گرفتن پذیرش از دانشگاه های آلمان مدتی است برای دانشجویان خارجی جذاب شده چون در بسیاری از ایالت های آلمان تحصیل در دانشگاه تقریبا مجانی است و سطح کیفی دانشگاههای آلمان هم بسیار بالا می باشد و همین مسائل بهمراه وضعیت اقتصادی خوب آلمان مسائلی هستند که متقاضیان دانشگاه اشتیاق زیادی برای گرفتن پذیرش از دانشگاههای آلمان از خود نشان می دهند . این مقاله به مراحل پذیرش در دانشگاههای آلمان و شرایط تحصیل در آلمان پرداخته است . سایت موسسات برتر مهاجرتی و اعزام دانشجو HSA راهنمایی های لازم در زمینه تحصیل در دانشگا ه های آلمان را ارایه می دهد .

در حال حاضر در دانشگاه های آلمان حدود 2 میلیون دانشجو مشغول به تحصیل هستند . در آلمان به طور کلی بیش از ۳۷۶ مرکز آموزش عالی شامل ۱۰۲دانشگاه، ۱۷مدرسه عالی تخصصی و ۶۷ مرکز خصوصی آموزش عالی امکان تحصیل را در اختیار متقاضیان قرار می دهند . در سال های اخیر تعداد دانشجویان خارجی در آلمان رشد قابل توجهی داشته است .

چگونگی تحصیل در دانشگا ه های آلمان

آلمان دارای نظام سیاسی جمهوری فدرال دموکراتیک پارلمانی بوده و دارای ۱۶ ایالت است . این کشور هم اکنون یکی از صنعتی‌ترین کشورهای جهان است و به عنوان ثروتمندترین عضو اتحادیه اروپا محسوب می‌شود . کشوری که بعد از کشورهای ژاپن و امریکا سومین صنعت بزرگ دنیا و تولید کننده خودرو در جهان به حساب می آید .

حدود ۱۹٪ جمعیت آلمان، از خانواده‌های مهاجر هستند یا خود مهاجر بوده‌اند . حدود ۴۰ میلیون نفر از جمعیت مشغول به کار هستند . مسیحیت با ۶۵ تا ۷۰ درصد از جمعیت که خود را مسیحی می دانند دین غالب در آلمان است و بقیه شامل مذاهب یهودیت ، اسلام و غیره است .

برای تحصیل در دانشگاه های آلمان سه نوع دانشگاه یا مرکز آموزش عالی وجود دارد که شامل این موارد است :

 • دانشگاه معمولی
 • مراکز آموزش عالی فنی و حرفه ای
 • مدارس عالی هنر و موسیقی

تفاوت مراکز آموزش عالی فنی و حرفه ای با دانشگاه در این است که در مراکز فنی و حرفه ای که در کنار آموزشهای آکادمیک آموزشهای شغلی و کاربردی هم ارائه میشود و افرادی که به تجربه عملی رشته خود بیشتر علاقه دارند لازم است در این مراکزآموزش عالی تحصیل کنند که به تناسب نیازهای عملی و حرفه ای محتوی دروس تدوین میشود و مانند دانشگاه صرفا روی آموزش نظری و تئوری تمرکز ندارد.

انواع دانشگاه های آلمان

البته یکسری مراکز آموزش عالی هم هستند که فقط برای افراد مقیم آلمان می باشند مثل :

 • تربیت معلم
 • مراکز آموزش عالی مربوط به کلیسا
 • آموزشگاه های حرفه ای

شرایط پذیرش مقطع لیسانس در آلمان

تحصیل در دانشگا ه های آلمان در مقطع لیسانس 6 تا 8 ترم طول می کشد . نظام آموزشی آلمان به نحوی تدوين شده است که تقريبآ تمامی دانشگاه های آلمان دو بار در سال دانشجوی جديد جذب می نمايند .

اگر شخصی ديپلمه باشد يعنی 12 سال تحصيل کامل داشته باشد ، برای ورود به دانشگاه های آلمان در گذشته بايد قبولی در کنکور سراسری ایران در مقطع کارشناسی رشته مورد نظر یا همگرایش های آن را می داشته اند تا بتوانند برای کالج آلمان اقدام کنند .

اما الان این طور نیست و شما بدون نیاز به قبولی در کنکور ایران می توانید پذیرش دوره های T-KURS ، W-KURS یا G-KURS را داشته باشید . کالج در آلمان دو ترم است و کالج ها فقط به زبان آلمانی هستند . کالج ها دولتی و وابسته به دانشگاه ها در آلمان هستند و تحصیل در آنها رایگان می باشد . حداقل شرط ورود به این دوره کالج ها داشتن مدرک زبان با سطح B1 می باشد .

شرایط پذیرش مقطع فوق لیسانس در آلمان

فوق لیسانس که 2 تا 4 ترم تحصیلی طول می کشد و مثل لیسانس انواع مختلفی دارد مانند گروه هنر ، گروه مهندسی ، گروه تجارت و حقوق .

شرایط دانشگاه های آلمان در مقطع فوق لیسانس هم بدین صورت است که لیسانسیه های فارغ التحصیل از دانشگاه های آزاد و دانشگاههای دولتی میتوانند برای فوق لیسانس اقدام کنند البته لازم به تذکر است که پذیرش در این مقطع هم بستگی به خود دانشگاه در آلمان دارد زیرا سطح تحصیل آلمان نسبت به ایران یک سال جلو تر است بنابراین دانشگاه معادلسازی می کند و شاید نیاز باشد دانشجو بعضی واحد ها را مجددا بگذراند و بعد ادامه تحصیل بدهد .

البته بطور کلی باید مدارک تحصیلی به آلمان فرستاده شود و خود دانشگاه با توجه به ریز نمرات متقاضی تعیین کند که شخص از چه ترمی در آلمان می تواند شروع به ادامه تحصیل نماید .

شرایط پذیرش رشته های هنر در آلمان

شرایط دانشگاه های آلمان در پذیرش رشته هايی مانند : نقاشی ، مجسمه سازی ، گرافيک ، موسيقی ، کارگردانی ، تئاتر، هنر پيشگی ، طراحی صنعتی ، عکاسی ، سراميک و غیره که زير شاخه های رشته هنر هستند ، با رشته های ديگر متفاوت است .

بدين ترتيب که کسانی که متقاضی ادامه تحصیل در دانشگا ه های آلمان در اين رشته ها هستند می بايست چند تا از نمونه کار های خود بهمراه مدارک تحصيلی شان را برای دانشگاه ها يا دانشگاه های هنر آلمان بفرستند و پس از قبولی مدارک ، اجازه امتحان ورودی رشته مورد نظر به متقاضی داده می شود که معمولا اين امتحان امتحان عملی می باشد .

پس از قبولی در اين امتحان ورودی متقاضيان می توانند پذيرش تحصيلی خود را از دانشگاه دريافت نمايند . به عبارت ديگر، تحصيل در رشته های هنر کنکور دارد .

شرایط پذیرش مقطع دکتری در آلمان

شرایط پذیرش مقطع دکتری در آلمان

برای تحصیل در دانشگا ه های آلمان در مقطع دکترا در ابتدا می باست متناسب با رشته و گرایش رشته فوق لیسانس متقاضی ، در دانشگاههای آلمان استاد راهنمایی پیدا شود که موضوع پایان نامه فوق لیسانس متقاضی یا در راستای موضوع مورد علاقه ایشان جهت دکترا را بپذیرد و استاد راهنما هم در همان موضوعات مربوطه در گروه خود جای خالی داشته باشد و به متقاضی نامه موافقت خود مبنی بر پذیرش دانشجو را بدهدکه متقاضی بتواند با آن موافقت نامه استاد به بخش خارجیان دانشگاه مدارک خود را بفرستد و پذیرش نهایی دکترا را دریافت نماید .

در حالت دوم پذیرش دکتری که بصورت ساختاری ارائه شده بدین شکل است که دانشگاههای آلمان دانشکده های صرفا تحقیقاتی را به نام Graduiertenkolleg ایجاد کرده اند که بر روی یک موضوع مشخص تحقیق و پژوهش می کنند و متقاضی تحصیل دکتری در آلمان ابتدا برای آن درخواست پذیرش کند که در صورت قبول شدن آن ، از بورسیه تحصیلی هم برخورداخواهد شد .

در این مراکز تحقیقاتی تعداد زیادی دانشجویان دکتری فعال هستند و از طرف اساتید دانشگاه هم حمایت و راهنمایی می شوند که مدت تحصیل در این حالت 3 تا 4 سال طول می باشد .

مدرک زبان مورد نیاز دانشگاه های آلمان

لازمه ورود به دانشگاه های آلمان دانستن زبان آلمانی است . شرط ورودی زبان آلمانی TestDaf 4 یا DSH 2 میباشد از آنجاییکه DSH در ایران برگزار نمیشود ، برای متقاضیان تنها امکان شرکت در امتحان TestDaF وجود دارد که قبولی در این امتحان و اخذ نمره مورد نظر (4*4) معمولا با موفقیت انجام نمی شود .

اما این امکان برای متقاضیان وجود دارد که در صورت داشتن مدرک B1 و یا B2 پذیرش مشروط بگیرند ، در امتحان ورودی زبان DSH یا Test DaFشرکت نمایند و دوره های تکمیلی زبان در کالج با دانشگاه مورد نظر در آلمان را بگذرانند و پس از گذراندن این کلاسها امتحانTest DaF یا DSH گرفته می شود .

برای ورود به دانشگاههای انگلیسی زبان یا رشته هایی که به زبان انگلیسی ارائه می شود، متقاضی به غیر از دانش ابتدایی زبان آلمانی باید 6.5 IELTS یا iBT 80 toefl داشته باشند .

Staatsexamen آزمونی دولتی برای فارغ التحصیلان تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان ، دامپزشک ، وکلا معلمان و قضات می باشد که فارغ التحصیلان باید دوبار در این آزمون شرکت کنند . نام های اولین و دومین آزمون دولتی Das erste Staatsexamen، Das zweite Staatsexamen می باشد .

مدرک زبان مورد نیاز دانشگاه های آلمان

مدارک مورد نیاز برای پذیرش دانشگاه های آلمان

در سایت دانشگاه ها اطلاعات کامل شرایط پذیرش و نوع مدارک مورد نیازشان را درج شده است . مدارکی عمومی شامل :

 • مدرک تحصیلی مدرسه و ریز نمرات با ترجمه آلمانی یا انگلیسی و با مهر برابر اصل که در ایران باید در وزارت امور خارجه انجام شود و برای ساکنین آلمان باید در یکی از دفاتر دارالترجمه انجام شود.
 • مدرک تحصیلی دانشگاه و ریز نمرات
 • در صورت عدم تحصیل در دانشگاه گواهی قبولی در کنکور سراسری یا دانشگاه آزاد ( اختیاری )
 • مدرک زبان آلمانی و انگلیسی در صورت نیاز
 • رزومه
 • انگیزه نامه
 • فرم درخواست پذیرش دانشگاه

فرصت درخواست پذیرش از دانشگاههای آلمان

زمان ثبت نام برای ترم تابستانی معمولا اول دسامبر تا پانزدهم ژانویه میلادی برای ترم زمستانی معمولا از اول ژوئن تا پانزدهم جولای میلادی می باشد .

در پایان مشاوران موسسات مهاجرتی و اعزام دانشجو hsa به روز ترین اطلاعات را در مورد تحصیل در دانشگاه های آلمان در اختیار متقاضیان قرار می دهد و مسیر گرفتن پذیرش از این دانشگاه ها را برای شما هموار می کند . برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص تحصیل در خارج از کشور با دفتر اروپا یا موسسات همکار تهران و شیراز ما در تماس باشید . همچنین می توانید در قسمت نظرات سایت ، سوال خود را مطرح فرمائید تا به آن پاسخ داده شود .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

TOP