تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در سوئد یکی از راه های مهاجرت به این کشور است که اقدام از طریق مهاجرت تحصیلی و اخذ اقامت از طریق تحصیل بشمار می رود.

سطح بالای کیفیت زندگی و نرخ پایین بیکاری ویژگی هایی هستند که باعث شده هرساله افرادی برای زندگی به سوئد جذب شوند ، سوئد یکی از مقاصد در حال رشد در اروپا است و دانشگاه های معتبری در این کشور وجود دارد که می تواند آموزش و پرورش با کیفیت بالا را در زمینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی ارایه کند.

مشاوران موسسات مهاجرتی و اعزام دانشجو HSA مشاوره های لازم در جهت تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در سوئد را به علاقه مندان تحصیل در این رشته ها ارایه می دهد.

سوئد دارای 53 دانشگاه و کالج های دانشگاهی است و برای دانشجویان اتحادیه اروپا هزینه تحصیل ندارد اما از دانشجویان غیر اتحادیه اروپا شهریه تحصیلی اخذ می شود ، این قانونی است که از سال 2012 گذاشته شد و قبل از آن تحصیل در سوئد برای دانشجویان خارجی نیز همانند تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان تقریبا رایگان بود.

این کشور زادگاه معتبرترین جایزه جهان یعنی جایزه نوبل است و بنابراین جای تعجب ندارد که دانشگاه های آن در سطح جهانی بسیار شناخته شده اند ؛ کشور سوئد به خاطر هزینه های بالا زندگی در سطح جهان معروف است اما وقتی صحبت از آموزش عالی در این کشور می شود ، باید بگوییم یکی از مقرون به صرفه ترین کشور ها برای ادامه تحصیل در اروپا است.

بررسی تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در سوئد

کشور سوئد یکی از کشور های شمال اروپا است و پایتخت آن استکهلم می باشد ، زبان رسمی این کشور سوئدی است اما مردمشان به زبان های انگلپیسی و سامی نیز صحبت می کنند ، دین رسمی کشور سوئد مسحیت می باشد.

از مزایای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در سوئد می توان به این موارد اشاره کرد :

 • سطح بالای کیفیت زندگی در سوئد برای تمام شهروندان و دانشجویان
 • نرخ پائین بیکاری برای شهروندان و دانشجویان
 • اجازه 20 ساعت کار هفته برای دانشجویان و همراه آن
 • امکان گرفتن اقامت و تابعیت دانشجو بعد از اتمام تحصیل پزشکی در سوئد
 • کشف استعداد های دانشجویان برای آینده بهتر
 • خوابگاه های بسیار مجهز
 • تحصیل در دانشگاه های معتبر و برتر اروپا
 • ثبات و امنیت بالای کشور سوئد

اغلب دانشگاه های سوئد مورد تایید وزارت بهداشت ایران می باشند و در دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی این کشور این رشته علاوه بر زبان سوئدی به زبان انگلیسی نیز بعد از دو سال ارایه می شود.

تحصیل پزشکی در سوئد

به منظور تحصیل پزشکی در سوئد ، دانشجو نیاز به تکمیل تحصیلات خود در دوره متوسطه و یا معادل آن را دارد ، برای مثال دروس ضروری مانند زیست شناسی را در کلاس های پیش دانشگاهی خود را آموخته باشد.

شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه های سوئد بستگی به دانشگاه انتخابی شخص در این کشور دارد ، معمولا اخذ پذیرش در دانشگاه های خصوصی راحت تر از دانشگاه های دولتی است ، اما باید دقت شود دانشگاه انتخابی مورد تایید وزارت بهداشت باشد.

تحصیل پزشکی در سوئد

تحصیل پزشکی در سوئد حدود 5 سال به طول می انجامد که 18 ماه آن به صورت کار آموزی اجباری می باشد برای دانشجویان پزشکی مسلط به زبان فنلاندی یا سوئدی امکان تحصیل در این کشور به این زبان وجود دارد ، در صورت عدم تسلط دانشجو به زبان ، دوره آموزشی سوئدی قبل از شروع دوره اصلی تحصیل در دانشگاه ها برگزار می شود.

تحصیل پزشکی در سوئد در اغلب دانشگاه های این کشور به یک شکل برنامه ریزی می شود به این صورت که دوره های مبتنی علوم پزشکی پایه در ارتباط مستقیم با تخصص بالینی سازمان یافته می باشد.

روند تحصیل رشته پزشکی در سوئد

مطالعات اولیه شامل زیست شناسی سلولی ، بافت شناسی ، فیزیولوژی ، ژنتیک و زیست شناسی متمرکز می شود ، در بخش دوم تحصیل پزشکی در سوئد دانشجویان با انواع بیماری ها و علل ابتلا به آن ها و در مان بیماری ها آشنا می شوند که موضوعات درسی اصلی آن ها در رابطه با آسیب شناسی ، عفونت ، میکروب شناسی ، اختلالات پوستی ، جراحی ، مغز و اعصاب و غیره می باشد.

در تمامی دوره های تحصیل پزشکی در سوئد پس از پایان دوره آزمون های کتبی یا شفاهی جهت بررسی وضعیت علمی دانشجویان برگذار می شود.

تحصیل پزشکی در سوئد به دانشجویان تمامی آموزش های لازم را در رابطه با راهکارهای جلوگیری از ابتلا به بیماری ها ، کاهش بیماری و درمان بیماری ارائه می شود که تمامی این مهارت ها با آموزش های گسترده توسط اساتید مجرب در دانشگاه ها بدست آورده می شود ، دوره های کارآموزی در بیمارستان های وابسته به دانشگاه تحت نظارت اداره آموزش عالی گذرانده می شود.

علاوه بر این در رشته ی پزشکی امکان تحصیل در دوره های کارشناسی ارشد TRANSMED و برنامه های دکترا در دانشگاه های سوئد وجود دارد ، گاهی اوقات برای دانشجویان پزشکی مشغول به تحصیل که حداقل 3 سال از تحصیل خود را در یک دانشگاه معتبر گذراندند و همچنین دوره های زبان فنلاندی یا سوئدی را طی کرده اند امکان تبادل در دانشگاه هلسینکی پزشکی فنلاند وجود دارد.

تحصیل دندانپزشکی در سوئد

تحصیل دندانپزشکی در سوئد هم به زبان انگلیسی و هم به زبان سوئدی امکان پذیر است ، همانند دیگر کشور های جهان ، دانشجویان دندانپزشکی تکنیک های پیشرفته ای را جهت ارائه مراقبت های دندان به بیماران در آینده ، آموزش می بینند.

برخی از موضوعات پیشرفته مرتبط با این نوع مدرک شامل دندانپزشکی ترمیمی ، پریودنتیکس ، جراحی دهان ، دندانپزشکی کودکان و بیهوشی عمومی و موضعی است.

مدرک دندانپزشکی در سوئد معمولا بیش از وارد شدن در مقطع کارشناسی نیاز به گذراندن یک دوره در یک رشته مرتبط با علوم است. تحصیل در دانشکده دندانپزشکی نیز در کل چهار سال طول می کشد.

تکمیل کلاس های خاصی برای ورود به دانشکده دندانپزشکی لازم است ، با این حال برخی از دانشکده ها یک برنامه ترکیبی یا یکپارچه را ارائه می دهند که به دانشجویان اجازه می دهد تا مدرک لیسانس یا مدرک کارشناسی ارشد خود را در حوزه کار دندانپزشکی خود در علوم دندانپزشکی بدست آورند.

همچنین دانشجویان باید تست پذیرش ملی دندانپزشکی را انجام دهند ، تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه ، آلمان ، ترکیه ، کانادا در مقاله های دیگری در همین سایت بررسی شده است.

تحصیل به زبان انگلیسی در سوئد

برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در سوئد به زبان انگلیسی داوطلبان غیر اتحادیه اروپا باید مهارت های انگلیسی خود را از طریق یک آزمون بین المللی به رسمیت شناخته شده انگلیسی نشان دهند ، آزمون های پذیرفته شده IELTS Academic و TOEFL می باشد.

تحصیل به زبان انگلیسی در سوئد

دقت شود که تحصیل رشته های پزشکی در سوئد صرفاً به زبان انگلیسی وجود ندارد و فقط دو سال اول تحصیل به زبان انگلیسی می باشد و باید الباقی تحصیل را به زبان سوئدی ادامه دهید.

نمرات مورد نیاز زبان انگلیسی

 • آیلتس : آزمون آکادمیک با نمره کلی 6.5
 • تافل ( مبتنی بر کاغذ ) : نمره کل حداقل 575 . آزمون کتبی باید حداقل 4 . 5 باشد ( مقیاس 1-6 )
 • تافل ( مبتنی بر اینترنت ) : نمره کل حداقل 90 . آزمون کتبی حداقل 20 ( مقیاس 0-30 )

برای انجام وظایف بالینی ، دانشجویان در برنامه کارشناسی ارشد چهار ساله با آموزش بالینی پیشرفته قبل از شروع برنامه ، باید آزمون معادل سطح مهارتی زبان سوئدی را به سطح B1 برسانند.

برای رسیدن به این هدف ، یک دوره تمام وقت سوئدی ، پنج ماه قبل از شروع برنامه در دانشکده ها آموزش داده می شود . الزامات خاص دیگر جهت تحصیل در سوئد عبارتند از:

 • انجام آزمایش پزشکی
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • گواهینامه مهارت زبان سوئدی یا ( آزمون زبان سوئدی TISUS برای تحصیلات دانشگاهی )
 • پاسپورت (گذرنامه)

امتحان TISUS در سوئد

( TISUS ) امتحانی می باشد مبنی بر نشان دادن تسلط در گویش سوئدی که دانشجویان جهت اغاز شروع کلاس های سوئدی مستلزم به پاس نمودن این آزمون هستند.

این آزمون از سه قسمت درک مطلب reading ، قسمت نوشتاری ( writing ) و قسمت مصاحبه ( speaking ) تشکیل شده است که ۲ قسمت ابتدایی کتبی و مصاحبه به شکل شفاهأ می باشد.

این آزمون همه ساله در چند زمان مختلف برگزار خواهد شد ، افرادی که می خواهند در خارج از سوئد این امتحان را شرکت کنند باید به سفارت سوئد در کشور خود مراجعه نموده و در ازمون ثبت نام نمایند.

مبلغ برای شرکت در این امتحان برای شرکت در داخل سوئد ۱۶۰۰ کرون سوئد می باشد و برای شرکت در خارج از سوئد ۲۰۰۰ کرون سوئد است و این امتحان برخلاف tofel و IELTS نمره ای وجود نخواهد داشت و تنها در این امتحان قبول می شوید یا مردود.

نمره MR در سوئد

MR یا ( Merit Rating ) در سوئد نمره یا درجه ای می باشد که توانایی فرد را در دانشگاه های در خواست داده شده در کشور سوئد معین می کند ، در اصل این درجه در هر یک از کالج ها پس از ارزیابی مدرک ها توسط واحد مربوطه بر طبق معیار اولویت های مشخص شده داده می شود .

این نمرات حداکثر دارد و حد آن توسط دانشگاه تعیین خواهد شد MR نمره فرد اگر به حداکثر مشخص شده نزدیک تر باشد احتمال برای پذیرش فرد بالا تر خواهد بود ، نمرات MR ها در هر یک از دانشگاه های سوئد متفاوت می باشد.

هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در سوئد

شهریه تحصیل رشته های پزشکی در سوئد بر اساس مقررات پذیرش در هر دوره ای و در دانشگاه های مختلف فرق می کند ، به طور کلی شهریه تحصیل پزشکی در سوئد سالانه 180000 کرون سوئد می باشد و هزینه سالیانه دندانپزشکی در سوئد حدود 495000 کرون سوئد است.

این هزینه هزینه های تمام آموزش ها ، امتحانات ، کلاس های نظری و نظارت بالینی ، و همچنین تمام هزینه های مربوط به آموزش بالینی در کلینیک دانشگاه را پوشش می دهد ، این هزینه شامل لباس های کار ، فضای اداری ، هزینه های بیمه و پشتیبانی اداری نیز می شود.

هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در سوئد

دریافت بورسیه تحصیلی در سوئد

استفاده از بورسیه های تحصیلی و کمک هزینه تحصیلی برای تحصیل و تخصص پزشکی و دندانپزشکی در کشور سوئد وجود دارد ، دانشجو برای دریافت این موارد باید درخواست خود را به دانشگاه مربوطه ارسال کند.

بورسیه تحصیلی در دانشگاه های سوئد معمولا به افرادی با رزومه های بالا تعلق می گیرد در صورت پذیرش از دانشگاه های سوئد با بورسیه در هر دانشگاهی شرایط تحصیل رایگان درسوئد برای دانشجو امکان پذیر میگردد.

معمولا بورسیه برای تحصیل در مقاطع بالاتر مانند دکتری PHD و کارشناسی ارشد تعلق می گیرد و شرایط تحصیل در سوئد در مقطع دکترا یا PhD و شرایط تحصیل در سوئد در مقطع کارشناسی ارشد یا فوق لیسانس را آسان تر می کند.

بنابراین جهت تحصیل رشته های علوم پزشکی ، شانس زیادی در گرفتن بورسیه وجود ندارد ؛ سطح علمی دانشگاه های سوئد با یکدیگر متفاوت می باشد که دانشجو حتما قبل از انتخاب دانشگاه مورد نظر خود باید رتبه این دانشگاه در سال جاری را پیدا کند.

هزینه زندگی دانشجویی در سوئد

هزینه های زندگی ماهانه برای دانشجویان در سوئد کمی بالاتر از سایر کشورهای اروپایی است ، به این معنی که آنها به طور متوسط 700 تا 1000 یورو در ماه نیاز دارند ، میانگین هزینه های زندگی برای شهرهای دانشجویی در سوئد را در زیر بررسی کرده ایم:

 • گوتنبورگ و استکهلم : 1200 یورو در ماه
 • لینشوپینگ و لاند : حدود 1000 یورو در ماه
 • اوپسالا : بین 850 و 1100 یورو در ماه

تعداد دانشجویان بین المللی که در دانشگاه های سوئد ثبت نام می کنند ، هر ساله با رشد چشمگیری رو به رو است و درصد کسانی که پذیرفته می شوند بیش از نیمی از آنها است ، بنابراین تحصیل در سوئد می تواند یک گزینه واقعا جذاب باشد.

معتبرترین دانشگاه های علوم پزشکی سوئد

براساس آخرین رتبه بندی دانشگاهی دانشگاه های جهان ، سوئد در حال حاضر دارای سه دانشگاه است که در بین 100 دانشگاه برتر جهان و 11 دانشگاه در بین 500 دانشگاه برتر جهان قرار دارند.

 • دانشگاه گوتنبرگ (دانشگاه گوتنبرگ ، موسسه پزشکی)
 • موسسه کارولینسکا
 • دانشگاه لینشوپینگ (دانشگاه لینشوپینگ ، گروه علوم پزشکی و بهداشت)
 • دانشگاه لوند (دانشگاه لوند ، دانشکده پزشکی)
 • دانشگاه اومئو (دانشگاه Umea ، دانشکده پزشکی)
 • دانشگاه اوربرو (دانشگاه اوربرو ، دانشکده پزشکی و سلامت)
 • دانشکده پزشکی اوپسالا

از برترین مراکز علمی و تحقیقاتی برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در سوئد می توان به انستیتو کارولینسکا اشاره کرد که از معتبرترین مراکز تحقیقاتی سوئد و از معروفترین مراکز برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در اروپا می باشد و کتابخانه آن بزرگترین کتابخانه علوم پزشکی در اسکاندیناوی می باشد . انستیتو کارولینسکا بیش از 22 دپارتمان علوم پزشکی دارد.

ارزش تحصیل در سوئد

سوئد یکی از مدرن ترین کشورهای جهان است و جایگاه بسیاری از شرکت های موفق بین المللی و ثبت اختراعات است ؛ تحقیقات نوآورانه در دانشگاه های سوئد طی سالیان اخیر اختراعات جدیدی مانند موس کامپیوتر ، دستگاه بلوتوث ، دستگاه ضربان ساز و دستگاه دیالیز را به ارمغان آورده است که امیدی برای میلیون ها نفر مبتلا به بیماری کلیوی است.

در پایان این مقاله تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در سوئد یکی از بهترین فرصت ها جهت آینده شغلی افراد علاقه مند می باشد مشاوران موسسات برتر hsa تمام اطلاعات در زمینه تحصیل در خارج از کشور را اختیار دانشجویان عزیز قرار می دهد ، برای کسب آگاهی بیشتر در این خصوص با دفاتر همکار در شهرهای تهران ، شیراز ، اصفهان ، مشهد در تماس باشید.

تحصیل در خارج از کشور

حقوق مهاجرت تحصیلی

دانشگاه های خارج از کشور

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

TOP