تحصیل در دانشگاه های ترکیه ، موضوعی است که بسیاری از دانشجویان خواهان تحصیل در خارج از کشور به آن علاقه مند هستند . ترکیه یک " چشم انداز پر از دانشگاه " است و در مجموع دارای 193 دانشگاه می باشد . از سال 2017 تعداد موسسات آموزش عالی این کشور به طور مداوم در حال افزایش است . ترکیه یک کشور بسیار پویا با توسعه پایدار است .

در این مقاله از سایت موسسات برتر مهاجرتی و اعزام دانشجو HSA به بررسی تحصیل در دانشگاه های ترکیه و سیستم آموزش عالی این کشور پرداخته و تعدادی از دانشگاه های برتر این کشور را معرفی خواهند کرد .

ترکیه کشوری اوراسیایی است که بخش از آن در شما غرب آسیا و خاورمیانه و بخش دیگر آن در جنوب شرق اروپا قرار دارد . این کشور با کشور های ایران ، نخجوان ، ارمنستان و گرجستان از سمت شرق ، عراق و سوریه از سمت جنوب شرقی ، بلغارستان و یونان از سمت شمال غربی مرز مشترک دارد .

مساحت این کشور بالغ بر 783 کیلومتر مربع و جمعیت آن بیش از 82 میلیون نفر است . پایتخت و بزرگ ترین شهر این کشور به ترتیب آنکارا و استانبول نام دارد . زبان رسمی این کشور زبان ترکی و واحد پول آن لیر ترکیه نام دارد . در ادامه به بررسی تحصیل در دانشگاه های ترکیه خواهیم پرداخت .

بررسی تحصیل در دانشگاه های ترکیه

ترکیه برای دانشجویان مشتاق از سراسر جهان از اهمیت بسیاری برخوردار است . این کشور مکان ایده آل برای زندگی است . سرزمینی که فرهنگ ها ، ادیان ، افراد مختلف و شیوه های گوناگون را در بر می گیرد و یکی از ارزانترین کشورها برای زندگی و تحصیل است . تحصیل در ترکیه در مقایسه با تحصیل در اروپا با همان سطح تحصیلات نسبتا ارزان است . می توان گفت که هزینه های ماهیانه به نصف کاهش می یابد .

در ترکیه ، موسسات آموزش عالی شامل دانشگاه ها ، موسسات ، سالن ها ، دانشکده ها ، دانشکده های فنی حرفه ای ، آکادمی های نظامی ، پلیس و کالج ها ، مدارس عالی و مراکز کاربردی و تحقیقاتی می باشند . سیستم دانشگاهی در ترکیه توسط انجمن آموزش عالی اداره می شود .

این کشور دارای 104 دانشگاه دولتی و 62 دانشگاه خصوصی است . علاوه بر این دانشگاه ها 8 مدرسه فنی و حرفه ای عالی به بازار کار ترکیه خدمت می کنند . برای ورود به دانشگاه ها و تحصیل در ترکیه قبولی در آزمون ورودی الزامی است .

دانشگاه های دولتی ترکیه

دانشگاه های دولتی ترکیه آموزش های تخصصی در زمینه های مختلف را ارائه می دهند . دانشجویان باید تحصیلات متوسطه یا دبیرستان را به منظور پذیرش در برنامه های تحصیلی ارائه شده توسط دانشگاه های دولتی ترکیه تکمیل کنند .

دانشگاه های دولتی ترکیه

این دانشگاه ها توسط دولت اداره و تأسیس می شوند و به عنوان موسسات دولتی شناخته می شوند که از تحقیقات و تدریس خود مستقل بهره مند هستند . تمام دانشگاه های دولتی شامل موسسات ، دانشکده ها و مدارس آموزش عالی 4 ساله می باشند . این دانشگاه ها دوره های کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکتری را ارائه می دهند . همچنین ، دوره کاردانی از طریق مدارس فنی و حرفه ای ارائه می شود .

بعضی از دانشگاه های دولتی ترکیه در سطح بین المللی و در بین دانشگاه های خارج از کشور شناخته شده اند و برنامه ها را در طیف وسیعی از زمینه ها مانند مهندسی ، علوم کاربردی ، علوم اجتماعی ، هنر و آموزش و پرورش ارائه می دهند . بعضی از دانشگاه های دولتی این کشور شامل دانشگاه استانبول ، دانشگاه بوگاسی ، دانشگاه هنرهای زیبا هنر میمار سینان ، دانشگاه فنی دانشگاه میانه و غیره می باشد .

دانشگاه خصوصی یا دانشگاه غیر انتفاعی ترکیه

دانشگاه های خصوصی یا پایه توسط بنیاد های خصوصی بر اساس اصول و فرایند های تعیین شده توسط قانون ، و تحت اقتدار دولت اداره می شوند . دولت این دانشگاه ها را کنترل و نظارت می کند . این دانشگاه ها غیر انتفاعی هستند .

این دانشگاه ها فعالیت های آموزشی و پژوهشی را انجام می دهند و شامل موسسه ها و دانشکده ها می باشند . تحصیل در دانشگاه های ترکیه در دانشگاه های خصوصی دارای دوره کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکتری است . همچنین برنامه های تحصیلات تکمیلی از طریق مدارس حرفه ای ارائه می شود .

این دانشگاه ها همچنین برنامه های مشترک با بسیاری از موسسات آموزش عالی در سراسر جهان را ارائه می کنند . این برنامه های مشترک ، تجربه جهانی و فرصت های یادگیری عالی را برای دانش آموزان ارائه می دهند .

همچنین ، دانشگاه های خصوصی ترکیه بورس تحصیلی زیادی را برای دانش آموزان فراهم می کنند . حدود 40 درصد از دانشجویان از دانشگاه های پایه حمایت مالی دریافت می کنند . بسیاری از دانشگاه های خصوصی دارای امکانات خوابگاه دانشجویی ، امکانات ورزشی و بسیاری از خدمات دیگر در محوطه دانشگاه خود هستند .

مدارس فنی و حرفه ای عالی در ترکیه

مدارس عالی تربیتی در ترکیه بر آموزش و پرورش حرفه ای ویژه تمرکز می کنند . این مؤسسات آموزش عالی ، مطالعاتی را برای مدت 2 سال ارائه می دهند و دانش آموزان را برای مدرک کارشناسی آماده می کنند .

دولت و همچنین دانشگاه های خصوصی در ترکیه دارای مدارس حرفه ای عالی هستند که دانش آموزان را برای ورود به بازار کار آماده می کنند . مدارس عالی تربیتی دانش نظری دانشجو را به مهارت های عملی تبدیل می کند .

دانش تجربی و نظری به دست آمده از دانشجویان در هر موضوع خاص به طور مستقیم در زندگی واقعی استفاده می شود . اکثر این مدارس در همکاری با صنایع و کسب و کار هستند ، به طوری که دانشجویان با مهارت و دانش برای بازار کار مجهز می شوند .

زبان تحصیل در ترکیه

زبان آموزش در برخی از دانشگاه های دولتی انگلیسی ، آلمانی یا فرانسوی است . بنابراین ، تمام مکاتبات با کارکنان دانشگاه و برنامه های کاربردی به دانشکده ها می تواند به زبان انگلیسی ، آلمانی یا فرانسوی انجام شود . با این حال ، زبان آموزش در دانشگاه های دولتی عمدتا ترکی است .

هنگام ورود به دانشگاه و شرکت در آزمون ورودی تسلط به زبان ترکی ضروری نیست . کسانی که در آزمون ورودی قبول می شوند و تنها دانش کمی از زبان ترکی دارند می توانند در دوره یک ساله آموزش زبان ترکی شرکت کنند و مهارت زبان ترکی خود را افزایش دهند .

زبان تحصیل در ترکیه

برنامه های تحصیلات تکمیلی شامل برنامه های کارشناسی ارشد و دکتری هستند که توسط موسسات در دانشگاه ها هماهنگ شده اند . برنامه های تخصصی پزشکی در داخل دانشکده های پزشکی و بیمارستان های آموزشی متعلق به وزارت بهداشت و موسسه امنیت اجتماعی ( SGK ) ارائه می شوند .

شرایط و معرفی دانشگاه های ترکیه

به طور کلی ، تحصیل در دانشگاه های ترکیه در مقطع کارشناسی 4 ساله است ، اما بعضی از رشته های پزشکی ( 6 ساله ) ، دندانپزشکی ( 5 ساله ) و علوم دامپزشکی ( 5 ساله ) طول می کشند . فارغ التحصیلان دبیرستان های ترکیه به طور مستقیم به رشته های تحصیلی مانند پزشکی ، حقوق ، دندانپزشکی و غیره وارد می شوند .

بدون پرداخت هزینه تحصیل در مدارس دولتی ، دانشجویان فقط یک هزینه کوچک را پرداخت می کنند . دانش آموزان باید در یک امتحان ورودی دانشگاهی (OSS ) برای ورود به دانشگاه شرکت کنند . فارغ التحصیلان دوره های 4 ساله دارای مدرک کارشناسی (لیسان دیپلماسی) می باشند .

دانشگاه آنادولو ترکیه

دانشگاه آنادولو یک دانشگاه دولتی در اسکی شهر ترکیه است . این شهر بر اساس رتبه بندی آموزش عالی تایمز در بین بهترین دانشگاه های ترکیه قرار دارد . این دانشگاه در سال 1982 تاسیس شد و دارای دانشکده های آموزش از راه دور ، داروسازی ، علوم انسانی ، آموزش ، علوم ، هنر های زیبا ، حقوق ، اقتصاد و علوم اجرایی ، علوم ارتباطات ، مدیریت اجرایی ، معماری و طراحی و غیره می باشد . تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه در همین سایت بررسی شده است .

دانشگاه استانبول

دانشگاه استانبول یک دانشگاه برجسته ترکیه واقع در استانبول است . محوطه اصلی این دانشگاه در مجاورت میدان بیضتی در فتیح در سمت اروپایی شهر قرار دارد . این دانشگاه در سال 1846 تاسیس شد و دارای 17 دانشکده و پنج پردیس برای تحصیل در دانشگاه های ترکیه می باشد .

این دانشگاه دارای دانشکده های علوم اجتماعی ، اقتصاد ، مهندسی ، زیست شناسی ، فیزیک ، آموزش زبان های خارجی ، پزشکی ، علوم سیاسی ، داروسازی ، ارتباطات ، علوم ، کلام ، الهیات و غیره می باشد .

دانشگاه بغازیچی ترکیه

دانشگاه بغازیچی یک دانشگاه مهم تحقیقاتی واقع در بخش اروپایی استانبول است . این دانشگاه دارای چهار دانشکده ، دو مدرسه ارائه دهنده مدارک کارشناسی و شش موسسه ارائه کننده مدارک تحصیلات تکمیلی است . دروس در این دانشگاه به زبان انگلیسی ارائه می شوند . دانشکده های این دانشگاه شامل هنر و علوم ، اقتصاد و علوم اجرایی ، آموزش ، مهندسی ، مدرسه رشته های کاربردی و زبان های خارجی است .

دانشگاه بغازیچی ترکیه

دانشگاه آنکارا

دانشگاه آنکارا یک دانشگاه دولتی در آنکارا و اولین موسسه آموزش عالی در ترکیه بعد از تشکیل جمهوری ترکیه است . این دانشگاه دارای 40 رشته فنی و حرفه ای ، 120 رشته در مقطع کارشناسی و 110 رشته در مقطع کارشناسی است .

دانشگاه آنکارا دارای 17 دانشکده از جمله دانشکده پزشکی ، دندانپزشکی ، داروسازی ، سلامت ، دامپزشکی ، علوم سیاسی ، حقوق ، علوم ، مهندسی ، ارتباطات ، علوم آموزشی ، الهیات ، کشاورزی ، تربیت بدنی ، علوم کاربردی و هنر های زیبا می باشد .

در این مقاله مشاوران موسسات برتر مهاجرتی و اعزام دانشجو hsa ، تحصیل در دانشگاه های ترکیه را مورد بررسی قرار داده و تعدادی از دانشگاه های برتر این کشور را معرفی نمودند . برای کسب آگاهی بیشتر در خصوص دانشگاه های خارج از کشور می توانید با دفتر اروپا و یا دفاتر موسسات همکار در شهرهای تهران و شیراز در تماس باشید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

TOP