تحصیل در گرجستان ، کشوری که یک کشور اوراسیایی بوده و جزو بهترین ها برای کار و تحصیل به حساب می آید برای ایرانی ها ، چرا که این کشور با پیروی از قوانین استاندارد اروپایی دانشگاه های فوق العاده ای تاسیس کرده است که در سراسر جهان شناخته شده اند.

این نوشتار یک راهنمای مطالعاتی برای تحصیل در گرجستان است که از سوی مشاوران موسسات برتر مهاجرتی و اعزام دانشجو HSA برای علاقه مندان تهیه شده است ، امیدواریم مطالعه آن جوابگوی پرسش های مهاجرتی عزیزان باشد.

گرجستان کشوری است که از یک باروری فرهنگی فوق العاده به همراه فعالیت های گردشگری بی نظیر و غیره برخوردار است ، مردم گرجستان کاملا آزاد و خونگرم هستند و اگر به دنبال یک مکان همیشگی برای تحصیل در نزدیگی ایران هستید ، علاوه بر تحصیل در ترکیه ما پیشنهاد می کنیم که گرجستان را نیز جزو انتخاب های خوب بررسی کنید.

بررسی شرایط تحصیل در گرجستان

تحصیل در گرجستان انتخاب شایسته ای است که باید برای دانشجویان بین المللی که مایل به دنبال تحصیلات با کیفیت در هر حوزه تحصیلی انتخاب شده اند ، در نظر گرفته شود.

آنها دانشگاه های فوق العاده ای در گرجستان دارند که در سراسر جهان شناخته شده اند . استاندارد آموزش و پرورش در گرجستان همانند تحصیل در آمریکا ، کانادا ، انگلستان و سایر کشورهای اروپایی است.

دلایل مهم برای انتخاب گرجستان

دلایل متعددی وجود دارد که باعث می شود دانشجویان تحصیل در گرجستان را انتخاب کنند . در اینجا شما را با مهم ترین آنها آشنا می کنیم؛

 • اخذ نامه پذیرش فقط در عرض چند روز
 • هزینه تحصیل کم
 • هزینه های زندگی مقرون به صرفه
 • فارغ التحصیلی بیش از 10،000 دانشجوی بین المللی در گرجستان
 • اخذ شهروندی گرجستان در عرض یک سال پس از ازدواج با شهروند متولد گرجستان
 • بسته کامل تخفیف دانشجویی ( TRC ) برای مسکن ، بلیط ، بیمه و خوابگاه
 • پذیرش بدون مدرک زبان
 • هزینه کم خوابگاه

آموزش عالی در گرجستان

به طور کلی ، آموزش و پرورش در گرجستان از سن 6 سالگی شروع و تا سن 18 سالگی ادامه می یابد . آموزش عالی در در واقع برای علاقه مندان به تحصیلات فنی و حرفه ای از 16 سالگی شروع می شود ، در حالیکه این دوره برای دانشگاهیان از 18 سالگی شروع می شود .

برای تحصیل در دانشگاه ها سه مقطع تحصیلی کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکترا در نظر گرفته شده است و تحصیل در این مقاطع به ترتیب 4 ، 2 و 3ـ5 سال طول می کشند .

آموزش عالی در گرجستان

رشته های پزشکی ، مهندسی ، امور مالی و اداری ، حقوق ، ادبیات و هنر از جمله برنامه های در دسترس برای تحصیل در گرجستان هستند و همچنین تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در گرجستان هم در دنیا و هم برای ایرانی ها معروف است ؛ در ادامه برخی دوره های پرتقاضا در گرجستان عنوان شده است.

دوره ها و هزینه های تحصیل در گرجستان

در زیر دوره های در دسترس و هزینه های آنها برای تحصیل در یکی از بهترین دانشگاه های گرجستان ، یعنی دانشگاه گرجستان عنوان شده است است؛

 • پزشکی (6 سال) 5500
 • پرستاری (4 سال) 3500 دلار در سال
 • داروسازی (4 سال) 4،000 دلار در سال
 • دندانپزشکی (4 سال) 4800 دلار در سال
 • انگلیسی فیلمی (4 سال) 3000 دلار در سال
 • روابط بین الملل (4 سال) 4000 دلار در سال
 • علوم پایه (4 سال) 4000 دلار در سال
 • مهندسی کامپیوتر (4 سال) 4000 دلار در سال
 • مهندسی الکترونیک (4 سال) 4000 دلار در سال
 • مهندسی عمران (4 سال) 4000 دلار در سال
 • علوم اداری (4 سال) 4،000 دلار در سال
 • فوق لیسانس مدیریت بازرگانی MBA (2 سال) 4000 دلار در سال
 • فوق لیسانس مدیریت آموزشی ( 2سال ) 3000 دلار در هر سال
 • فوق لیسانس حقوق تجارت بین الملل (2سال ) 4،000 دلار در سال

پذیرش در دانشگاه های گرجستان

پاسپورت معتبر
مدارک تحصیلی دیپلم به همراه ریز نمرات ( برای دانشجویان کارشناسی )
مدرک لیسانس به همراه ریز نمرات ( برای دانشجویان کارشناسی ارشد )
نامه پرداخت هزینه درخواست
مدارک تحصیلی مقطع کارشناسی ارشد ( برای دانشجویان دکترا )
گواهی اصلی تولد یا شناسنامه

الزامات ویزای دانشجویی گرجستان

تا سال 2019 برای ایرانی ها نیاز به داشتن ویزا برای ورود به کشور گرجستان جهت تحصیل نبود ، اما از این سال به بعد باید جهت درخواست روادید به سفارت گرجستان در ایران مراجعه کنید ، شما برای دریافت ویزای تحصیل در گرجستان ، ملزم به دریافت مدارک زیر می باشید؛

 • بیمه مسافرت پزشکی
 • بیانیه بانک برای مدت 3 ماه با تراز حساب 1.5 میلیون نایرا
 • تاییدیه اسناد در وزارت آموزش و پرورش و امور خارجه
 • گواهی پزشکی با HIV به عنوان منفی
 • حمایت مالی معتبر
 • گواهینامه تشخیص پلیس
 • کارت زرد ( برای برخی ملیت ها )
 • 4عکس پاسپورتی
 • گواهی رزرو پرواز
الزامات ویزای دانشجویی گرجستان

شرایط مورد تایید بودن دانشگاه های گرجستان در ایران

گرجستان دارای دانشگاه های متعددی است که تعداد زیادی از آنها از ارزش و اعتبار جهانی برخوردار هستند ، در حدود 50 دانشگاه در گرجستان وجود دارد که 30 مورد از آنها خصوصی و 20 مورد دانشگاه های وابسته به دولت هستند.

عزیزانی که قصد دارند پس از تحصیل در گرجستان به ایران بازگردند ، باید حتما به مورد تایید بودن دانشگاه های گرجستان توجه داشته باشند ، توجه داشته باشید که در حال حاضر هیچکدام از دانشگاه های پزشکی گرجستان مورد تایید وزارت بهداشت ایران نمی باشد.

برخی از دانشگاه ها مانند دانشگاه ایوان مورد تایید وزارت علوم می باشد ، دانشگاه technical و دانشگاه Teaching تفلیس نیز مورد قبول وزارت علوم ایران است.

البته این نیز برای تمامی رشته ها صدق نمی کند بلکه صرفا برای رشته ای مانند زبان و ادبیات ، هنر و موسیقی است ، مدرسه بین المللی تفلیس گرجستان که پیشتر در همین سایت آنرا بررسی کرده ایم یکی از معروفترین موسسات آموزشی این کشور است.

زبان و زمان تحصیل در دانشگاه های گرجستان

از آنجاییکه این کشور تلاش می کند خود را در اروپا و جهان به سطح بالاتری برساند ، برنامه های زیادی را نیز به زبان انگلیسی ارائه می کند ، تحصیلات کارشناسی و کارشناسی ارشد بیشتر به زبان گرجی در دسترس هستند در حالیکه تحصیل در مقطع دکترا به زبان انگلیسی است.

گرچه گفته می شود که نیازی به آزمون زبان بین المللی نیست ، با این حال ، افرادی که نمره آیلتس 6 یا تافل 80 داشته باشند ، نیازی به تعیین سطح زبان نخواهند داشت.

گرجستان استانداردهای آموزشی در حد اروپا و کانادا را در دانشگاه هایش پیاده کرده است ، زمان تحصیل در گرجستان ، به دو ترم تحصیلی پاییز و بهار تقسیم می شود.

زمان ثبت نام دانشگاه ها دقیقا در ماه های مارچ ( اسفند / فروردین ) و سپتامبر ( شهریور/ مهر ) است ، زمان لازم برای بررسی درخواست پذریرش شما در دانشگاه های گرجستان ، تقریبا دو هفته و زمان مورد نیاز برای پردازش ویزای تحصیلی گرجستان سه هفته می باشد ؛ بنابراین ، پیشنهاد می شود قبل از شروع دوره ها ، زمان را به خوبی مدیریت کنید.

زندگی در گرجستان

گرجستان یکی از کشورهای هیجان انگیز با ترکیبی از مدرنیته و سنت است ، کشوری فرهنگی و تجاری که قدمت آن به هزاران سال پیش باز می گردد ، این کشور جایی حمایت عالیی از دانشجویان ، آموزش و تحقیقات را ارائه می دهد .

کشورگرجستان هنوز موفق به عضوریت اتحادیه اروپا نشده است و به همین دلیل واحد پول اختصاصی خود یعنی لاری را دارا می باشد و علاوه بر این یک واحد پول خرد هم دارد به نام تتری که هر صد واحد آن معادل یک لاری است ، یک لاری گرجستان تقریبا 1800 تومان ایران می باشد.

هزینه های زندگی در گرجستان بسته به سبک زندگی ممکن است متفاوت باشد ، در زیر یک برآورد تقریبی تخمین زده شده است ؛

 • اجاره یک آپارتمان : 150 تا 200 لاری در ماه
 • غذا: 150 تا 200 لاری در ماه
 • اتوبوس: 25 لاری در ماه
 • مترو: 25 لاری در ماه
 • خوابگاه مشترک: 100 لاری در ماه
 • اجاره برای یک آپارتمان مشترک با دو اتاق : 100 تا 150 لاری در ماه

وضعیت خوابگاه های دانشجویی گرجستان

دانشگاه های کشور گرجستان از نظر امکانات خوابگاه های دانشجویی در منطقه زبانزد است ، این کشور قطعا یکی از بهترین کشورها برای تحصیل ایرانیان است.

خوابگاه های دانشجویی گرجستان همانند خوابگاه های دانشجویی ایران ، در محوطه دانشگاه و یا اینکه در خارج از محوطه اما با فاصله بسیار نزدیک با دانشگاه قرار دارند ، خوابگاه ها نیز همانند دانشگاه ها به دو دسته ی خصوصی و دولتی تقسیم می شوند .

وضعیت خوابگاه های دانشجویی گرجستان

این کاملا طبیعی است که میزان تقاضا برای خوابگاه های دانشجویی دولتی بالا باشد ، بنابراین توصیه می شود که بلافاصله پس از تصمیم گیری برای تحصیل در گرجستان ، با مشاوران مهاجرت تحصیلی در کشور خود و یا با مشاورین املاک مورد تایید دانشگاه ها در کشور گرجستان تماس بگیرید و در این باب مشاوره دریافت کنید.

راهکارهایی پس از اتمام تحصیل در گرجستان

ابتدا باید به این مزیت اشاره کنیم که دانشجویان در طول تحصیل در گرجستان ، اجازه کار دانشجویی نیمه وقت را دارا هستند و نکته مهم قابل ذکر این است که زبان گرجی جزء ده زبان کهن و قدیمی جهان است که هنوز تکلم می شود ، این زبان درحقیقت ترکیبی از زبانهای قفقازی و کارتولی است و یادگیری آن مقداری دشوار است.

علاوه بر تکلم ، نوشتار این زبان نیز کاملا متفاوت از حروف انگلیسی و غیره است و به همین جهت ، عزیزانی که تحصیل در گرجستان را با هدف اخذ اقامت گرجستان و کار کردن در این کشور انتخاب می کنند ، باید به آموزش زبان گرجی به صورت کاملا جدی فکر کنند.

مدارک دانشگاه های گرجستان در سراسر دنیا معتبر هستند بنابراین چنانچه قصد بازگشت به ایران را نداشته باشید ، می توانید به راحتی برای کشور سوم اقدام کنید و به ادامه تحصیل بپردازید.

سوالات متداول تحصیل در گرجستان

ایا تحصیل در گرجستان به زبان انگلیسی می باشد؟

بله - امکان تحصیل به زبان انگلیسی در کشور گرجستان برای برخی رشته ها وجود دارد.

هزنه تحصیل در گرجستان زیاد است؟

خیر - یکی از مزیت های این کشوره هزینه های مقرون به صرفه تحصیلی می باشد ، به خصوص برای رشته های غیرپزشکی

دانشگاه های کشور گرجستان مورد تائید وزارت علوم ایران هستند؟

بله - برخی دانشگاه های این کشور مورد تائید وزارت علوم و نه وزارت بهداشت هستند

آیا برای تحصیل در این کشور ویزای دانشجویی نیاز هست؟

تا قبل از سال 2020 می توانستید بدون ویزای تحصیلی به این کشور بروید و بعداً در اونجا اقامت تحصیلی بگیرید ف اما بعد از آن باید ویزای دانشجویی اخذ کنید

برای کسب اطلاعات بیشتر پیرامون ویژگی های تحصیل در گرجستان و آگاهی از جزییات اعزام دانشجو به این کشور اروپایی ، لطفا با مشاوران موسسات برتر hsa در دفاتر همکار ما در شهرهای تهران ، اصفهان ، مشهد تماس بگیرید ، این مشاوران با کمال میل راهنمای شما در خصوص مشاوره تحصیل در خارج از کشور شهر شیراز برای شهروندان جنوب کشور نیز خواهند بود.

حقوق مهاجرت تحصیلی

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی

دانشگاه های خارج از کشور

تحصیل در خارج از کشور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

TOP