تحصیل در بنگلادش شاید برای بسیاری از جویندگان دانشگاه های خارجی نا آشنا باشد اما برای کسب اطلاعات کامل بهتر است برای آگاهی اولیه مطالب ذیل درباره تحصیل در این کشور را مطالعه کرده و سپس مقایسه های لازم را انجام دهید.

مشاوران موسسات مهاجرتی و اعزام دانشجو HSA تلاش می کنند که شرایط و ضوابط تحصیل در کشور های مختلف را به اطلاع علاقه مندان تحصیل در خارج از کشور برسانند ، این بار ویژگی های تحصیل در بنگلادش را برای شما توضیح خواهیم داد تا با مشخصه های مد نظرتان در این کشور آشنا شوید.

دلایل تحصیل در بنگلادش

بنگلادش به دلیل زیبایی های طبیعی اش مشهور است ، این مکان دارای مناظر دیدنی بی نظیر مانند Sundarbans ، یک باتلاق بزرگ حرا که در میراث جهانی یونسکو ثبت شده است و Bazar Cox Bazar ، ساحل زیبا و بی نظیر است.

این کشور دارای رودخانه ها ، کوه ها و آبشارهای زیبا و تالاب های مه آلود با دره های پر زرق و برق دارد و دانشجویان مشغول به تحصیل در بنگلادش می توانند مکان های باستان شناسی با آثار باستانی ، هندو و مسلمانان پراکنده در سراسر کشور را بازدید کنند ، تحصیل در این کشور می تواند یک سفر نفس گیر را برای علاقه مندان فراهم کند.

بررسی ویژگی های تحصیلی کشور بنگلادش

کشور بنگلادش زمانی جزیی از خاک پاکستان بوده است و از زمان استقلال از پاکستان در سال 1971 ، بنگلادش به خودی خود به یک کشور مهم تبدیل شده است و فرهنگ و هنر بنگلادشی تأثیر زیادی در تکامل فرهنگ آسیای جنوبی داشته اس.

فرهنگ بنگلادشی در حقیقت با الهام از هندوستان و نپال شکل گرفته است ، این کشور همچنین به دلیل آب و هوای خود مشهور است و دارای زمستان های معتدل و تابستان های گرمسیری می باشد ، لازم به ذکر است که این کشور بسیار مستعد ابتلا به سیلاب ها ، گردبادها و سیکلن ها می باشد.

گزینه هایی برای تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور در بنگلادش وجود دارد ، علاقه مندان می توانند انواع مختلف برنامه ها مانند برنامه های ترم تابستان و یا سال های تحصیلی طولانی را در نظام آکوزشی این کشور پیدا کنند.

همچنین ممکن است گزینه هایی برای کارآموزی یا داوطلب شدن در خارج از کشور در بنگلادش پیدا کنید ؛ از طریق اکثر این گزینه ها می توانید اعتبار دانشگاهی کسب کنید ، رزومه خود را ارتقا داده و آگاهی جهانی خود را گسترش دهید و بنابراین تحصیل در بنگلادش برای برخی متقاضیان ممکن است گزینه ای ایده آل باشد.

سلامتی و بهداشت در بنگلادش

در کشور بنگلادش از نظر امنیت بهداشتی بویژه درباره آب آشامیدنی باید مراقب بود ، نوشیدن آب بطری توصیه می شود ، زیرا آب لوله کشی اغلب برای معده های خارجی ناامن است و برخی از چاه های لوله کشیده شده به طور طبیعی توسط آرسنیک آلوده می شوند.

سلامتی و بهداشت در بنگلادش

این به راحتی از طریق فیلترهایی که فقط برای غربالگری باکتری ها طراحی شده اند عبور خواهد کرد ، گزینه سازگار با محیط زیست برای جوشاندن آب خود یا استفاده از قرص های تمیز کننده است ، با این حال هیچ چیزی بهتر از تقطیر آرسنیک را از بین نمی برد.

ایمنی و امنیت در بنگلادش

بنگلادش کشوری مملو از انسانهای دوستانه و آزاد اندیش است اما نباید فراموش کنید که این یک کشور فقیر با ضریب فقر بالا است و عده ای ممکن است راه هایی برای بهره برداری از یک بیگانه پیدا کنند.

پیشنهاد می شود دانشجویان مشغول به تحصیل در بنگلادش از اقدامات احتیاطی عقل سلیم استفاده کنند ، مانند عدم پیاده روی غیر ضروری یا اینکه پس از غروب آفتاب به تنهایی راه نروید.

حمل و نقل در بنگلادش

سفر هوایی در بنگلادش بسیار مقرون به صرفه و راحت است ، اتوبوس های بنگلادشی محلی بطور کلی شلوغ هستند ، غالباً به میزان افرادی که در پله های اتوبوس و گاهی حتی پشت بام سوار می شوند.

اتوبوس های دولتی بنگلادش که از شرکت حمل و نقل جاده ای بنگلادش استفاده می کنند معمولاً در این دسته قرار می گیرند.

از اتوبوس های خیلی ارزان اجتناب کنید زیرا آن ها به دلیل شرایط نامناسبی که دارند ، روزانه حوادث مرگ و میر در آنها رخ می دهد و می توان گفت قطارها معمولاً راحت هستند ، اگرچه واگن ها به طور کلی تمیز نیستند اما نسبت به اتوبوس فضای بیشتری دارند.

مزیت تحصیل در بنگلادش

علیرغم ویژگی های ذکر شده دربندهای قبل درباره امنیت و بهداشت بنگلادش ، شما می توانید اینگونه فکر کنید که با تحصیل در بنگلادش مدرک یک دانشگاه معتبر لندن را بدست آورید که توسط یک مرکز تدریس محلی شناخته شده یا به صورت مستقل از طریق آموزش از راه دور تحت وب پشتیبانی می شود و مانند تحصیل در اروپا مدارک شما در همه جا معتبر است.

از سوی دیگر ، هزینه تحصیل در دانشگاه های بنگلادش برای دانشجویان خارجی مقرون به صرفه است ، شما می توانید طیف گسترده ای از موضوعات را در بنگلادش یا در مقطع کارشناسی و یا کارشناسی ارشد و با پشتیبانی از یادگیری چهره به چهره از یک مرکز آموزش معتبر تحصیل کنید ، مزیت عمده دیگر مورد قبول بودن دانشگاه های بنگلادش در ایران است.

مزیت تحصیل در بنگلادش

دانشگاه های مشهور بنگلادش

از نظر زندگی دانشجویی ، یکی از دانشگاههای مشهور بنگلادش ، دانشگاه داکا است ، دانشگاه داکا که در سال 1921 تأسیس شده است قدیمی ترین دانشگاه بنگلادش به شمار می رود و لیستی از فارغ التحصیلان مشهور از جمله محمد یونس برنده جایزه صلح نوبل و اولین رئیس جمهور بنگلادشی ، شیخ مجیبور رحمان را در پرونده آموزش خود دارد .

بیش از 10 رئیس جمهور و نخست وزیران پیشین نیز در آنجا تحصیل کردند ، علاوه بر این ، دانشگاه مالی بنگلادش ، دانشگاه راجشاهی ، دانشگاه صنعتی بنگلادش ، دانشگاه اقتصاد و تکنولوژی داکا ، دانشگاه jessore ، دانشگاه صنعتی خولنا و چندین دانشگاه دیگر برنامه هایی را برای دانشجویان بین المللی دارند.

برنامه های این دانشگاه ها توسط موسسات مشهور جهانی تهیه شده است که به دلیل کیفیت تدریس و تحقیق آنها دارای اعتبار بین المللی است ، فارغ التحصیلان این دانشگاه ها برای ادامه تحصیل در دانشگاه های معتبر در سراسر جهان پذیرفته می شوند.

شرایط پذیرش دانشجو در دانشگاه های بنگلادش

همانطور که شرایط تحصیل در بنگلادش نسبت به بسیاری مکان های دیگر آسان به نظر می رسد ، می توان امیدوار بود که شرایط پذیرش و ورود به دانشگاه های این کشور نیز خیلی دشوار نباشد.

از جمله شرایط پذیرش آنها که یک مزیت بارز به حساب می آید ، عدم نیاز به قبولی در کنکور سراسری ایران است و همچنین ساده بودن تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در بنگلادش که نیازی به گذراندن دوره پیش نیاز در این کشور را ندارد.

علاوه بر این ها یک چالش بزرگ برسر راه دانشجویان متقاضی تحصیل درخارج از کشور ارائه مدرک زبان است که دانشگاه های بنگلادش در این مورد نیزسخت گیری به عمل نیاورده و درها را کاملا باز گذاشته اند.

هزینه های تحصیل در بنگلادش

یک امتیاز دیگر برای تحصیل در بنگلادش نحوه پرداخت شهریه ها است ، دولت در این مورد با دانشجویان خارجی همکاری صمیانه ای دارد .

دانشجویان می توانند بخشی از شهریه ها را ابتدا پرداخت کنند و مابقی آن را تا پایان تحصیلات تصفیه حساب کنند ، در ادامه نگاهی بر شهریه های رشته های مختلف می اندازیم ؛

  • تحصیل پزشکی در بنگلادش ؛ 58000
  • تحصیل دندانپزشکی ؛ 23000
  • تحصیل رشته های علوم اجتماعی ؛ 3000 دلار
  • تحصیل رشته مدیریت MBA ؛ 3500 دلار
  • رشته روزنامه نگاری ؛ 5000 دلار
  • تحصیل رشته های علوم پایه ؛ 6500 دلار
  • رشته های پیراپزشکی ؛ 7500 دلار
  • رشته معماری ؛ 10000 دلار

هزینه های تحصیل در بنگلادش

اخذ ویزای دانشجویی بنگلاش

اتباع برخی از کشورها من جمله ایران برای ورود به بنگلادش به ویزا احتیاج دارند ، آنها ترجیح می دهند شما آن را در کشور خود بدست آورید ، اما دریافت آن در چند سفارتخانه و کنسولگری در کشورهای همسایه نیز امکان پذیر است.

درصورتی که کشور شما شهروند باشید ، هیچ مأموریت دیپلماتیک بنگلادشی را در کشور خود نداشته باشید ، یا اگر یک "سرمایه گذار ممتاز" هستید که توسط یک نهاد تجارت صادراتی بنگلادشی دعوت شده اید باید برای نشان دادن مستندات دعوت شده از سازمانهای دولتی مذكور آماده باشید.

اگر در کشور خود متقاضی هستید ، معمولاً می توانید در صورت ورود با هواپیما ویزای 3 ماهه یا در صورت ورود به یک گذرگاه مرزی ویزای 15 روز را دریافت کنید .

هزینه ها بسته به ملیت و مدت ویزای درخواستی متفاوت است ، شهروندان باید در بیشتر موارد ویزای خود را از کشور خود دریافت کنند.

مگر اینکه سفارت یا کمیسیون عالی در آنجا وجود نداشته باشد و در حالت دوم ویزا هنگام ورود در بنگلادش صادر می شود ( برای مثال اتباع ایرانی ).

چگونگی استفاده ارزی بنگلادش برای دانشجویان

ارز مورد استفاده در بنگلادش Taka است و هر دلارمعال 71.30 تاکا می باشد که از سپتامبر 2010 ، دستگاههای خودپرداز را می توان در بیشتر مناطق شهری یافت.

یک بانک هلندی Bangla Bank دارای بزرگترین شبکه دستگاه خودپرداز در بنگلادش است و پیدا کردن یکی از آنها برای دانشجویان مایل به تحصیل در بنگلادش کار سختی نخواهد بود ( در فرودگاه های داکا و چیتاگونگ وجود دارد ).

این دستگاههای خودپرداز کلیه کارتهای اعتباری Mastercard و Visa را می پذیرند ، بیشتر بانک های بین المللی در کشور مانند Standard Chartered و Citibank نیز برای مشتریان خود به شبکه ATM هلندی - بنگلا اعتماد می کنند.

دستگاه های خودپرداز HSBC در بیشتر هتل ها واقع شده اند اما فقط کارتهای اعتباری / ویزا Visa و کارتهای HSBC GlobalAccess accept ( بدون Mastercard ) را می پذیرند.

اطلاعات اضافی برای دانشجویان خارجی علاقه مند به تحصیل در بنگلادش این است که گرچه Chittagong و Sylhet همچنین پروازهای بین المللی را دریافت می کنند اما فرودگاه بین المللی شاهجلال ( که سابقاً فرودگاه بین المللی ضیا بوده است ) در داکا دروازه اصلی این کشور محسوب می گردد.

جهت کسب اطلاعات کامل تر لطفا با مشاوران موسسات برتر hsa در دفاتر همکار شهرهای تهران ، شیراز و سایر شهرهای ایران تماس بگیرید این دفاتر همکار با مجموعه بزرگ hsa امن ترین کشورهای دنیا برای تحصیل را به شما معرفی خواهند نمود .

حقوق مهاجرت تحصیلی

دانشگاه های خارج از کشور

تحصیل در خارج از کشور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

TOP