فرانسه

شانزده دانشگاه برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در فرانسه وجود دارد که مورد تایید وزارت بهداشت ایران است ، در این بخش از مقاله به معرفی تعدادی از آن ها می پردازیم :

دانشگاه پیر و ماری کوری

این دانشگاه دولتی در سال 1150 در شهر پاریس تاسیس شد و یکی از بزرگترین دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی در فرانسه است . در این دانشگاه رشته پزشکی در مقاطع کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می شود .

ملاک انتخاب برای ورود به این دانشگاه قبولی در آزمون ورودی است . در این دانشگاه دروس پزشکی به زبان فرانسه تدریس می شوند . هزینه تحصیل در این دانشگاه 350 یورو برای یک سال تحصیلی است .

دانشگاه لیون کلود برنارد

این دانشگاه یکی از سه دانشگاه دولتی لیون است که در 1809 در شهر ویوربن تاسیس شد . در این دانشگاه رشته پزشکی در مقطع کارشناسی ، کارشناسی ارشد ، دکتری ارائه می شود . ملاک انتخاب برای ورود به این دانشگاه قبولی در آزمون ورودی این دانشگاه است .

دانشگاه دکارت پاریس

این دانشگاه دولتی یکی از شعب سیزدگانه دانشگاه پاریس محسوب می شود . این واحد در سال 1970 از دانشگاه پاریس جدا شد و شامل پردیس دانشگاهی پزشکی دانشگاه سوربن است . ملاک انتخاب برای ورود به این دانشگاه معدل دبیرستان و پیش دانشگاهی است .

دانشگاه استراسبورگ

این دانشگاه در سال 1538 در شهر استراسبورگ تاسیس شد . این دانشگاه بزرگترین دانشگاه کشور فرانسه است که دارای 43000 دانشجو و بیش از 4000 پژوهشگر می باشد .

دروس پزشکی در این دانشگاه به زبان فرانسه ارائه می شوند . شهر استراسبورگ شهری تماماً دانشجویی است که سبب می شود هزینه های زندگی شما در آن نسبت به سایر شهرهای فرانسه کمتر باشد .

دانشگاه اکس مارسی

یکی از دانشگاه های دولتی پژوهشی فرانسه واقع در پروانس است . این دانشگاه در سال 1409 تاسیس شد و یکی از بزرگ ترین دانشگاه ها در کشورهای فرانسوی زبان با حدود 70 هزار دانشجو است . پذیرش در آزمون ورودی برای ورود به دانشگاه ضروری است .

هزینه تحصیل رشته های علوم پزشکی فرانسه

دانشگاه های دولتی فرانسه همگی بدون شهریه و تقریباً رایگان هستند حتی برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در فرانسه . دولت از سال سوم به دانشجویان پزشکی خود حقوق ماهانه نیز پرداخت می کند . هزینه تحصیل در این رشته ها تا حد زیادی به تحصیل در دانشگاه دولتی یا غیر انتفاعی بستگی دارد .

همانند تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان ، هزینه تحصیل پزشکی در دانشگاه های دولتی فرانسه حدود 450 یورو برای هر سال تحصیلی می باشد که در واقع شهریه نبوده و فقط هزینه های جاری دانشگاه می باشد اما تحصیل در گراند اسکول بسیار گران تر است و حدود 7000 یورو برای هر سال تحصیلی می باشد .

هزینه زندگی در شهرهای فرانسه

هزینه زندگی در شهرهای فرانسه

متوسط هزینه های زندگی دانشجویی که شامل اجاره خانه هم میشود مبلغی در حدود 7500 در سال است . البته این هزینه ها بسته به عادت های متداول و سبک زندگی تغییر خواهد کرد .

ما این مبلغ را برای هزینه های معمول زندگی در نظر گرفته ایم . جدا از همه این ها دانشجویان در این مقاطع تحصیلی می توانند حداکثر تا 20 ساعت در هفته به کار نیمه وقت دانشجویی در فرانسه نیز مشغول شوند .

هزینه زندگی در فرانسه بسته به سبک زندگی و شهر انتخابی متغیر است که در این بخش از مقاله هزینه زندگی در شهر های مهم این کشور را بیان می کنیم :

 • پاریس : بین 1140 و 1650 یورو برای هر ماه ؛
 • نیس : بین 850 و 1250 یورو برای هر ماه ؛
 • لیون ، نانتس ، بوردو و تولوز : بین 800 و 1200 یورو برای هرماه ؛
 • برای بقیه شهرهای فرانسه هزینه زندگی 650 یورو برای هر ماه می باشد .

بورس تحصیلی برای دانشجویان بین المللی توسط برخی از دانشگاه ها ، وزارت امور خارجه فرانسه یا سفارت فرانسه در کشور مبدا ارائه می شود . برخی از دانشگاه ها به دانشجویانی در زمان پذیرش در دانشگاه که حداکثر 30 سال دارند حدود 10000 یورو کمک هزینه تحصیلی برای یک سال اعطا می کنند .

مدارک ویزای تحصیلی پزشکی فرانسه

 • تکمیل فرم آنلاین درخواست ویزا
 • پرداخت هزینه ویزا ( 95 یورو )
 • مصاحبه به منظور بیان هدف تحصیل در فرانسه
 • ارائه نامه پذیرش از یکی از دانشگاه های فرانسه
 • عکس پاسپورتی
 • پاسپورت معتبر
 • کپی شناسنامه
 • گواهی تمکن مالی و پرینت حساب
 • گواهی عدم سو پیشنه
 • نامه رزرو خوابگاه یا اجاره مسکن

مدارک پذیرش دانشگاه های پزشکی فرانسه

 • تکمیل فرم درخواست پذیرش دانشگاه
 • ریز نمرات دبیرستان و پیش دانشگاهی
 • پاسپورت معتبر
 • گواهی تسلط به زبان فرانسه
 • پرداخت نیمی از هزینه پذیر

در پایان اگر تصمیم خود را برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در فرانسه گرفته اید می توانید با راهنمایی مشاوران معرفی شده در سایت موسسات برتر مهاجرتی و اعزام دانشجو hsa شک های خود در این خصوص را به یقین تبدیل کنید . این موسسه با همکاری موسسات دارای مجوز از وزارت علوم و یا موسسات حقوقی و مهاجرتی معتبر آماده مشاوره ویزا و پذیرش از دانشگاه های فرانسه برای دوستداران رشته های پزشکی و دندانپزشکی است . شما می توانید برای اطلاعات در خصوص تحصیل در خارج از کشور با دفتر اروپا و یا موسسات همکار در شهرهایی همچون تهران و شیراز تماس حاصل فرمائید .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

TOP