تحصیل در دانشگاه های فرانسه به دلیل کیفیت نظام آموزش عالی این کشور در سراسر جهان به رسمیت شناخته شده است . طیف وسیعی از موسسات آموزش عالی این کشور فرصت های عالی برای تدریس و تحقیق در هر موضوع و در هر سطح را ارائه می دهند .

پس از ایالات متحده آمریکا و انگلستان ، فرانسه بیشترین تعداد دانشجویان بین المللی را در جهان جذب خود کرده است . در این مقاله از سایت موسسات برتر مهاجرتی و اعزام دانشجو HSA به بررسی شرایط تحصیل در دانشگاه های فرانسه پرداخته و برخی ویژگی های تحصیل در فرانسه را بیان خواهند کرد .

بی تردید دلایل زیادی وجود دارد که هر دانشجو از سراسر جهان را جذب دانشگاه های این کشور می کند . این دلایل شامل کمترین هزینه های تحصیل ، فرصتی برای زندگی در کشوری شگفت انگیز و به دست آوردن برخی از آموزش های معتبر و آموزش در کنار اساتید برتر جهان می باشد ، اما مطمئن باشید که مزایا به مراتب فراتر از موارد ذکر شده در بالا است .

مهم نیست که قصد تحصیل در چه رشته ای را دارید ، حضور در یکی از دانشگاه های فرانسه یکی از بهترین تصمیم هایی است که می توان در زندگی گرفت .

بررسی تحصیل در دانشگاه های فرانسه

نظام آموزش عالی فرانسه شامل دانشگاه ها ، موسسه های دولتی ، گرند اکول ها ( مدارس نخبگان ) ، موسسه های دولتی اداری ، موسسات عالی یا مدارس خصوصی می باشد . بیش از 3500 موسسه آموزش عالی دولتی و خصوصی وجود دارد .

تعداد زیادی از رشته های تحصیلی در این موسسات آموزش عالی برای دانشجویان خارجی در دسترس هستند . آموزش عالی فرانسه شامل 2.5 میلیون دانشجو است که 12 درصد از آن ها دانشجویان بین المللی هستند . آنها می توانند از آموزش های بسیار متنوع ، در هر زمینه و در هر سطحی بهره مند می شوند .

72 دانشگاه ، 25 پردیس چند مؤسسه ای ، 271 مدرسه دکتری ، 227 مدرسه مهندسی ، 220 مدرسه کسب و کار و مدیریت ، 45 مدرسه دولتی بعد از دبیرستان ، 22 مدرسه معماری و 3،000 مدرسه و موسسات خصوصی در فرانسه وجود دارد .

در این کشور ، آموزش عالی با توجه به سیستم LMD (مجوز Master-Doctorat) سازماندهی شده است . این سیستم برای تحصیلات دانشگاهی در همه کشورهای اروپایی که بخشی از روند بولونیا هستند از جمله فرانسه مشترک است . برای ورود و تحصیل در دانشگاه های فرانسه اتمام دوره دبیرستان الزامی است .

کمک مالی برای دانشجویان بین المللی در فرانسه

اعطای کمک هزینه تحصیلی به دانشجویانی که منابع لازم برای تحصیل در فرانسه ندارند :

  • 12،000 بورسیه و کارآموزی دولت فرانسه توسط سفارتخانه ها به دانشجویان بین المللی اعطا می شود . آنها حق دریافت کمک هزینه تحصیل در فرانسه را دارند .
  • 14،000 معافیت هزینه تحصیل که توسط سفارتخانه ها اعطا می شوند ، به عنوان بخشی از اصلاحات هزینه تحصیلی برای دانشجویان غیر اروپایی در دسترس است . به طور عمده به دانشجویان شمال و جنوب صحرای آفریقا اعطا می شود .
  • مدارس و دانشگاه ها می توانند موافقتنامه های دو جانبه با نهادهای خارجی را فراهم کنند تا دانشجویان بین المللی بتوانند هزینه های مشابه با دانشجویان اروپایی پرداخت کنند .
  • مدارس و دانشگاه ها همچنین بر اساس استراتژی های بین المللی خود معافیت های تحصیلی را اعطا می کنند ، در صورتی که دریافت کنندگان بیش از 10٪ از دانشجویان ثبت نام شده را نشان نمی دهند .
  • سایر معافیت های تحصیلی نیز برای پناهندگان و برای افرادی که به دنبال پناهندگی هستند و همچنین افرادی که دارای مجوز اقامت بلند مدت فرانسه هستند و فرزندان و همسران آن ها وجود دارد .

کار در فرانسه پس از فارغ التحصیلی

کار در فرانسه پس از فارغ التحصیلی

زبان فرانسه یکی از موانع بزرگ برای اشتغال در فرانسه است . اگر فردی قصد دارد پس از تحصیل در دانشگاه های فرانسه از مدرک کارشناسی یا مدرک کارشناسی ارشد استفاده کند و برای پیدا کردن یک شغل و اخذ اقامت فرانسه پس از تحصیل در این کشور بماند ، باید به زبان فرانسوی مسلط باشد .

در صورت تسلط به زبان فرانسوی دانشجویان می توانند شش ماه پس از پایان دوره تحصیل خود در این کشور مانده و شغلی مناسب برای خود پیدا نموده و برای دریافت مجوز کار اقدام کنند . لازم به ذکر است که یافتن کار در این کشور در صورت تسلط به زبان فرانسوی از دیگر کشور های اروپایی بسیار آسان تر است .

زندگی دانشجویی در فرانسه

استاندارد های زندگی در فرانسه بسیار زیاد است و باید اطمینان داشت که تحصیل در فرانسه برای دانشجویان بین المللی به ویژه دانشجویان ایرانی یک تجربه بزرگ و زندگی در حال تغییر محسوب می شود .

بر اساس این که فرد تحصیل در یک محیط شهری شلوغ یا محیطی با فضای آرام در ساحل مدیترانه را ترجیح می دهد ، می تواند یک مقصد مناسب برای خود در این کشور پیدا کند . پاریس یک محیط مجذوب شهری را در یک محیط جذاب ارائه می دهد .

مارسی و مونپلیه در ساحل مدیترانه قرار دارند . سواحل تابستانی شامل رنه یا نانت نزدیک به سواحل ساحلی آتلانتیک نیز هنگام تحصیل در دانشگاه های فرانسه در دسترس هستند .

دلایل انتخاب دانشگاه های فرانسه به عنوان مقصد تحصیلی

نظام آموزش عالی فرانسه یکی از بهترین ها و قابل دسترس ترین نظام های آموزش عالی در سطح جهان است که دانشجویان می توانند با صرف هزینه کم در بهترین دانشگاه های جهان تحصیل کنند . دانشگاه های فرانسه در سال های اخیر در بین دانشگاه های برتر جهان قرار گرفته اند .

فرانسه به ویژه برای کسانی که مایل به مطالعه موضوعات مرتبط با کسب و کار هستند انتخاب خوبی است . این کشور مرکز آموزش و پرورش بین المللی است و بسیاری از مدارس تجاری این کشور در رتبه بندی جهانی قرار دارد .

بورس های تحصیلی متنوعی از سوی دولت و دیگر موسسات در اختیار دانشجویان بین المللی قرار می گیرد .
امکان تحصیل در دانشگاه های فرانسه به زبان انگلیسی وجود دارد و بیش از 1200 کلاس درس در دانشگاه های این کشور به زبان انگلیسی برگزار می شوند .

دلایل انتخاب دانشگاه های فرانسه به عنوان مقصد تحصیلی

ویژگی های تحصیل در دانشگاه های فرانسه

سال تحصیلی در فرانسه در ماه سپتامبر یا اکتبر آغاز می شود و بسته به رشته تحصیلی و موسسه آموزش عالی در ماه مه یا ژوئن پایان می یابد . هر سال تحصیلی در این کشور شامل دو ترم است که با آزمون های پایان ترم به پایان می رسد .

دو نوع دوره در دانشگاه های فرانسوی وجود دارد که شامل دوره های سخنرانی بزرگ ، که در آن استاد صحبت می کند و دانش آموزان یادداشت برداری می کنند و کلاس ها و آزمایشگاه ها که برای گروه های کوچکتر دانش آموزان طراحی شده است که در آنها مواد مورد استفاده در سخنرانی ها بیشتر توضیح داده می شوند . معمولا ، حضور در کلاس ها و آزمایشگاه ها اجباری است . برخی از برنامه ها نیز نیاز به کارآموزی و آموزش عملی دارند .

روند تحصیل در دانشگاه های فرانسه

دانشگاه های فرانسوی از یک فرمت محبوب در سراسر اتحادیه اروپا استفاده می کنند که شامل دوره کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکتری تخصصی می باشد . دوره کارشناسی برای مدت 6 ترم (3 سال) با 180 ECTS به دست می آید .

علاقمندان به ادامه تحصیل با گذراندن 4 ترم اضافی (2 سال) برای 5 سال تحصیلی و 300 ECTS مدرک کارشناسی ارشد را به دست می آورند . البته مدرک دکترا را می توان پس از 6 ترم اضافی (3 سال) به دست آورد .

زبان فرانسوی مورد نیاز دانشجویان

اگر فرد قصد تحصیل در دانشگاه های فرانسه به زبان انگلیسی را دارد ، تسلط به زبان فرانسوی برای او مورد نیاز نیست . با این وجود ، موسسه مورد نظر ممکن است سطح زبان انگلیسی فرد را تست کند .

از سوی دیگر، اگر فردی در فرانسه تحصیل می کند به یاد داشته باشد که دانش آموزان خارجی باید مدارکی را ارائه دهند که نشان گر سطح تسلط آن ها به زبان فرانسوی باشد . آن ها می توانند در یکی آزمون های رسمی فرانسه مثل DELF ، DALF، TCF یا TEF شرکت کند .

زبان فرانسوی مورد نیاز دانشجویان

سطح B1 یا B2 برای تحصیل در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و به ویژه در رشته های علوم انسانی توصیه می شود . سطح B2 برای پذیرش سال اول در چارچوب DAP (demande d'admission préalable - درخواست اولیه برای پذیرش ) مورد نیاز است . برخی از موسسات آموزش عالی فرانسه ممکن است برای برنامه های خاص نیاز به سطح بالاتر C1 یا C2 داشته باشند .

ویزای دانشجویان بین المللی در فرانسه

در حالی که دانشجویان داخل اتحادیه اروپا ، EEA فقط به یک پاسپورت معتبر برای ورود به فرانسه نیاز دارند ، دانشجویان بین المللی خارج از اتحادیه اروپا باید برای گرفتن ویزا و یا اجازه اقامت برای شروع تحصیل خود در این کشور درخواست دهند . نوع ویزا مورد نیاز به مدت زمان اقامت در فرانسه ، یعنی یک دوره کوتاه ، دوره طولانی مدت یا برای یک پروژه پژوهشی بستگی دارد .

در مقاله فوق تلاش گردید شرایط و مزایای تحصیل در دانشگاه های فرانسه به دقت بیان شود . در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر در مورد شرایط و مدارک مهاجرت تحصیلی به فرانسه و همچنین آگاهی از حقوق مهاجرت تحصیلی با موسسات همکار در ایران مهاجرتی و اعزام دانشجو hsa در شهرهای تهران و شیراز تماس حاصل نمایید .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

TOP