تحصیل در مجارستان در سال های اخیر بسیار مورد استقبال دانشجویان بین المللی به ویژه دانشجویان ایرانی قرار گرفته است . اگر دانشجوی بین المللی هستید که برای تحصیل در مجارستان اقدام می کنید ابتدا این مقاله را بخوانید تا بدانید که در طول تحصیلتان چه انتظاراتی وجود دارد .

همچنین برای کسب اطلاعات کامل و جامع تر با موسسات معرفی شده توسط سایت hsa تماس بگیرید . این گروه کادر مجربی از مشاوران ارشد بین المللی در خارج از ایران و همکاران داخلی هستند که دانشجویان را در امر مهاجرت تحصیلی و آگاهی از حقوق مهاجرت تحصیلی یاری می نمایند .

مزیت های تحصیل در مجارستان

به وضوح می توان گفت که در طول بیست سال گذشته ، صدها هزار دانشجوی بین المللی با تصمیم قطعی برای تحصیل در مجارستان ، از دانشگاه های برجسته این کشور پذیرش گرفته اند .

دلایل انتخاب مجارستان سیستم آموزش عالی با کیفیت ، تاریخ شگفت انگیز و دیدنی های زیبا و مدراک معتبر و قابل انتقال در سراسر اتحادیه اروپا است .

امکان تحصیل به زبان انگلیسی از دیگر دلایل انتخاب تحصیل در دانشگاه های مجارستان است . بسیاری از دانشگاه های مجارستان به زبان انگلیسی یا سایر زبان های خارجی مانند زبان آلمانی تدریس می کنند و این امکان برای دانشجویان بین المللی که برای تحصیل در خارج از کشور به مجارستان دعوت می شوند ، بسیار شگفت انگیز است .

سیستم آموزش عالی در مجارستان

آموزش عالی مجارستان بین دو سیستم کالج ها و دانشگاه ها تقسیم شده است ، البته این دو مقوله خیلی مجزا نیستد و اغلب کالج ها مستقیما وابسته به یک دانشگاه هستند و یا به عنوان دانشکده های دانشگاه فعالیت می کنند . دانشگاه ها معمولا دوره های کالج و دانشگاه را در اختیار دارند .

در سیستم قدیمی ، دوره های آموزشی در کالج سه یا چهار ساله بوده است ، در حالیکه امروزه تحصیلات کالج به استثنای رشته پزشکی به پنج سال نیز می رسد . مطالعات دانشگاهی در مجارستان در سه مرحله کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکترا است .

تحصیل در مجارستان در دانشگاه ها ، تقریبا مشابه تحصیلات کالج می باشد با این تفاوت که دوره های تحصیلی طولانی تر خواهد بود . از سال 2005 و 2006 ، موسسات آموزش عالی مجارستان تغییرات را به سمت مقررات سیستم بولونیا اعمال کردند .

در سیستم جدید ، هر دو کالج ها و دانشگاه ها ممکن است با توجه به شرایط لازم ، برنامه های کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکترا را اجرا کنند . سال تحصیلی مجارستان از سپتامبر تا ژوئن با تعطیلات طولانی در ماه های ژوئیه و اوت اجرا می شود .

ملیت های در حال تحصیل در مجارستان

اکثر دانشجویان خارجی در بوداپست ، از کشورهای همسایه ی مجارستان مانند رومانی ، اسلواکی و اوکراین وارد می شوند . کشورهای غیر همجوار که شمار زیادی دانشجویان بین المللی در مجارستان ( به طور عمده دانشجویان علوم پزشکی در SOTE بوداپست و دانشکده های مختلف آن ) دارند شامل ؛ آلمان ، نروژ ، اسرائیل و ایران هستند که سالانه تعداد زیادی دانشجو در برنامه های تمام وقت به مجارستان اعزام می کنند .

ملیت های در حال تحصیل در مجارستان

علاوه بر برنامه های تمام وقت فوق الذکر ، چون مجارستان در حال تبدیل شدن به مکانی برای تحصیلات بیشتر و بیشتر در خارج از کشور است ، هزاران دانشجوی خارجی از ملیت هایی مانند اسپانیایی ، ایتالیایی ، فرانسوی ، ترکی ، یونانی ، قبرس ، لهستانی که در یکی از برنامه های مختلف اراسموس تحصیل می کنند ، نیز به مجارستان می آیند .

تی پس از سال 2010 دانش آموزان زیادی هم از انگلستان برای تحصیل در مجارستان یا استفاده از برنامه آراسموس وارد خاک مجارستان می شوند . تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در مجارستان هم دانشجویان زیادی را به سمت دانشگاه های این کشور روانه می کند .

رشته های پرطرفدار برای تحصیل در مجارستان

اکثریت قاطع دانشجویان خارجی که تحصیل در مجارستان را مورد بررسی قرار می دهند ، برنامه های تحصیلی تمام وقت را انتخاب می کنند . مطالعات پزشکی در SOTE مجارستان ، یکی از محبوب ترین گزینه های مطالعه است و شمار زیادی از دانشجویان بین المللی نیز در برنامه های دندانپزشکی ، داروسازی و دامپزشکی شرکت می کنند . دومین برنامه جذاب بر روی رشته های مختلف مهندسی در مقطع لیسانس ، تمرکز دارد .

دانشکده های تحصیلات عالی بیشتر در شهرهای بزرگ قرار دارند ، چرا که اکثر دانشجویان خارجی مجارستان در دانشگاه های بسیار مشهور مانند دانشگاه پزشکیSemmelweis و دانشگاه Corvinus در بوداپست حضور دارند .

علاوه بر بوداپست ( پایتخت ) ، تعداد زیادی دانشجوی بین المللی نیز در شهرهای اصلی مجارستان مانند دبرسن (Debrecen) ، پچ (Pécs) و زگد (Szeged) یافت می شود . آموزش های ارائه شده برای درجه های پزشکی با کیفیت بالا توسط سازمان بهداشت جهانی در نظر گرفته شده است .

برنامه های دکترا در مجارستان

با توجه به قانون فعلی ، مدت برنامه های تحصیل در مجارستان در مقطع دکترا 8 ترم است . مطالعات دکترا شامل دو مرحله مختلف است : اولین دوره دو ساله برای آموزش و تحقیقات حرفه ای است ، در حالی که بخش دو ساله دوم برای تحقیق و پایان نامه است .

در پایان چهار ترم اول ، دانشجویان دکترا مجبور به انجام امتحان پیچیده برای ارزیابی پیشرفت تحصیلی و تحقیق دانشجویان می باشند . دانشجویان دکتری می توانند در مرحله دوساله دوم ادامه تحصیل دهند اگر این امتحان را گذرانده باشند . مقدار تحصیلات ماهانه متفاوت است این دو مرحله از برنامه های دکترا است .

برنامه های کامل تحصیلی برنامه هایی هستند که منجر به لیسانس ، مدرک کارشناسی ارشد یا دکتری می شوند . برنامه های یک ساله به درجه ای نمی رسند ، بلکه دوره آمادگی را قبل از یک برنامه مدرک یا دوره تخصصی پس از یک دوره آموزشی ارائه می دهند . طبق قانون فعلی مجارستان در سطح دکترا ، مبلغ ماهانه مبلغ 450 یورو برای مرحله اول آموزش ( 4 ترم ) و 580 یورو برای مرحله دوم (4 ترم) دکترا در مجارستان مورد نیاز است .

شرایط ورود به دانشگاه های مجارستان

برای پذیرش و تحصیل در مجارستان ، شما باید گواهی دیپلم دبیرستان را به زبان مجارستانی یا انگلیسی ترجمه کرده و به همراه رونویسی مربوط به دوره ها و نمرات به آنها بدهید . بعضی از دوره ها همچنین نیاز به امتحان ورودی دارند که از طریق دوره های بین المللی بزرگ در سراسر جهان ارائه می شود .

شرایط ورود به دانشگاه های مجارستان

برای انتخاب برنامه زبان انگلیسی ، بخشی از آزمون ورودی برای تست مهارتهای زبان انگلیسی اختصاص داده می شود . در غیر این صورت از شما خواسته می شود که مدرک زبان را نیز ارائه دهید .

الزامات زبان برای برنامه های زبان های دیگر مانند زبان آلمانی بسیار معمول است و اغلب شرایط خاصی برای مهارت های آلمانی شما وجود دارد .

برخی از دانشگاه های مهم مجارستانی

 • دانشگاه Corvinus Budapest
 • مدرسه بازرگانی بوداپست
 • دانشگاه تکنولوژی و اقتصاد بوداپست
 • دانشگاه Eötvös Lorand
 • دانشگاه Semmelweis
 • دانشگاه سنت ایستون
 • دانشگاه Pécs
 • دانشگاه Debrecen
 • دانشگاه میسولک
 • دانشگاه Eszterhazi Károly

اسناد درخواست ویزای تحصیلی مجارستان

 • اثبات پرداخت هزینه تحصیل
 • نامه پذیرش از دانشگاه مورد نظر در مجارستان
 • پاسپورت معتبر حداقل 6 ماه پس از تاریخ ورود شما
 • کپی پاسپورت
 • اثبات بیمه درمانی
 • اثبات آدرس یا مسکن در مجارستان
 • اثبات بودجه کافی برای پوشش هزینه های زندگی به صورت تضمینی یا از طریق بیانیه بانک
 • فرم درخواست ویزا

توجه داشته باشید که قوانین و مدارک لازم برای ویزای تحصیلی مجارستان تغییر می کند و لازم است که شما پس از تکمیل روند درخواست دانشگاه ها و اخذ پذیرش ، به سایت سفارت مجارستان در کشور خود مراجعه کرده و جدیدترین اطلاعات درباره الزامات ویزای تحصیلی را بررسی کنید .

پردازش ویزا حدود یک ماه طول خواهد کشید . پس از ورود به مجارستان ، باید ظرف 15 روز درخواست مجوز اقامت بدهید . این امر در مورد شهروندان اتحادیه اروپا که قصد دارند بیش از 90 روز در مجارستان اقامت داشته باشند ، نیز اعمال می شود .

هزینه زندگی دانشجویی در مجارستان

در مقایسه با بقیه اروپای غربی ، هزینه های زندگی برای متقاضیان تحصیل در مجارستان ، به غیر از پایتخت نسبتا کم است . هزینه های تحصیلی بسته به نوع مدرسه و برنامه متفاوت است .

اغلب تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در میان گزینه های گرانقیمت با هزینه های تا 18.000 یورو قرار دارند و در برخی موارد برای سایر برنامه ها قیمت تقریبی 4500 یورو مورد نیاز خواهد بود . علاوه بر هزینه تحصیل ، شما نیز برای پرداخت هزینه درخواست ، هزینه آزمون و هزینه ثبت نام ، بین 100 تا 150 یورو هزینه خواهید شد .

هزینه زندگی دانشجویی در مجارستان

توجه داشته باشید که اگر خوابگاه استفاده کنید کمک هزینه دولتی یا شخصی 4000 یورو در سال هزینه های شما را پوشش خواهد داد و در غیر اینصورت چیزی بالغ بر آن را نیاز دارید . به طور طبیعی در شهرهای بزرگ مانند بوداپست اجاره مسکن از 300 یورو در هر ماه و بالاتر از آن شروع می شود .

شما باید بتوانید تقریبا 750 یورو را در هر ماه دریافت کنید تا بتوانید نه تنها اجاره ، بلکه حمل و نقل عمومی ، بیمه درمانی ، مواد آموزشی و غیره را نیز فراهم کنید .

شرایط اقامتی دانشجویان در مجارستان

برخی از دانش آموزان مشغول به تحصیل در مجارستان ترجیح می دهند که در خوابگاه ها که معمولا ارزانترین جایگزین هستند ، زندگی کنند . اما اکثریت آنها نیز می خواهند مسکن شخصی در مرکز شهر داشته باشند .

در حالی که در مجارستان تحصیل می کنید ، در مورد پیدا کردن یک مسکن برای اجاره ای یا حتی یک اتاق در یک خانه مشترک چندین گزینه برای شما وجود دارد .

اگر شما یک آپارتمان را اجاره می کنید ، باید در نظر داشته باشید که هنگام امضای قرارداد ، ممکن است مبلغ اجاره بهای دو ماهه به صورت سپرده و نقدی از شما گرفته شود .

این مبلغ باید هنگام خارج شدن از آپارتمان به شما بازگردانده شود و بازگرداندن آن مشروط به این است که آپارتمان به خوبی نگهداری و تمام پرداخت های معوقه انجام شده باشد .

این مقاله درباره تحصیل در مجارستان با همت مشاوران تخصصی سایت موسسات برتر مهاجرتی و اعزام دانشجو hsa به نگارش در آمده است . لطفا برای اطلاع از جزییات و شرایط تحصیل در خارج از کشور با مشاوران ما در اروپا و یا موسسات همکار در شهر های تهران و شیراز تماس بگیرید .

حقوق مهاجرت تحصیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

TOP