تحصیل در تاجیکستان گزینه ای است که همچون سایر کشورهای دیگر آسیایی اگر می خواهید آن را انتخاب کنید ، باید اطلاعات کافی درباره آن کسب کنید . در این مقاله اطلاعات اولیه ای جهت آشنایی با ویژگی های تحصیل در تاجیکستان فراهم شده است ، انتخاب محل تحصیل یکی از بزرگترین تصمیماتی است که تاکنون اتخاذ کرده اید.

مشاوران موسسات مهاجرتی و اعزام دانشجو HSA ، اینجا هستند تا به شما در انتخاب صحیح کمک کنند ، ما اطلاعاتی را جمع آوری کرده ایم که امیدواریم به شما کمک کند تصمیم بگیرید که کجا و چگونه تحصیل کنید.

دلایل تحصیل در تاجیکستان

انتخاب هر کشوری برای تحصیل ، نیاز به دلایل خاص که مطابق با شرایط متقاضیان باشد دارد ، در کشور تاجیکستان هم برای برخی متقاضیان دلایلی وجود دارد که به بررسی آنها می پردازیم.

تاجیکستان یک کشور کوهستانی با بارش فراوان است که شرایط اقلیمی آن از جمله جذابیت های بین المللی آن محسوب می شود و کم جمعیت بودن ( 8 میلیون نفر ) ، امکان تحصیل به زبان انگلیسی ، هزینه های مقرون به صرفه و رسمیت دین اسلام در این کشور از دیگر دلایل برای انتخاب تحصیل در تاجیکستان برای ایرانی ها است.

تاجیکستان در رتبه بندی آموزش جهانی پس از تحصیل در گرجستان و آلبانی در ردیف 66 قرار دارد ، علاوه بر این تاجیکستان در رتبه بندی سهولت انجام مشاغل شماره 124 در جهان را دارد.

این کشور در رده بندی اقتصاد جهانی شماره 100 و برای رده بندی ایمنی جهان رتبه 63 را به خود اختصاص داده است . با این دلایل افراد زیادی تحصیل در تاجیکستان را انتخاب می کنند.

سیستم آموزش عالی تاجیکستان

سیستم آموزش عالی تاجیکستان به دو نوع خصوص و دولتی تقسیم می شود که توسط 14 دانشگاه با 286 برنامه تحصیلی برای علاقه مندان تحصیل در تاجیکستان ارائه می شود.

علاوه بر این ، 180 برنامه کارشناسی در 14 دانشگاه ، 76 برنامه کارشناسی ارشد در 10 دانشگاه و 30 برنامه دکترا در 5 دانشگاه برگزار می شود.

برنامه های تحصیلی آموزش عالی ، در دانشگاه ها ، موسسات علمی کاربردی و یا موسسات آکادمیک در دسترس دانشجویان قرار می گیرد.

سطح تحصیل در موسسات آکادمیک و یا موسسات علمی کاربردی با دانشگاه ها تفاوت دارد ، اما چیزی که برای دانشجویان علاقه مند به تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور بیشتر حایز اهمیت است تحصیل در دانشگاه های تاجیکستان می باشد.

سطوح تحصیلی در دانشگاه های تاجیکستان شامل دوره فوق دیپلم ، دوره لیسانس ، فوق لیسانس و دوره دکترا است ، مدت زمان تحصیل در این دوره ها به ترتیب دو ، چهار ، دو و سه سال می باشد.

دوره دکترا در تاجیکستان نسبت به کشورهای همتراز آن نسبتا زمان کمتری برای تحصیل می طلبد و دانشجویان سریعتر می توانند وارد محیط کار شوند.

الزامات زبان برای تحصیل در تاجیکستان

مهم ترین سند برای اخذ پذیرش از دانشگاه های تاجیکستان ( و هر کشور دیگری ) سند و مدرک اثبات کننده تسلط دانشجو به زبان انگلیسی است.

تحصیل در مقطع لیسانس در تاجیکستان نیازمند ارائه مدرک دیپلم به همراه قبولی در آزمون ورودی دانشگاه مورد نظر دارد ، تحصیل در مقطع فوق لیسانس اغلب به زبان انگلیسی بوده و قطعا نیاز به ارائه مدرک زبان آیلتس بالاتر از 6 دارد.

برای تحصیل در مقطع دکترا نیز دانشجویان باید حتما نمره زبان آیلتس 7 داشته باشند ، افرادی که به اخذ بورسیه تحصیل در تاجیکستان فکر می کنند الزاما باید نمره آیلتس حتی بالاتر از 7 را نیز در پرونده خود داشته باشند.

محبوب ترین رشته های تحصیلی در تاجیکستان

محبوب ترین برنامه ها در تاجیکستان عبارتند از ؛ اقتصاد ، مدیریت ، فلسفه ، امور مالی و بانکی ، علم شیمی ، مهندسی آی تی ، بازار یابی ، بیولوژیکی ، ریاضیات ، حسابداری ، فیزیک ، فن آوری ، روابط بین المللی ، علوم طبیعی ، حقوق و فقه ، کشاورزی ، علوم کامپیوتر.

مطالعات محیطی ، بوم شناسی ، علوم سیاسی ، روزنامه نگاری ، دارو ، گردشگری ، ارتباطات ، روانشناسی ، رسانه ها ، عوارض ، پرستار ، مدیریت ، کسب و کار ، طراحی ، حمل و نقل ، تربیت بدنی ، معماری ، فرهنگ شناسی ، باستان شناسی ، ورزش و تغذیه ، زیست پزشکی ، فلسفه ، دندانپزشکی و بهداشت حرفه ای از دیگر رشته های پرطرفدار برای تحصیل در تاجیکستان هستند.

دانشگاه های تاجیکستان

دانشگاه های تاجیکستان

جهت تحصیل در خارج از کشور باید ابتدا بدانید کدامیک از دانشگاه های آن برای شما مناسب است ، رتبه های دانشگاه جهانی آموزش عالی تایمز ، مؤسسات برتر جهان را به خود اختصاص داده و به عملکرد آنها در تمام اهداف اصلی خود می پردازد : تدریس ، تحقیق ، انتقال دانش و چشم انداز بین المللی.

در حال حاضر تاجیکستان هیچ دانشگاهی در رده بندی کلی دانشگاه های آموزش عالی تایمز ندارد اما با این حال ، اگر ما در مورد هر موسسه ای در کشور مقصد اطلاعات داشته باشیم ، انتخاب مکان تحصیل در تاجیکستان برای ما راحت تر خواهد بود.

اسامی دانشگاه های برتر تاجیکستان در زیر عنوان شده است:

 • دانشگاه فنی تاجیکستان
 • موسسه پلی تکنیک دانشگاه فنی تاجیکستان
 • دانشگاه علوم پزشکی تاجیکستان ابن سینا
 • دانشگاه ایالتی کولیاب
 • دانشگاه اسلاوی تاجیکستان- روسیه
 • دانشگاه بازرگانی تاجیکستان
 • موسسه اقتصاد و تجارت ، دانشگاه بازرگانی تاجیکستان
 • دانشگاه کشاورزی تاجیکستان به نام شیرینشو شوتمور
 • دانشگاه دولتی مدرس تاجیکستان که به نام صدرالدین عینی نامگذاری شده است .
 • دانشگاه بازرگانی دولتی تاجیکستان
 • دانشگاه حقوق ، تجارت و سیاست دانشگاه تاجیکستان
 • دانشگاه فنی تاجیکستان

معرفی دانشگاه ملی تاجیکستان

دانشگاه ملی تاجیکستان اولین و بزرگترین دانشگاه در تاجیکستان است که سالانه از حدود 23 هزار دانشجو برای تحصیل در تاجیکستان استقبال به عمل می آورد ، تاریخ تاسیس این دانشگاه به سال 1974 باز می گردد و از آن زمان این دانشگاه به تدریج کانون علمی خود را گسترش داده است .

هم اکنون دانشگاه ملی تاجیکستان دارای دانشکده های حقوق ، روابط بین الملل ، پزشکی ، زیست شناسی ، فیزیک ، مدیریت و اقتصاد ، حسابداری ، روزنامه نگاری ، فلسفه ، تاریخ ، روانشناسی ، ادبیات و زبان روسی است.

لازم به ذکر است که رشته های دیگری نیز وجود دارد که برای اطلاع از آنها پیشنهاد می شود که با مشاوران دفاتر همکار ما در تماس باشید.

معرفی دانشگاه ملی تاجیکستان

دانشگاه اسلاوی و دانشگاه دولتی حقوق تاجیکستان

این دو دانشگاه نیز از دانشگاه های معتبر تاجیکستان به شمار می روند . دانشگاه اسلاوی تاجیکستان دو واقع یک دانشگاه مشترک تاجیکی – روسیه ای است که در سال 1996 در پایتخت تاسیس شد ، دانشگاه دولتی حقوق نیز در سال 1993 شروع به فعالیت کرده و تا کنون به شهرت بالایی در تاجیکستان رسیده است .

هر دو دانشگاه ذکر شده در رشته های حقوف ، تجارت ، مدیریت ، حسابداری ، روابط بین الملل و آی تی فعال بوده و در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد دانشجو می پذیرند ؛ بنابراین دو دانشگاه فوق برای تحصیل در تاجیکستان در رشته های نامبرده گزینه مناسبی خواهد بود .

معرفی بهترین دانشگاه تاجیکستان جهت تحصیل پزشکی

یکی از بهترین دانشگاه های تاجیکستان که برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در این کشور پیشنهاد می شود ، دانشگاه دولتی پزشکی تاجیکستان است ؛ این دانشگاه تنها موسسه عالی دولتی جهت تربیت پزشک در تاجیکستان است و تاکنون بیش از 35 هزار دانشجوی پزشکی داخلی و خارجی را تربیت کرده است .

مدیریت این دانشگاه بر عهده وزارت سلامت تاجیکستان است و با بیش از 80 موسسه آموزشی بین المللی مانند آلمان ، اتریش ، فرانسه ، کانادا ، سوئد ، لهستان ، چین و غیره همکاری دارد.

لازم به ذکر است که این دانشگاه با کشور خودمان ایران هم همکاری دارد و از این لحاظ برای انتخاب تحصیل در تاجیکستان گزینه ای مثبت محسوب می شود .

هزینه تحصیل و زندگی در تاجیکستان

دانشجویان بومی تاجیکستان هزینه ای برای تحصیل پرداخت نمی کنند اما دانشجویان خارجی باید شهریه بپردازند ، شهریه های تحصیل در دانشگاه های تاجیکستان در کمترین میزان برای یک دانشجوی بین المللی بوده و مبلغی در حدود 600 تا 1000 دلار آمریکا است.

دانشجویان با دارا بودن شرایط ویژه مجاز به دریافت بورسیه تحصیل تاجیکستان خواهند بود ، هزینه های زندگی و اجاره مسکن در تاجیکستان تقریبا 30 درصد کمتر از کشور خودمان است و یک دانشجوی بین المللی می تواند با 200 تا 400 دلار در ماه زندگی متوسطی داشه باشد.

آمار آموزش عالی برای بزرگترین شهرهای تاجیکستان به همراه شهریه متوسط دانشگاهها در زیر عنوان شده است :

 • دوشنبه : 10 47،944،963 ریال
 • خوجند : 3 39،929،574 ریال
 • کولوب : 1 39،873،435 ریال

هزینه تحصیل و زندگی در تاجیکستان

مدارک مورد نیاز جهت پذیرش تاجیکستان

هنگام درخواست پذیرش در دانشگاه های تاجیکستان باید تمام مدارک لازم را تهیه کنید . لیستی از اسناد لازم را مستقیماً از دانشگاه بخواهید ، زیرا ممکن است برای کشورهای مختلف متفاوت باشد . با استفاده از گفتگوی حضوری با ما ، می توانید نمونه مدارک لازم برای تحصیل در کشور تاجیکستان را نیز بخواهید.

 1. کلیه اسناد دانشگاهی
 2. فرم درخواست آنلاین
 3. گواهینامه تافل یا آیلتس
 4. گذرنامه
 5. شناسه ایمیل
 6. اثبات پرداخت هزینه
 7. نامه های reccomendation ( کارشناسی ارشد ، دکتری )
 8. رزومه / CV ( کارشناسی ارشد ، دکترا )
 9. بیمه سلامت و زندگی
 10. ویزای دانشجویی
 11. طرح پیشنهادی تحقیق (MA و PhD)

چگونگی درخواست برای تحصیل در تاجیکستان

 • مرحله 1: برنامه ای را انتخاب کنید
 • مرحله 2: دکمه "APPLY NOW" را فشار دهید
 • مرحله 3: درخواست خود را ارسال کنید
 • مرحله 4: به برنامه تحصیلی کشور تاجیکستان می روید

برای ورود به دانشگاه تاجیکی فرآیند درخواست خود را با فشار دادن " انتخاب یک برنامه " شروع کنید ، برای کسب اطلاعات در مورد مراحل لازم با نماینده دانشگاه خود تماس بگیرید ، زیرا الگوریتم پذیرش ممکن است برای کشورهای مختلف متفاوت باشد.

چگونگی ورود به تاجیکستان جهت تحصیل

روند اخذ ویزای دانشجویی تاجیکستان خیلی دشوار نیست ، علاقه مندان تحصیل در رشته های مختلف در تاجیکستان که موفق به اخذ نامه پذیرش از دانشگاه شده باشند باید یکسری مدارک را نیز برای دریافت ویزای تحصیلی تاجیکستان تهیه کنند.

مشاوران دفاتر همکار موسسات برتر hsa در شهرهای تهران و شیراز ، در زمینه تحصیل در تاجیکستان و چگونگی اخذ ویزای تحصیل این کشور راهنمایان ایده آل شما خواهند بود.

ما همچنین اطلاعاتی در مورد امن ترین کشور های دنیا برای تحصیل ، میزان سرمایه گذاری در آموزش عالی و یا اخذ اقامت دائم کشورها اطلاعات بی شماری داریم ، بنابراین در اسرع وقت با دفاتر ما تماس بگیرید.

حقوق مهاجرت تحصیلی

دانشگاه های خارج از کشور

تحصیل در خارج از کشور

&نظرات در “ تحصیل در تاجیکستان”

 1. ali_syfali پاسخ

  سلام
  نمیشه در تاجیکستان به زبان فارسی تحصیل کرد

  1. مشاور مهاجرت تحصیلی پاسخ

   باسلام به همراهان موسسات HSA

   تحصیل در تاجیکستان معمولا به زبان تاجیکی و روسی می باشد.
   تحصیل به زبان فارسی ندارند و تنها زبان محاوره شان مشابه زبان فارسی است که البته ترکیبی از اصطلاحات روسیه و افغانستان هم می باشد

   باتشکر از سوال شما

 2. محمد داؤد شیرزاد پاسخ

  سلام وقت تان بخیر به دلیل فارسی بودن زبان در تاجیکستان علاقمندم که در این کشور ادامه تحصیل بدم در شاخه پزشکی (وترنری)
  شرایط پذیرش چطور است ایا محدودیت سنی دارد با توجه به اینکه بنده ۴۰ سالم هست و مدرک زبان ندارم جای دیگری هم هست که پیشنهاد کنید

  1. مشاور مهاجرت تحصیلی پاسخ

   باسلام به همراهان موسسات HSA

   محدویت سنی سختگیرانه ای ندارند.
   زبان محاوره کشور تاجیکستان شبیه به ایران است ولی از لحاظ نوشتاری بسیار متفاوت است و از الفبای سیرلیک که مشابه روسیه است استفاده می شود.
   با توجه به این مورد و پایین بودن کیفیت زندگی و دانشگاه های این کشور، روسیه را برای تحصیل پزشکی به شما پیشنهاد میکنیم.

   باتشکر از سوال شما

 3. محمد داؤد شیرزاد پاسخ

  جناب عالی یک تن از استادان دانشګاه پکتیا مقیم در شهر ګردیز افغانستان هستم، میخواهم که تحصیل دکتورا خود را در تاجیکستان به سر برسانم. شرایط و مصارفات دانشګاه و بودباش نان به من بفرستید .
  تشکر

  1. مشاور مهاجرت تحصیلی پاسخ

   باسلام به همراهان موسسات HSA

   تحصیل در مقطع phd در تاجیکستان به طور میانگین ۳۰۰۰ دلار در سال و هزینه زندگی ماهانه حدود ۳۰۰تا ۴۰۰ دلار در ماه است

   باتشکر از سوال شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

TOP