اگر خواهان تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کشوری اروپایی و عضو اتحادیه شنگن و بدون دادن شهریه دانشگاه و رایگان هستید ، ما به شما کشور آلمان را پیشنهاد می دهیم . امروزه کشور آلمان با استقبال فراوان دانشجویان بین المللی از سراسر جهان روبه رو شده است در این مقاله که توسط سایت موسسات برتر مهاجرتی و اعزام دانشجو HSA نوشته شده است در خصوص تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان ، هزینه های تحصیل در این کشور توضیحاتی داده شده است .

آلمان یکی از معروف ترین کشورهای اروپایی جهت تحصیل در خارج از کشور به ویژه در رشته های پزشکی و دندانپزشکی است و دارای دانشگاه های معتبر و معروف در سطح جهانی می باشد . تقاضای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان به علت رایگان بودن و همچنین کیفیت مطلوب آموزش در این کشور از همه نقاط جهان وجود دارد .

در آلمان دانشگاه های پزشکی بسیار معتبری وجود دارد که مورد تایید در سرتاسر دنیا می باشند . افرادی که تحصیل در آلمان را انتخاب می کنند ، شانس اقامت در آلمان و یا به عبارتی مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل در این کشور را دارند .

بررسی تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان

دانشگاه های آلمان برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان دو روش را اتخاذ می کنند . در روش اول دانشجو باید در کنکور سراسری در همین رشته ها ( پزشکی و دندانپزشکی ) قبول شود و حداقل چهار ترم تحصیلی را بخواند و هم زمان سطح زبان آلمانی خود را به TestDaf4 برساند ، در این صورت می تواند از دانشگاه های آلمان پذیرش بگیرد .

روش دوم برای داوطلبانی است که در آزمون سراسری موفق نشده اند و به این صورت است که متقاضی ابتدا در کالج ثبت نام می کند و پس از یک سال تحصیلی در آزمون ورودی دانشگاه شرکت می کند و در صورت قبولی می تواند وارد دانشگاه شود . موارد تدریسی در این دوره هم از دروس ریاضی ، شیمی ، زیست شناسی و فیزیک است . البته ارائه این دروس بستگی به نظر کالج نیز دارد .

حداقل مدت زمان تحصیل پزشکی در المان 12 ترم و سه ماه می باشد . ( هر ترم در دانشگاه شش ماه به طول می انجامد و به دو بخش پیش بالینی و بالینی تقسیم می شود . در بخش اول که 2 سال به طول می انجامد آموزش دانش تئوری انجام می شود و بخش دوم که دوره 3 ساله است بر فعالیت های عملی متمرکز است و در آخر مستلزم گذراندن دوره کارآموزی یک ساله می باشد .

آزمون های حین تحصیل رشته های پزشکی

در مدت تحصیل دو آزمون پزشکی برگزار می گردد که افراد مستلزم شرکت در آن هستند ، هر دو ازمون به صورت تستی و شفاهی برگزار می گردند .

این بسیار حائز اهمیت است که دانشجویان بین المللی پزشکی اگاهی کاملی نسبت به زبان آلمانی داشته باشند چرا که این امر باعث می شود افراد در ازمون ” Medizinertest ” موفق باشند .

دلایل تحصیل رشته های علوم پزشکی در آلمان

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان به دلایل زیر ارزشمند است :

 • آلمان رهبر و پیشرو مراقبت پزشکی در جهان است ؛
 • این کشور دارای تجهیزات پزشکی عالی در سطح جهان می باشد ؛
 • تقریبا نیمی از فارغ التحصیلان رشته های پزشکی و دندانپزشکی در بیمارستان های آلمان مشغول به کار می شوند ؛
 • مدرک دانشگاه های آلمان در سطح جهانی معتبر هستند .

الزامات تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان

مدرک دیپلم متوسطه و مدرک پیش دانشگاهی با معدل بالا ( 18 به بالا ) نیز مورد نیاز است . اما متقاضیانی که دارای مدرک دانشگاهی هستند و خواهان تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی اند ، از شانس کمتری برخوردارند ، چرا که این دسته از داوطلبان نمی توانند در دوره های پیش پزشکی شرکت کنند و باید معدل دیپلم و پیش دانشگاهی بالای 19 داشته باشند .

همچنین معدل دانشگاهی آن ها هم باید بالا باشد و در سطح B2 به زبان آلمانی مسلط باشند . در هر دو این روش ها متقاضی حداقل باید در سطح B1 به زبان آلمانی تسلط داشته باشد ، چرا که تحصیل در این رشته ها در دانشگاه های دولتی و رایگان صرفا به زبان آلمانی امکان پذیر است .

دوره تحصیلی پزشکی 6 ساله و دندانپزشکی 5 ساله است . دانشگاه های آلمان به عنوان پر تقاضاترین دانشگاه های خارج از کشور محدوده سنی برای ورود به این رشته ها مشخص نکرده اند ، اما خود سفارت در وقفه افتادن بین تحصیلات حساسیت نشان می دهد ، پس بنا بر تجربه ، افراد زیر 25 سال شانس بیشتری برای اخذ ویزا خواهند داشت .

هزینه تحصیل در دانشگاه های پزشکی آلمان

همانطور که بیش از این هم اشاره شده تحصیل در دانشگاه های دولتی آلمان رایگان است و تنها برای شروع هر ترم مبلغی در حدود 300 یورو بابت ثبت نام و امور اجرایی گرفته می شود .

دانشگاه های خصوصی نیز همانند سایر نقاط از شهریه های بالای برخوردار هستند و مبلغی که بابت تحصیل در این رشته ها می توانید انتظار داشته باشید حدود 20000 یورو در هر سال خواهد بود . برای خرج و مخارج زندگی دانشجویی حدود 950 یورو در ماه نیاز است که این مبلغ برای شهر های کوچکتر کم تر هم می شود .

هزینه تحصیل در دانشگاه های پزشکی آلمان

لازم به ذکر است که دولت آلمان به دانشجویان بین المللی هنگام تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان اجازه کار پاره وقت دانشجویی می دهد که بتوانند مخارج خود را تا حدی پوشش دهند .

هزینه زندگی دانشجویان پزشکی در آلمان

به طور متوسط برای هزینه های زندگی خود که شامل مسکن هم می شود به مبالغ 750 تا 900 یورو در هر ماه برای شهر های بزرگ همچون برلین ، فرانکفورت ، دوسلدورف نیاز خواهید داشت . در شهر های کوچکتر این مبلغ کمتر و چیزی حدود 600 تا 750 یورو در هر ماه خواهد بود .

در ضمن دانشجویان در این مقطع تحصیلی می توانند 20 ساعت در هفته به کار پاره وقت دانشجویی مشغول شوند و برای خود کسب در آمد ایجاد کنند و در حین تحصیل زندگی راحت تری برای خود فراهم سازند .

مدارک پذیرش از کالج پزشکی در آلمان

 • ترجمه رسمی مدرک دیپلم دبیرستان و پیش دانشگاهی به زبان آلمانی
 • ترجمه رسمی ریزات نمرات دبیرستان و پیش دانشگاهی به زبان آلمانی
 • مدرک تسلط به زبان آلمانی در سطح B1
 • تکمیل فرم درخواست پذیرش
 • عکس پاسپورتی

مدارک ویزای تحصیل رشته های پزشکی آلمان

 • فرم تکمیل شده در خواست ویزا
 • پاسپورت معتبر
 • ترجمه شناسنامه در صورت داشتن توضیحات
 • نامه پذیرش از یکی از دانشگاه ها یا کالج های آلمان
 • عکس پاسپورتی
 • گواهی تمکن مالی
 • مدارک تحصیلی ترجمه شده به زبان آلمانی
 • رزومه کامل CV
 • انگیزه تحصیل رشته های پزشکی در آلمان
 • پرداخت هزینه صدور ویزا

شرایط اخذ پذیرش در دانشگاه های پزشکی آلمان

بعد از آنکه دانشجو دوره کالج به نام M-Kurs را با موفقیت پشت سر گذاشت ، آنگاه بر اساس معدل این دوره و معدل سال دوازدهم ایران می تواند رشته و دانشگاه خود را انتخاب نماید . باید توجه داشته باشید که سیستم نمره دهی در آلمان با ایران متفاوت می باشد .

شرایط اخذ پذیرش در دانشگاه های پزشکی آلمان

همچنین برخی از دانشگاه ها سطح زبان و معدل سخت تری را برای پذیرش در نظر می گیرند که دانشجویان باید حتماً قبل از درخواست پذیرش به هر دانشگاهی ، این موارد را بررسی نمایند .

دانشگاه پزشکی هیدلبرگ آلمان

دانشگاه هیدلبرگ جزء قدیمی ترین دانشگاه های اروپا است و معمولا اولین انتخاب دانشجویان برای تحصیل است دارای رتبه 72 در سطح جهانی می باشد .

دانشگاه Universitätsklinikum Tübingen یکی دیگر از دانشگاه های قدمت دار آلمان است و دپارتمان پزشکی آن در سطح جهان شناخته شده است . برخی از دانش آموخته های آن نیز از برندگان جایزه نوبل پزشکی در چند دهه اخیر بوده اند .

دانشگاه توبینگن کشور آلمان

دانشگاه توبینگن یکی از قدیمی ترین دانشگاه های کلاسیک است . این دانشگاه در رشته های پزشکی ، علوم طبیعی و علوم انسانی از نظر بین المللی شناخته شده است . این دانشگاه نیز از برندگان جایزه نوبل ، به ویژه در زمینه های پزشکی و داروسازی است .

دانشگاه فرایبورگ آلمان

از دانشگاه های مطرح آلمان بوده و بیش از ۱۰ هزار دانشجو و استاد در این دانشگاه مشغول به فعالیت هستند و از مقصدهای تحصیل پزشکی در آلمان قلمداد می گردد . دانشگاه لایپزیگ از دیگر دانشگاه های مطرح کشور آلمان است .

از دانشجویان مشهور این دانشگاه می توان به افرادی همچون لایبنیتس ، گوته ، نیچه ، واگنر و آنجلا مرکل اشاره کرد ، این دانشگاه برنده 9 جایزه نوبل است . دانشکده پزشکی آن با بیش از 3،000 دانشجو در پزشکی و دندانپزشکی است و دانشجویان آن از نزدیک با بیمارستان دانشگاه لایپزیگ فعالیت میکند .

دانشکده پزشکی همراه با بیمارستان دانشگاه یکی از بزرگترین موسسات پزشکی در زاکسن است که 48 کلینیک و موسسه را در پنج بخش جداگانه اداره می کند .

ادامه تحصیل پزشکان در دوره تخصص در آلمان

پزشکان عمومی که مدرک تحصیلی خود را از ایران دریافت نموده اند جهت کار در آلمان و یا ادامه ی تحصیل باید روالی را طی کنند .

پزشکان جهت کار در آلمان ابتدا باید مدرک خود را در این کشور ثبت ( register )کنند ، که این مسئله با طی دوره هایی و پس از امتحان امکان پذیر است ، البته پزشکان می توانند جهت اخذ ویزای کار قبل از ثبت کردن مدرک خود اقدام کنند و در آلمان کار کنند ، که البته منظور از کار طبابت نیست و کار در موسسات تحقیقاتی و پژوهشی بیشتر مد نظر است که می تواند در حین کار در این موسسات در زمینه رجیستر کردن مدرک خود نیز اقدام کند تا بتواند وارد طبابت شوند .

امکان تحصیل مقطع تخصص نیز در آلمان وجود دارد . این کشور از لحاظ های مختلف یکی از برترین کشورها برای تحصیل تخصص می باشد ، در این کشور باید ابتدا مدرک خود را معادل سازی کنند و از دانشگاه پذیرش بگیرد . پزشکانی که قصد ادامه ی تحصیل را دارند می توانند ابتدا در دوره دکترا پزشکی شرکت کنند و پس از طی دوره کلینیکال وارد تخصص شوند .

مزایای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان

مزایای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان

در پایان می توان گفت که کشور آلمان با داشتن دانشگاه های رایگان و ارائه مدارک بین المللی و بسیار معتبر از کشور های بسیار مناسب در خصوص تحصیل پزشکی و دندانپزشکی است . دانشجویان پس از فارغ التحصیلی به راحتی می توانند در آلمان و سایر کشور های اروپایی به این حرفه مشغول به کار شوند و حتی به اقامت دائم و تابعیت آلمان دست پیدا کنند .

زبان رسمی کشور آلمان ، زبان آلمانی و واحد پول آن یورو نام دارد . آلمان دارای یک بازار اقتصادی اجتماعی با نیروی کار مجرب ، موجودی سرمایه بزرگ ، سطح پایین فساد ، و سطح بالا از نوآوری است . آلمان بزرگ‌ترین اقتصاد ملی در اروپاست .

مشاوران مهاجرتی و اعزام دانشجو hsa با همکاری موسسات دارای مجوز رسمی از وزارت علوم در رابطه با اعزام دانشجو به خارج کشور در ایران و همچنین موسسات معتبر حقوقی و مهاجرتی آماده مشاوره و کمک به شما برای ویزا و پذیرش از دانشگاه های معتبر برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان می باشد . شما متقاضیان محترم می توانید برای اطلاعات در خصوص تحصیل در آلمان با دفتر اروپا تماس حاصل نموده و یا با دفاتر همکار در شهرهای مختلف ایران تماس بگیرید .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

TOP