تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ارمنستان به دلیل اعتبار آموزش عالی این کشور باعث شده است که تعداد زیادی دانشجوی خارجی از سراسر جهان برای تحصیل روانه این کشور شوند ، این مجذوبیت با کیفیت عالی ارائه شده توسط دانشگاه های ارمنستان ارتباط مستقیم دارد.

مشاوران موسسات مهاجرتی و اعزام دانشجو HSA در این مقاله ویژگی هایی از تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ارمنستان را برای عزیزان علاقه مند شرح می دهند ، جهت بهره مندی از مشاوره و راهنمایی های جامع تر در خصوص تحصیل در ارمنستان با کارشناسان تماس حاصل نمایید.

اطلاعاتی از تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ارمنستان

در طول تاریخ ، تحصیلات برای ارامنه همیشه یک اولویت بوده و به عنوان یکی از بخشهای ضروری فرهنگ و سنت به آن ارزش نهاده اند ، بدون شک امروز نیز تحصیل همچنان یکی از مهم ترین ارزش های آنها است.

کیفیت بالای آموزش و پرورش ارائه شده در ارمنستان همراه با هزینه های بسیار مقرون به صرفه سالانه نیز به محبوبیت دانشگاه های ارمنی می افزاید ، در حال حاضر موسسات آموزشی ارمنستان میزبان حدود 7000 دانشجوی خارجی هستند.

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ارمنستان نیز همانند سایر رشته های تحصیلی توسط موسسات آموزش عالی دولتی و خصوصی ارائه می شود ، این تحصیلات تحت مسئولیت چندین وزارتخانه عمل می کنند اما ، اکثریت تحت نظارت وزارت آموزش عالی و وزارت بهداشت ارمنستان هستند.

برای یک کشور با حدود 3 میلیون نفر جمعیت وجود 65 موسسه آموزش عالی خصوصی و دولتی واقعا جای تحسین دارد و این نشان دهنده سیاست ملی سرمایه گذاری در نیروی انسانی است.

تحصیلات عالی پزشکی در ارمنستان

بهبود و توسعه سیستم آموزشی همیشه در ارمنستان مورد توجه قرار گرفته است ، دو قانون اصلی برای آموزش عالی ارمنی وجود دارد : قانون تحصیلات عادی و قانون تحصیلات عالی.

این قوانین با مجموعه ای از مقررات مربوط به حوزه هایی نظیر سیستم مدرک دهی ، تضمین کیفیت ، چارچوب ملی واجد شرایط بودن ، اعتبارات دانشگاهی و انتقال دانشجو ، ابعاد اجتماعی و غیره پشتیبانی می شود.

در حال حاضر با پیاده سازی فرآیند بولونیا و همکاری با سایر کشورهای عضو ، مدارک صادر شده از دانشگاه های ارمنستان به طور کامل در سراسر جهان اعتبار دارند ، تحصیل پزشکی و دندانپزشکی مطالعاتی را به صورت زیر ارائه می دهد :

  • مدرک کارشناسی 4 ساله ، لیسانس پزشکی به جز دندانپزشکی ( 5 سال )
  • مدرک کارشناسی ارشد 2 سال پس از اخذ مدرک لیسانس
  • مدرک دکترای تخصصی ، از جمله برنامه دانشجویان تخصصی ( تحقیقات 3 یا 4 ساله ) پس از کسب مدرک کارشناسی ارشد پزشکی

تحصیلات عالی پزشکی در ارمنستان

جدول زمانی پزشکی و دندانپزشکی ارمنستان

قانون شروع سال تحصیل جهت انجام تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ارمنستان ، همانند سایر برنامه های تحصیلی ارمنستان در تاریخ 1 سپتامبر است و شامل 2 ترم تحصیلی می باشد که هر کدام 17 هفته به طول می انجامد . ترم اول پس از امتحانات در فوریه به پایان می رسد.

تدریس ترم بهار از اواسط فوریه آغاز می شود و سال تحصیلی تا پایان ژوئن با آزمون های تدریس پزشکی به پایان می رسد ، این امر در واقع قانون پیروی از ECTS است.

موسسات آموزشی ارمنستان از یک سیستم رتبه بندی 10 درجه ای استفاده می کنند که نمره 10 بسیار عالی است و 5 کافی است ، این سیستم رتبه بندی در رونویسی تحصیلی به منظور تبدیل و ارزیابی بر اساس ECTS ( سیستم انتقال اعتبار اروپایی ) گنجانده شده است ، دانشجویان مشغول به تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ارمنستان باید 60 اعتبار در سال را تکمیل کنند.

آموزش پزشکی معاصر در ارمنستان

ارمنستان از لحاظ آموزش پزشکی معاصر در سطح جهانی به عنوان یکی از بهترین مناطق منطقه و کشورهای شوروی سابق شناخته شده است ، باید توجه داشته باشید که آموزش پزشکی در ارمنستان ریشه های آن به قرن ها قبل باز می گردد.

درجه های پزشکی که در ارمنستان به دست می آیند در سراسر جهان توسط سازمان هایی مانند WHO ، شورای عمومی پزشکی بریتانیا ، دایرکتوری آموزش پزشکی بین المللی و غیره به رسمیت شناخته شده است.

فارغ التحصیلان دانشگاه های پزشکی ارمنی در زمینه هایی مانند اختراع دستگاه MRI ، PET اسکن ، جراحی پلاستیک مدرن و غیره ، بر روی نقشه های نوآوری های پزشکی ، شهرت قابل توجهی را برای ارمنستان به ارمغان آورده اند و در حال حاضر به عنوان مرکز تحقیق و توسعه پزشکی شناخته می شود.

استادان دانشگاه ها در میان بهترین ها در منطقه قرار دارند ، با نشریات علمی متعددی و جوایز در سطح محلی و بین المللی و به طور مداوم در زمینه توسعه علوم پزشکی در سراسر جهان سهیم هستند.

تحصیل پزشکی در ارمنستان

تحصیل پزشکی در ارمنستان به مدت 6 سال و به طور انحصاری به زبان انگلیسی یا روسی تدریس می شود ، این برنامه به گونه ای طراحی شده است که در طی 3 سال اول ، دانشجویان مطالعات پیشین را که شامل مطالعات اساسی زیست شناسی آناتومی انسان ، فیزیک پزشکی ، شیمی درمانی زیست شناختی ، بافت شناسی ، فیزیولوژی ، روانشناسی پزشکی و غیره است را آموزش می بینند ، 3 سال دوم تمرکز بر همبستگی این مطالعات اساسی نظری در عمل و افزایش دانش و مهارت با کارآموزی و عمل بالینی است.

به طور خاص ، دانشجویان آموزش های حرفه ای را در دستیاری مراقبت های درمانی و جراحی ، پرستاری ، جراحی درمانی و مراقبت های زنان و زایمان ، کمک های اورژانسی و کمک های اولیه را به مدت حداقل 670 ساعت در طی 6 سال فرا می گیرند.

برنامه مذکور دارای امتحانات نهایی دولتی است که در آن فارغ التحصیلان موفق به دریافت مدرک پزشکی عمومی می شوند . پس از آن ، فارغ التحصیلان می توانند با تحصیلات تکمیلی پزشکی در ارمنستان یا خارج از کشور ادامه تحصیل دهند.

تحصیل رایگان پزشکی در ارمنستان

ارمنستان از کم هزینه ترین کشورهای اروپایی برای تحصیل است ، شرایط تحصیل رایگان در ارمنستان به دو صورت ممکن است ؛ در صورت انتخاب تحصیل به زبان ارمنی و یا در صورت برخورداری از بورسیه تحصیلی ارمنستان.

شرایط تحصیل بورسیه تحصیلی پزشکی در ارمنستان به افراد دارای نمرات عالی ، مقالات چاپ شده در سطح بین الملل و نمره زبان آیلتس در حد 7 تعلق می گیرد ، یک دانشگاه ویژه به نام YSMU می توانند بورسیه و کمک هزینه های تحصیلی متنوعی را برای دانش آموزان بین المللی ارائه دهند.

تحصیل دندانپزشکی در ارمنستان

دندانپزشکی یک برنامه آموزشی 5 ساله به زبان انگلیسی یا روسی است . دانش آموزان هر دو موضوعات عملی و بالینی را مطالعه می کنند ، در طول تحصیلات ، توجه جدی به کار مستقل دانشجویان ، که تحت نظارت مستقیم استادان و پزشکان انجام می شود ، مورد توجه قرار می گیرد.

دانشجویان پس از گذراندن 4 ترم ، آموزش های حرفه ای خود را که شامل 540 ساعت کار مستقل است را تکمیل می کنند . فارغ التحصیلان دانشکده دندانپزشکی پس از گذراندن امتحانات نهایی دولتی ، مدرک دکترای دندانپزشکی را اخذ می کنند.

تحصیل دندانپزشکی در ارمنستان

کسانی که داوطلبان 5 ساله خود را در ارمنستان دریافت کرده اند می توانند برای دوره های تحصیلات تکمیلی ( آموزش تخصصی یا تحصیلات تحصیلی ) در دانشگاه های پزشکی ارمنستان یا موسسه ملی بهداشت ارمنی تحت نظارت 2 وزارتخانه وزارت بهداشت و وزارت آموزش و پرورش ثبت نام کنند.

معرفی دانشگاه های پزشکی ارمنستان

  • دانشگاه پزشکی دولتی ایروان ؛ این دانشگاه از مهم ترین دانشگاه های جهان است . این دانشگاه سه رشته پزشکی ، دندانپزشکی و تخصص آنها را به زبانهای ارمنی ، انگلیسی و روسی را در 5 دانشکده ارائه می دهد
  • دانشگاه هایبوساک ؛ این دانشگاه یک دانشگاه دولتی نوبنیان برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ارمنستان است اما در طول تقریبا یک دهه توانسته است خودش را به خوبی به جهان معرفی نماید . اغلب فارغ التحصیلان این دانشگاه در کلینیک ها ، مراکز مراقبت بهداشتی و بیمارستان های معتبر ارمنستان مشغول به کار هستند
  • دانشگاه UTAM

درخواست برای تحصیل پزشکی در ارمنستان

هر دو نامزد اتحادیه اروپا و غیر اتحادیه اروپا می توانند برای برنامه های تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ارمنستان درخواست کنند ، برای نامزدانی که از کشورهای عضو اتحادیه اروپا و کشورهای غیر اتحادیه اروپا که معافیت ویزا دارند ، مهلت درخواست برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ارمنستان ، درخواست در اوایل ماه مارس یا اوایل اکتبر است.

برای هر دانشجوی غیر اتحادیه اروپا که معافیت ویزا ندارند ، درخواست باید یک ماه قبل از مهلت اعمال شود ، زیرا روند اخد ویزای تحصیلی ممکن است یک ماه طول بکشد.

ورود به دانشگاه های پزشکی ارمنستان

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ارمنستان ، به کسب امتیاز بالا در دروس فیزیک ، شیمی و زیست شناسی نیاز دارد ، اگر زبان انگليسی شما زبان مادری شما نيست ، الزامی جهت ارائه نمره زبان بین المللی ندارید اما به طریقی ميتوانيد گواهي صلاحيت خود را در زبان انگليسی ارائه کنيد.

همچنین گزینه ای برای انجام یک دوره برای ارتقاء مهارت های زبان انگلیسی وجود دارد و هزینه آن حدود 1250 دلار است و بر اصطلاحات مرتبط با دوره پزشکی تمرکز دارد ، برنامه تحصیلات تکمیلی دانشگاه برای فارغ التحصیلان رشته های مرتبط با علوم پزشکی در دسترس است.

افرادی که دارای مدرک لیسانس رشته های وابسته باشند ، اگر هم نیازهای ورود به دانشگاه را به طور کامل برآوره نسازند ، با اتخاذ شرایط دیگری می توانند در سال دوم یا سوم سال بدون گرفتن امتحان ورودی ثبت نام کنند ، این یک گزینه مناسب برای فارغ التحصیلانی است که مایل به صعود از نردبان شغلی هستند و یا می خواهند فرایند اخذ مدرک پزشکی را تسریع بخشند.

ورود به دانشگاه های پزشکی ارمنستان

هزینه های تحصیل پزشکی و دندانپزشکی ارمنستان

هزینه تحصیل رشته های پزشکی در ارمنستان بسیار مقرون به صرفه است و همین باعث می شود ارمنستان یک جای فوق العاده عالی برای دانشجویان بین المللی باشد.

برنامه های پزشکی و دندانپزشکی عمومی ارائه شده در ارمنستان هزینه ای برابر با 2610 دلار در سال در بر می گیرند ، هزینه تحصیل بعد از دریافت نامه پذیرش مربوط به دانشگاه و وزارت آموزش و پرورش به حساب بانکی دانشگاه پرداخت می شود.

هزینه های تحصیلی به طور کامل در ابتدای تحصیل یا در دو دوره در هر سال تحصیلی پرداخت می شود ، هزینه های اقامت و زندگی در ارمنستان با توجه به شهر محل اقامت تفاوت دارد و به طور میانگین ، 200 تا 300 دلار است و امکان پیدا کردن کار دانشجویی همزمان با تحصیل در ارمنستان وجود دارد ، دانشجویان پزشکی و دندانپزشکی تا 20 ساعت اجازه کار در هفته را دارند.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای تحصیلی ارمنستان

  • گذرنامه با حداقل اعتبار 18 ماه
  • یک قطعه عکس پرسنلی
  • مدارک تحصیلی دیپلم به همرا ریز نمرات با تائیدات سفارت
  • ترجمه مدارک تحصیلی

البته در نظر داشته باشید که ایرانی ها می توانند بدون ویزا وارد ارمنستان شده و سپس در آنجا درخواست اقامت دانشجویی داشته باشند.

بررسی شرایط مورد تایید بودن مدارک پزشکی ارمنستان

خبر بد برای علاقه مندان تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ارمنستان ، این است که متاسفانه هیچکدام از دانشگاه های پزشکی ارمنستان مورد پذیرش وزارت بهداشت ایران نمی باشد ، همین موضوع باعث دلسردی بسیاری از علاقه مندان تحصیل پزشکی در ارمنستان می شود .

چنانچه قصد بازگشت به ایران را دارید باید کشورهای دیگری را انتخاب کنید ، برای این منظور از مشاوران موسسات برتر hsa راهنمایی بخواهید ، این مشاوران صمیمانه راهنمای شما در مورد انتخاب بهترین کشور ها برای تحصیل ایرانیان خواهند بود.

تحصیل در خارج از کشور

حقوق مهاجرت تحصیلی

دانشگاه های خارج از کشور

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

TOP