تحصیل در پرتغال با تاریخ چشمگیر و سبک زندگی مدرن ، تجربه های مختلفی را برای دانشجویان بین المللی ارائه می دهند . شما به عنوان یک دانشجوی بین المللی در پرتغال ، در زمان تحصیلتان نهایت لذت را تجربه خواهید کرد .

بر همین اساس ، مشاوران موسسات مهاجرتی و اعزام دانشجو HSA تصمیم گرفته اند در این نوشتار مطالبی درباره تحصیل در پرتغال ارائه دهند . چنانچه پس از مطالعه این مطلب هنوز پرسش هایی در خصوص تحصیل و اعزام دانشجو به پرتغال در ذهن داشتید ، می توانید با مشاوران ما تماس حاصل نمایید .

دانشگاه های پرتغال از طریق فرایند بولونیا ، با سایر کشورهای اروپایی هماهنگ شده اند و مدارک کارشناسی ، مدرک کارشناسی ارشد و دکترا را در سراسر قاره ارائه می کنند . پرتغال مشابه دیگر کشورهای اروپا و جهان ، بین دانشگاه ها و موسسات مبتنی بر پژوهش و تحقیقات متمرکز است .

شرایط تحصیل در پرتغال

هنگام تحصیل در پرتغال اکثر دوره ها به زبان پرتغالی تدریس می شوند ، اما تعداد زیادی از آنها به خصوص در سطح کارشناسی ارشد نیز به زبان انگلیسی وجود دارد . بزرگترین دانشگاه پرتغال دانشگاه لیسبون (Lisboa) است که در پایتخت کشور واقع شده است .

این دانشگاه مجموعه وسیعی از موضوعات را ارائه می دهد و از لحاظ بین المللی جایگاه ویژه ای دارد . دانشگاه لیسبون امروزه نزدیک به ۵۰۰۰۰ دانشجو دارد .

دانشگاه پورتو نیز یکی از بزرگترین دانشگاه های پرتغالی در رتبه بندی جهانی است و 10 درصد از دانشجویان آن بین المللی هستند .

قدیمی ترین دانشگاه پرتغال اما ، به تاریخ بیش از 700 سال گذشته باز می گردد ؛ دانشگاه کیمبرا در سال 1290 تأسیس شد و امروزه حدود 22،000 دانش آموز در آن تحصیل می کند . یکی از بزرگترین گروه های دانشجویان بین المللی در این دانشگاه است .

زندگی دانشجویی در پرتغال

پرتغال علاوه بر طبیعت شگفت انگیز ، آب و هوای ملایم و تجربه های فرهنگی عالی ، دارای مزیت های دیگری نیز برای دانش آموزان بین المللی است .

پرتغال یکی از کم هزینه ترین کشور های اروپایی برای تحصیل است که با تمام غذاهای شگفت انگیز به راحتی شما را به دام می اندازد .

شهرهای اصلی پرتغال دارای شهرت جهانی هستند و دارای منظره ای پر جنب و جوش ، موسیقی معاصر و شب های هیجان انگیز هستند اما ، در عین حال هزینه های تحصیل و زندگی در این شهرها مقرون به صرفه است .

زندگی دانشجویی در پرتغال

پرتغال یک مقصد جذاب و قابل دسترس برای دانشجویان بین المللی است که مایل به تحصیل در اروپا هستند . هزینه تحصیل در پرتغال نسبتا متوسط است .

دانشگاه های دولتی به طور متوسط کمتر از 1500 یورو برای برنامه های لیسانس و فوق لیسانس خود هزینه می خواهند ؛ برخی از دانشگاه های خصوصی ممکن است تا 4000 یورو در سال هزینه داشته باشند .

موسسات پلی تکنیک و دانشگاه های پرتغال

موسسات آموزشی در پرتغال که آموزش های حرفه ای را ارائه می دهند ، به دانشگاه ها و پلی تکنیک ها تقسیم می شوند . هر دو نوع نهاد میتواند عمومی یا خصوصی باشد .

در حال حاضر 14 دانشگاه عمومی و 20 دانشگاه عمومی در پرتغال و 36 دانشگاه خصوصی و 64 دانشگاه خصوصی وجود دارد .

دانشگاه های پلی تکنیک آموزش های حرفه ای در زمینه هایی نظیر پرستاری ، آموزش ، حسابداری و مراقبت های بهداشتی ارائه می دهند ، در حالی که در دانشگاه ها ، مدارک پزشکی ، علوم طبیعی ، اقتصاد یا روانشناسی ارائه می شود .

همچنین زمینه هایی از قبیل مهندسی ، فن آوری ، مدیریت ، آموزش و پرورش و علوم انسانی در هر دو دانشگاه و سیستم های پلی تکنیک وجود دارد .

به طور کلی ، دانش آموزانی که مایل به اخذ یک مدرک تحصیلی عمومی هستند باید در یک دانشگاه ثبت نام کنند ، در حالی که دانش آموزانی که در یک رشته تخصصی قرار می گیرند باید برای یک دانشگاه پلی تکنیک تقاضا کنند .

تحصیل مقطع کارشناسی در پرتغال

جهت تحصیل در پرتغال در مقطع کارشناسی ، دانش آموزان باید یک رونوشت از آموزش متوسطه خود را ارائه دهند . اما نکته مهم چگونگی جستجو و دستیابی به برنامه مورد علاقه است .

جستجو برای دوره های تحصیلی در پرتغال با توجه به سطح تحصیلات و زبان مورد مطالعه تفاوت خواهد داشت . برخی از درسها به زبان انگلیسی تدریس می شوند ، در حالی که سخنرانی ها اغلب به زبان پرتغالی برگزار می شود .

برای پیدا کردن و مقایسه دوره های مختلف شما باید مدرک دبیرستان خود را به طور رسمی در سفارت یا کنسولگری پرتغال در کشور خود و یا سفارت محلی از پرتغال ببینید .

اگر سوالی در این زمینه دارید ، با مشاوران ما تماس بگیرید . رشته های زیادی وجود دارد که می توانید از آن برای تحصیل در پرتغال به زبان انگلیسی استفاده کنید .

چند مورد از محبوب ترین آنها شامل کارشناسی مهندسی عمران ، کارشناسی امور مالی ، مدیریت و رهبری ، کارشناسی علوم کامپیوتر و کارشناسی مهندسی پزشکی و همچنین تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در پرتغال است .

امتحان ورودی دانشگاه های پرتغالی

امتحان ورودی دانشگاه های پرتغالی

برای تحصیل در پرتغال در مقطع لیسانس ، دانش آموزان در برخی از موسسات خارجی باید امتحان ورودی بدهند . امتحان ورودی می تواند به صورت جداگانه براساس کشوری که دانشجو از آن می آید گرفته شود .

دانش آموزان اتحادیه اروپا گاهی اوقات می توانند این آزمون را رد کنند و نتایج آزمون های نهایی را از کشور خودشان ارائه دهند .

دانشجویان غیر اتحادیه اروپا می توانند امتحان را در سفارت پرتغالی در کشور خود انجام دهند . برای یادگیری اینکه آیا قبل از ثبت نام برای تحصیل در یک برنامه انتخابی خود ، باید قبل از ثبت نام به آزمون برسید یا نه ، باید از اداره پذیرش تحصیلات عالی اطلاعات کسب کنید .

کارشناسی ارشد و دکتری در پرتغال

برای درخواست یک برنامه کارشناسی ارشد ، متقاضیان باید مدرک کارشناسی یا معادل آن را داشته باشند . برای مقطع دکترا ، متقاضیان باید دارای مدرک کارشناسی ارشد باشند . توافقنامه بولونیا به این معنا است که دانشگاه های پرتغالی مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد را از کشورهای عضو دیگر ، بدون نیاز به تبدیل بین المللی به رسمیت می شناسند . مستندات مورد نیاز برای درخواست در یک برنامه ارشد و یا دکترا در پرتغال شامل موارد زیر می باشد :

 • فرم درخواست تکمیل شده
 • صدور گواهینامه ای که نشان می دهد شما تحصیلات دبیرستان / لیسانس / مدرک کارشناسی را تکمیل کرده اید .
 • رونوشت سوابق تحصیلی
 • یک نامه انگیزشی در مورد اینکه چرا میخواهید در دانشگاه تحصیل کنید .
 • برای یک لیسانس ، باید امتحان ورود به دانشگاه را گذرانده باشید .
 • برای بعضی مدارک شما همچنین باید مجموعه ای از سوابق کاری خود را ارائه دهید .
 • گواهی پرداخت هزینه درخواست ( به مبلغ 50 یورو )

مقررات ورود برای دانشگاه ها در پرتغال

متقاضیان تحصیل در پرتغال ، می توانند شش دانشگاه را برای درخواست انتخاب کنند و به ترتیب اولویت بندی ها را رتبه بندی کنند .

برای تحصیلات تکمیلی ، دانش آموزان باید مستقیما به وب سایت دانشگاه انتخابی خود مراجعه کنند و ممکن است در صورت درخواست موسسه ، لازم باشد مدارک خود را به زبان پرتغالی ترجمه کنند .

هر سال ، وزارت امور خارجه پرتغال تعدادی از مکان های تحصیلی ( وگ ها ) موجود در دانشگاه های دولتی و خصوصی و پلی تکنیک را منتشر کرد . سپس دانش آموزان برای دسترسی به مکان های محدود بر اساس میانگین امتیاز خود رتبه بندی می شوند .

دانشگاه های پرتغالی به نسبت سایر دانشگاه های خارج از کشور در تعیین شرایط معینی برای ورود خوب عمل می کنند .

مدارک تحصیلی از کشور شما برای درخواست کافی است . معمولا سه دوره درخواست برای دانش آموزان در پرتغال وجود دارد ، شما باید موسسه انتخابی خود را چک کنید ، چون ممکن است مهلت ها متفاوت باشند .

الزامات زبان برای پذیرش دانشگاه های پرتغال

زبان آموزش در دانشگاه های این کشور پرتغالی است و تمام دوره ها را نمی توان در زبان انگلیسی یافت . بنابراین ، آزمون مهارت در پرتغالی معمولا یک مورد ورود برای همه برنامه های دوره اول ( لیسانس ) است .

بیشتر موسسات آموزش عالی نیاز به حداقل مهارت در سطح B1 / B2 دارند . این الزام کمتر به برنامه های دوم و سوم ( فوق لیسانس و دکترا ) مربوط می شود زیرا این برنامه های تحقیقاتی اغلب برای دانشجویان بین المللی طراحی شده اند .

الزامات زبان برای پذیرش دانشگاه های پرتغال

الزامات زبان به طرز قابل توجهی از یک برنامه به یک دیگر متفاوت است ، اما معمولا آزمون های زیر برای پذیرش و تحصیل در پرتغال پذیرفته می شوند : IELTS، TOEFL، CAE / CPE، PTE A . معمولا حداقل نمره ای که دانشگاه های پرتغالی درخواست می کنند بین 5.5-6.5 در آزمون های آیلتس یا 550 امتیازات ( آزمون کتبی ) ، 213 امتیاز ( مبتنی بر رایانه ) یا 80 امتیاز ( آنلاین ) در آزمون تافل است .

نحوه درخواست ویزای دانشجویی پرتغال

پس از دریافت یک نامه پذیرش دانشگاه ، می توانید پروسه درخواست ویزا را شروع کنید . این روند در سفارت یا کنسولگری پرتغال در کشور شما انجام می شود و می تواند بین یک تا سه ماه باشد که بسته به کشور مبدا شما صادر می شود ، بنابراین بهتر است این روند را در اولین فرصت آغاز کنید . مستندات مورد نیاز برای درخواست ویزا شما ممکن است شامل موارد زیر باشد :

 • فرم درخواست تکمیل شده ( برگرفته از وب سایت کنسولگری محلی پرتغالی شما )
 • یک عکس از گذرنامه خودتان
 • نامه ای از پذیرش از دانشگاه یا موسسه پلی تکنیک در پرتغال
 • گواهی تمکن مالی
 • گواهی خریداری بیمه بهداشتی
 • بلیط خریداری شده برای سفر به پرتغال
 • اثبات اینکه شما پس از ورود به پرتغال برای اقامت تحصیلی اقدام می کنید و نه روش دیگری از اقامت .
 • همچنین باید هزینه درخواست ویزا را تا 170 یورو پرداخت کنید .

این مقاله جهت اطلاعات اولیه شما ارائه گردیده است . اگر در زمینه تحصیل در پرتغال سوالات بیشتری در ذهن دارید ، با مشاوران موسسات مهاجرتی و اعزام دانشجو hsa در شهرهای تهران ، شیراز و سایر شهرهای ایران تماس بگیرید . مشاوران در زمینه تحصیل در اروپا و همچنین اقامت پرتغال پس از تحصیل اطلاعات خوبی دارند و با کمال میل پاسخگوی شما خواهند بود.

حقوق مهاجرت تحصیلی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

TOP