تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در بلغارستان از جمله گزینه های تحصیل در یکی از کشورهای بزرگ جهان و با شرایط ایده آل جهت تحصیل در اروپا می باشد و در حال حاضر هزاران نفر از دانشگاه های بلغارستان فارغ التحصیل می شوند.

به این منظور مشاوران موسسات مهاجرتی و اعزام دانشجو HSA مقاله ای درباره تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در بلغارستان تهیه دیده و شرایط آن را مورد بحث و بررسی قرار داده اند ، امیدواریم این یک راهنمای جامع برای علاقه مندان تحصیل پزشکی در این کشور باشد.

دلایل تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در بلغارستان

 • شرایط ورود آسان ( اغلب بدون آزمون یا یک آزمون ساده )
 • اخذ پذیرش بدون نیاز به مدرک زبان
 • اعطای مدارک معتبر و شناخته شده از سوی کنسول پزشکی و دندانپزشکی عمومی ( GDC , GMC )
 • هزینه تحصیل بسیار کمتر از دیگر کشورهای اروپایی دارای شهریه
 • برخورداری از امکان کار و زندگی در یک کشور اروپایی آرام و تمیز و مقرون به صرفه

دوره تحصیل پزشکی در بلغارستان

دوره پزشکی 6 سال است که شامل 10 ترم تحصیلی دانشگاهی است و به طور کامل به زبان انگلیسی تدریس می شود ، البته تحصیل پزشکی در بلغارستان به زبان بلغاری هم امکان پذیر است و در این دوره دو سال اول برنامه بر مطالعات تئوری قبل از بالینی تمرکز دارد ، سه سال بعد عمدتا بر مطالعه بالینی متمرکز می شود.

سال آخر یک سال کارآموزی است که شامل 310 روز چرخش پزشکی قبل از فارغ التحصیلی بوده و در طول این یکسال کارآموزی ، دانش آموزان مجبورند امتحانات دولتی را برای صدور مجوز بگذرانند.

همچنین برای دانشجویان در سال های 2-4 دوره های اجباری کارآموزی تابستانی را در نظر می گیرند و هنگامی که دانشجویان الزامات برنامه تحصیلی و کارآموزی سال آخر را تکمیل می کنند ، علاوه بر گذراندن امتحانات دولتی ، مدرک دکترای حرفه ای پزشکی را دریافت می کنند که معادل مدرک کارشناسی ارشد شناخته شده جهانی است.

دوره دندانپزشکی در بلغارستان

دوره دندانپزشکی در بلغارستان نیز همانند پزشکی 6 سال به طول می انجامد و به زبان انگلیسی ارائه می شود ، در مجموع 11 ترم آن صرف تحصیلات آکادمیک و فقط 6 ماه پایانی به کارورزی پرداخته می شود.

لازم به ذکر است که در ترم های تحصیلی هفت تا یازده ، دانشجویان دندانپزشکی با تمام اصول عملی آشنا می شوند و در دوره کارآموزی به مهارت و تمرین بیشتر برای کار با کودکان ، جراحی فک و صورت ، ارتودنسی و پروتز آموزش می بینند.

دوره دندانپزشکی در بلغارستان

در پایان تحصیلات فارغ التحصیلان باید در آزمون ملی دندانپزشکان شرکت کنند و درصورت اخذ نمره قبولی به درجه دکترای حرفه ای دندانپزشکی نائل می شوند.

بسیاری از فارغ التحصیلان پس از فارغ التحصیلی برای ادامه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در بلغارستان می مانند و در حالی که دیگران به کشور خود رجوع می کنند یا در سایر نقاط به زندگی خود ادامه می دهند.

نگاهی بر هزینه رشته های علوم پزشکی در بلغارستان

همانطور که گفته شد بلغارستان یکی از کم هزینه ترین کشورهای اروپایی برای تحصیل است و در زیر به این هزینه ها اشاره شده است تا متقاضیان با آن آشنا شوند.

 • پزشکی ؛ آغاز دوره ماه اکتبر است و هزینه سالانه آن 8،920 یورو می باشد
 • دندانپزشکی ؛ 8000 یورو در سال
 • اجاره (مسکن خصوصی) ؛ ماهیانه 280 - 350 یورو و هزینه سالیانه 3،260-4،340 یورو می باشد
 • هزینه غذا ؛ ماهیانه 230 یورو و هزینه سالیانه 2260 یورو
 • هزینه کتاب ؛ 370 یورو در سال
 • هزینه برق و گاز ؛ ماهی 50 یورو و سالیانه 440 یورو است
 • هزینه آب ؛ 9 یورو در ماه و 90 یورو در سال
 • کابل تلویزیون ، اینترنت ؛ 20 یورو در ماه و 220 یورو در سال
 • حمل و نقل عمومی ؛ 20 یورو در ماه و 190 یورو در سال

با توجه به لیست فوق و در نظر گرفتن هزینه های کلی ماهیانه 590-660 در ماه ، برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در بلغارستان ، 16000 تا 17000 دلار در سال برای تحصیل و زندگی باید هزینه کرد.

دانشگاه علوم پزشکی Plovdiv بلغارستان

دانشگاه پزشکی Plovdiv در سال 1945 تاسیس شد و در ابتدا یک موسسه عالی پزشکی بود ، در سال 1950، دانشکده پزشکی با عنوان آکادمی پزشکی پولویدف مستقل شد ، در سال 1972 به موسسه پزشکی عالی پولویدف تغییر نام داد و دانشکده دندانپزشکی نیز در سال 1974 تاسیس شد ، این موسسه عالی پزشکی در سال 2002 پس از تصمیم مجلس ملی بلغارستان به دانشگاه پزشکی پولویدف تغییر نام یافت.

این دانشگاه هم اکنون دارای بیش از 3500 دانشجوی ملی و بین المللی و همچنین بیش از 600 معلم و محقق است ، دانشگاه پزشکی پولویدف برنامه های زبان انگلیسی و بلغاری را برای دانشجویان پزشکی ، دندانپزشکی ، داروسازی ، مدیریت بهداشت ، پرستاری ، ماما و متخصصین پزشکی ارائه می دهد ؛ علاقه مندان تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در بلغارستان می توانند به این دانشگاه به عنوان یکی از گزینه های اصلی برای تحصیل با کیفیت فکر کنند.

مزایای انتخاب دانشگاه پزشکی Plovdiv بلغارستان

 • دانشگاه پزشکی پلوودیو یک دانشگاه عمومی مدرن در بخش جنوبی بلغارستان است که در سال 1945 تاسیس شد.
 • این خانه مجهز به بک بیمارستان مدرن با بیش از 1200 تختخواب است .
 • این دانشگاه بیش از 130 استاد بسیار با تجربه و حدود 600 معاون و استادیارهای کارشناسی ارشد را استخدام کرده است که همه آنها دانشمندان بسیار مشهوری هستند .
 • هم اکنون بیش از 3800 دانش آموز در سطح کارشناسی تا برنامه های دکتری آموزش داده می شود .
 • کتابخانه دانشگاه پولودیوو دارای 170،000 جلد است و مجله Folia Medica، یکی از معتبر ترین مجلات پزشکی در بلغارستان ، را به صورت ماهانه منتشر می کند .
 • همچنین سالانه مسابقه جوانان علمی تحت عنوان " انجمن علمی جوانان" را اجرا می کند که بهترین مقالات در زمینه تحقیقات پزشکی را منتشر می کند .
 • هزینه تحصیل در دانشگاه هزینها ی معادل 8 920 دلار در سال است ه در مقایسه با بسیاری از دانشگاه های پزشکی خارجی مقرون به صرفه است .

مزایای انتخاب دانشگاه پزشکی Plovdiv بلغارستان

پذیرش دانشگاه Plovdiv بلغارستان

متقاضیان لازم نیست در امتحان ورودی شرکت کنند اما ، باید اسناد زیر را ارائه دهند:

 • فرم درخواست تکمیل شده با اطلاعات بیوگرافی مختصر ، سوابق تحصیلی و دوره پزشکی یا دندانپزشکی مورد نظر
 • کپی گواهی دیپلم که تأیید کننده اتمام تحصیلات متوسطه در رشته تحصیلی علوم تجربی است
 • اسناد صادر شده توسط مقامات دبیرستان مربوطه که گواهی حق ادامه تحصیلات در مدارس عالی و دانشگاه های کشور مبدأ را دارند
 • گواهی بهداشتی که یکماه قبل از درخواست صادر شده و در کشور مبدا تایید شده باشد
 • دو قطعه عکس 4-5 سانتی متر
 • دیپلم ، ریز نمرات و گواهینامه بهداشتی باید به زبان بلغاری ترجمه شود و طبق دستورالعمل های دولتی رسمی و قانونی باشد

مراحل درخواست برای دانشگاه Plovdiv بلغارستان

برای پذیرش تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در بلغارستان با دوره های آموزشی به زبان انگلیسی ، متقاضیان باید امتحان ورودی که شامل سوالات چند گزینه ای از زیست شناسی و شیمی است را پشت سر بگذارند و این متقاضیان توسط یک کمیته تعیین شده توسط هر دانشکده ، با تجزیه و تحلیل اسناد موجود در پرونده ها ، ارزیابی می شوند ؛ اجباری است که متقاضیان آینده نگر مورد مطالعه ، حداقل 62٪ امتیاز از حداکثر سیستم درجه بندی در کشور مربوطه را در موضوعات زیست شناسی و شیمی در دبیرستان کسب کرده باشند.

دانشجویان خارجی می توانند برای دوره های زبان بلغاری ( همه تخصص ها ) درخواست دهند ، دوره یک ساله آماده گی زبان بلغاری یا دوره زبان انگلیسی ( پزشکی و دندانپزشکی ) را به صورت موازی با دوره بلغاری گذراند و قبل از پذیرش ، دانشجویان غیر انگلیسی زبان باید با شرکت در آزمون تشخیصی در دانشگاه مهارت زبان انگلیسی خود را حداقل در سطح B1 ثابت کنند.

دانشگاه پزشکی وارنا بلغارستان

 • مدرک : پزشکی ، دندانپزشکی
 • نام اختصاصی : دانشگاه پزشکی " پروفسور دکتر پارسکوف استایانوف " وارنا ، بلغارستان
 • زبان تحصیل : انگلیسی
 • هزینه تحصیل : 8000 یورو در سال

درخواست پذیرش از دانشگاه وارنا بلغارستان

مراحل درخواست تحصیل پزشکی و دندانپزشکی برای شهروندان اتحادیه اروپا ؛ برای برنامه های تحصیلی با دوره هایی که به زبان انگلیسی تدریس می شود ، متقاضیان باید در امتحان ورودی که شامل سوالات چند گزینه ای از زیست شناسی و شیمی است شرکت کنند.

سالانه حدود 6 امتحان ورودی بین مارس و سپتامبر سازماندهی شده است ، بسیار مهم است که درخواست شما در اسرع وقت آماده شود ؛ متقاضیان اتحادیه اروپا و آمریكا در رشته های زیست شناسی و شیمی در دبیرستان مورد تحصیل باید نمرات خوبی در زیست شناسی و شیمی به دست آورده باشند.

روش درخواست برای شهروندان غیر اتحادیه اروپا به این صورت است که برای برنامه های تحصیلی به زبان انگلیسی ، ارزیابی پرونده متقاضیان شامل مدارک تحصیلی متقاضیان و دستاوردهای شخصی آنها است.

در واقع شرایط پذیرش دانشگاه وارنا برای متقاضیان غیر اروپایی همانند شرای طپذیرش دانشگاه پولودیف است و بنابراین لازم است متقاضیان تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در بلغارستان آینده نگر دروس ضروری مورد مطالعه یعنی زیست و شیمی 62٪ نمره را کسب کرده باشند.

دوره زبان انگلیسی در دانشگاه وارنا بلغارستان

مهارت زبان انگلیسی با استفاده از ارائه یک گواهی نامه زبان بین المللی شناخته شده است اما دانشگاه علوم پزشکی وارنا در بلغارستان یک دوره آمادگی زبان انگلیسی برای آن دسته از دانشجویان ارائه می دهد که نمی توانند این نیاز را برآورده کنند.

آماده سازی زبان توسط متخصصین با تجربه - فارغ التحصیلان زبانشناسی انگلیسی و متخصصین پزشکی و رشته های مربوطه ارائه می شود . برنامه درسی و سازماندهی دوره آمادگی زبان انگلیسی در 4 سال گذشته توسعه یافته است و به طور کامل اثربخشی خود را ثابت کرده است.

مطالعه زبان انگلیسی در دانشگاه پزشکی وارنا در دو مرحله مطالعه می شود : انگلیسی عمومی ( 620 ساعت ) و مقدمه ای بر اصطلاحات پزشکی ( 230 ساعت ) که پوشش کافی از نیازهای زبان اساسی برای سال اول در دانشگاه پزشکی را فراهم می کند.

دانش آموزانی که دوره آمادگی خود را در دانشگاه پزشکی وارنا با موفقیت به اتمام می رسانند ، از تحقق علمی عالی برخوردار می شوند و در جلسات امتحان ، نتایج استثنایی را به دست می آورند ، بنابراین این یک فرصت استثنایی برای انجام مراحل قبل از تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در بلغارستان است.

دانشگاه علوم پزشکی صوفیه بلغارستان

این دانشگاه در حال حاضر تنها دانشگاه مورد تائید وزارت بهداشت ایران برای رشته های علوم پزشکی در کشور بلغارستان می باشد، لذا اهمیت زیادی برای دانشجویان متقاضی تحصیل در بلغارستان خواهد داشت.

 • مدرک : پزشکی ، دندانپزشکی ، داروسازی
 • زبان تحصیل : انگلیسی
 • دوره پزشکی : 6 سال - 8000 یورو در سال
 • دندانپزشکی : 6 سال - 8000 یورو در سال
 • داروسازی : 6 سال - 8000 یورو در سال
 • آزمون ورودی : دارد
 • دوره آمادگی زبان انگلیسی : دارد

دانشگاه علوم پزشکی صوفیه بلغارستان

دانشگاه پزشکی صوفیه ( پایتخت و بزرگترین شهر بلغارستان ) قدیمی ترین موسسه آموزش عالی پزشکی در بلغارستان است ، اعلیحضرت زار فردیناند در سال 1917 آن را به عنوان یک دانشکده پزشکی دانشگاه صوفیه تاسیس کرد.

دانشگاه پزشکی صوفیه بسیار ارزشمند است و رهبر بی قید و شرط آموزش و کیفیت برتر در هر یک از پنج حوزه مطالعاتی پزشکی ، دندانپزشکی ، داروسازی ، بهداشت و درمان و بهداشت عمومی است ، این دانشگاه دارای بیش از 6000 دانشجو ( حدود 1600 نفر از خارج از کشور ) و بیش از 800 استاد و مدرس است.

دانشگاه پزشکی Pleven بلغارستان

متقاضیان تحصیل در دانشگاه پزشکی پلیوین ، باید در امتحان ورودی را که شامل سوالات چند گزینه ای از زیست شناسی و شیمی است شرکت کنند ، سال تحصیلی برای دانشجویان زبان انگلیسی سال اول ، در ماه فوریه آغاز می شود و در ماه دسامبر به پایان می رسد ، شامل دو ترم هر ترم 16 هفته با دو هفته تعطیلات برای کریسمس و عید پاک است ، دوره زبان انگلیسی در محوطه دانشگاه برگزار می شود.

دانشگاه پلیوین یکی از پنج موسسه پزشکی در آموزش عالی برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در بلغارستان است ، این دانشگاه در سال 1974 براساس بیمارستان سابق منطقه ای پلیوین تأسیس شد ، این دانشگاه یک پایگاه بالینی مدرن ، یک بیمارستان با کلینیک های تخصصی و بخش های پژوهشی را متحد می کند.

این دانشگاه ، دانشکده پزشکی و همچنین یک کالج را پوشش می دهد ، همچنین دو خوابگاه با 315 تخت در اتاق های دو و سه نفره وجود دارد ، این دانشگاه دارای کلیه بخش های تئوریک، پیش از بالینی و بالینی مورد نیاز برای آموزش عالی پزشکی است.

مقاله فوق یک راهنمای جامع برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در بلغارستان بود که خدمت عزیزان علاقه مند ارائه شد ، چنانچه در این زمینه سوالات بیشتری داشته باشید ، می توانید با مشاوران موسسات برتر hsa در دفاتر همکار شهرهای تهران ، شیراز ، اصفهان ، مشهد تماس بگیرید ، این مشاوران صمیمانه راهنمای شما در زمینه معرفی امن ترین کشورهای دنیا برای تحصیل خواهند بود.

تحصیل در خارج از کشور

حقوق مهاجرت تحصیلی

دانشگاه های خارج از کشور

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

TOP