تحصیل در اسلواکی ، به وب سایت موسسات برتر مهاجرتی و اعزام دانشجو HSA خوش آمدید . این وبسایت برای دانشجویان و متقاضیان مهاجرتی علاقه مند به تحصیل در خارج از کشور راه اندازی شده است .

این پورتال حاوی اطلاعات مهم نه تنها در مورد دانشگاه ها و یا برنامه های تحصیلی ، بلکه در مورد جنبه های مهم تحصیل در کشورهای خارجی ، از قبیل سازماندهی تحصیل ، روند پذیرش و یا چگونگی اخذ ویزای تحصیلی بحث می کند .

در این مقاله ، شرایط تحصیل در اسلواکی و سایر جنبه های مرتبط با آن مورد بحث و بررسی قرار گرفته است .

کلیاتی درباره تحصیل در اسلواکی

اسلواکی در مرکز اروپا قرار دارد و در سال 2004 به اتحادیه اروپا پیوست . امروزه اقتصاد اسلواکی تحت رشد سریع قرار گرفته است تا آموزش و پرورش و محیط کار را به آینده ایده آل تبدیل کند .

پول اسلواکی کرون است و بیشترین کارت اعتباری را می توان در اسلواکی استفاده کرد ! مهمترین اطلاعات در مورد موسسات آموزشی در اسلواکی ، این است که آنها تحت ECTS اروپا اجرا می شود .

تمام برنامه های تحصیلی باید توسط وزارت آموزش و پرورش ، علوم- تحقیقات جمهوری اسلواکی تأیید شود . در ادامه به بررسی تحصیل در اسلواکی خواهیم پرداخت .

شرایط تحصیل در اسلواکی

اسلواکی یکی از کم هزینه ترین کشور های اروپایی برای تحصیل است . برای ورود به دانشگاه های اسلواکی آزمون ورودی مورد نیاز است ؛ این آزمون و درس ها به زبان اسلواکیایی برگزار می شوند .

سه سطح تحصیلات عالی در اسلواکی وجود دارد : اول سطح لیسانس ، سطح دوم فوق لیسانس و سطح سوم برنامه دکتری است .

دوره لیسانس معمولا سه سال و در بعضی موارد چهار سال طول می کشد ( رشته پزشکی 6 سال ) . دوره دوم یعنی فوق لیسانس معمولا دو سال ( در موارد نادر 3 سال ) طول می کشد . دوره دکترا رابطه مستقیم با نوع تحقیقات دارد و اغلب 5 سال به طول می انجامد .

سیستم اعتبار ECTS

ECTS از عبارت European Credit Transfer System به معنای سیستم انتقال اعتبار اروپا می آید . این سیستم در سال 2002 معرفی شد و اعتبار آن معمولا پس از گذراندن آزمون ها به دست می آید .

دانش آموزان در حال تحصیل در اروپا باید 30 اعتبار برای یک ترم یا 60 واحد برای یکسال تحصیلی کسب کنند ( این اطلاعات ممکن است برای برخی از دانشکده ها متفاوت باشد ) . علامت ها در مقیاس درجه بندی ECTS بسیار مهم بوده و شامل موارد زیر است : بهترین علامت A است ( معادل 1 ) ، E متوسط ، F و FX یعنی شکست ( دانش آموز باید آزمون را تکرارکند ) .

سیستم اعتبار ECTS

سیستم آموزش اسلواکی

تمام کودکان برای تحصیل در اسلواکی یک دوره اجباری 10 ساله را می گذرانند . دانش آموزان اسلواکی نمرات در مقیاس 1 تا 5 را دریافت می کنند ، 1 بهترین و 5 بدترین ( دقیقا مخالف اکثر سیستم های درجه بندی در سراسر جهان ) .

در هنگام اتمام تحصیلات متوسطه ، تمام دانش آموزان اسلواکی در آزمونی به نام " مادوریتا " شرکت می کنند . سال تحصیلی در عمل از ماه سپتامبر تا ژوئن گسترش می یابد و به دو ترم تقسیم می شود . زبان اصلی زبان اسلواکیایی است ، اما امروزه بسیاری از برنامه ها به زبان انگلیسی نیز ارائه می شود .

اکثر مدارس در اسلواکی هنوز هم متعلق به دولت هستند ، با این حال برخی مدارس متعلق به کلیسا و بخش خصوصی هستند . سه نوع موسسه آموزش عالی در اسلواکی عبارتند از :

  • مدارس آموزش عالی عمومی که اساسی ترین مدارس در اسلواکی هستند .
  • موسسات دولتی تحصیلات عالی شامل همه مدارس نظامی ، پلیس و پزشکی در اسلواکی هستند .
  • موسسه های خصوصی تحصیلات عالی توسط موسسات غیر دولتی تأسیس و تأمین مالی می شوند ، اما همواره توسط وزارت آموزش و پرورش تایید شده است . این نوع مدرسه هنوز در اسلواکی بسیار کم است .

پذیرش در دانشگاه های اسلواکی

فرآیند پذیرش در برنامه تحصیلی داده شده برای هر دانشکده یا دانشگاه متفاوت است . انواع مختلفی از فرآیند پذیرش وجود دارد . برای مثال ، برخی از دانشکده ها نیاز دارند که دانش آموزان را برای انتخاب آزمون چندگانه ، مصاحبه یا سخنرانی انگیزشی دعوت کنند .

برای ورود به یک دوره یا برنامه در اسلواکی ، دانشجویان باید در یک یا چند آزمون ورودی شرکت کنند ، تعداد امتحانات و محتویات آنها بسته به نوع موسسه علمی مورد نظر شما متفاوت است . تحصیل در اسلواکی در برخی موسسات بدون شرکت در آزمون ورودی و مدرک زبان امکانپذیر است .

دانشکده ها معمولا مکان های تحصیل را محدود می کنند ، بنابراین بهتر است برای چند دانشکده درخواست دهید تا شانس پذیرش شما افزایش پیدا کند .

انجام کارهای اداری ممکن است زمان زیادی را صرف کند . به طور کلی توصیه شود که در اسرع وقت با دانشگاه تماس بگیرید .

علاقه مندان به تحصیل در اسلواکی ، برای مقطع کارشناسی باید سن 18 تا 24 باشند ، برای مقاطع بالاتر سن بین 28 تا 34 قابل قبول است . البته اگر رزومه تحصیلی و کاری قوی باشد ممکن است سن بالاتر هم پذیرفته شود .

پذیرش در دانشگاه های اسلواکی

تحصیل در اسلواکی بدون مدرک زبان

تحصیل در اسلواکی بدون نیاز به ارائه مدرک زبان از مزیت های بارز تحصیل در این کشور است و اسلواکی با این روش دانشجویان زیادی را به سوی خود جذب کرده است .

واقعیت امر این است که متقاضیان می توانند از این طریق وارد کشور اسلواکی شوند اما ، برای تحصیل در برخی رشته ها مانند تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در اسلواکی دانشجویان باید حتما دوره های پیش دانشگاهی را در کالج های دانشگاهی بگذرانند .

این دوره ها شامل آموزش زبان انگلیسی ، اسلواکیایی و یا آلمانی است . هزینه ی این دوره در حدود 4500 تا 7000 یورو بوده و برعهده ی خود دانشجو می باشد .

زندگی دانشجویی در خوابگاه های اسلواکی

زندگی دانشجویی در اسلواکی در خوابگاه های دانشجویی اسلواکی کاملا راحت می باشد . خوابگاه ها توسط اکثر موسسات آموزش عالی در اسلواکی ارائه می شود ، شما معمولا یک اتاق با یک یا دو دانش آموز دیگر در اختیار دارید یا اگر بخواهید می توانید اتاق خصوصی را داشته باشید .

حمام معمولا بین دو اتاق یا بیشتر به اشتراک گذاشته می شود . برخی از سالن های اقامت دارای مراکز تناسب اندام ، استخر های ورزشی و غیره هستند .

اگر شما تحصیل در اسلواکی را به عنوان یک دانشجوی آزاد ( بدون مبادله ) انتخاب می کنید ، اما در مورد خوابگاه اطلاعات زیادی ندارید ، می توانید برای اطلاعات و ترتیبات خاص ، با دانشگاه منتخب تان تماس بگیرید.

راه دیگری برای پیدا کردن مسکن اجاره یک آپارتمان به صورت خصوصی است ، در این صورت توصیه می شود با صاحب اسلواکیایی آپارتمان ، دقیقا شرایط و ضوابط اقامت خود را در آپارتمان و اجاره نامه مشخص کنید .

هزینه های تحصیل در اسلواکی

هزینه های کم زندگی و آموزش با کیفیت مناسب تنها دلیل برای تحصیل در اسلواکی است . آموزش در دانشگاه های دولتی رایگان است ، اما در دانشگاه های خصوصی مقرون به صرفه است .

هزینه های پیش برنامه های تحصیلی به زبان انگلیسی از 750 یورو تا 11،000 یورو در هر سال تحصیلی متفاوت است .

این هزینه ها به طور قابل توجهی کمتر از سایر کشورها هستند و این دلیل اصلی برای گرایش دانش آموزان بین المللی به سوی تحصیل در اسلواکی است .

طبق قوانین کشور ، شهروندان خارجی در شرایط برابر با شهروندان اسلواکی ، می توانند در دانشگاه های اسلواکی تحصیل کنند .

بنابراین ، آموزش و پرورش در دانشگاه های دولتی بدون در نظر گرفتن شهروندی برای همه در شرایطی است که آموزش به زبان اسلواکی انجام می شود .

نرخ دقیق هزینه ها توسط دانشگاه ها تعیین می شود . آموزش خصوصی در حال حاضر با 1000 یورو در سال شروع می شود ، اما در بعضی موارد قیمت آن تا 10،000 یورو در سال است .

هزینه های تحصیل در اسلواکی

دانشگاه های اسلواکی

در پایتخت اسلواکی براتیسلاوا شما مطمئنا یک دانشگاه مناسب برای تحصیل پیدا خواهید کرد ، اما اگر بخواهید به جایی دیگر بروید ، شهرهای دانشگاهی مهم دیگری نیز جهت تحصیل در اسلواکی وجود دارد : Banská Bystrica، Košice، Liptovský Mikuláš، Nitra، Prešov، Ruzomberok، Trnava، Trencín، Zvolen و Zilina .

در بخش قابل ملاحظه ای از موسسات آموزش عالی ( دانشگاه کامنویس در براتیسلاوا ، دانشگاه اقتصاد براتیسلاوا ، دانشگاه ماتیبیا در Banská Bystrica و غیره ) ، آزمون های ورودی مورد نیاز است .

به طور کلی ، دانشگاه های اسلواکی همان شرایط دانشجویان داخلی را برای دانشجویان بین المللی نیز اعمال می کند . با این حال ، اسلواکی چندین گزینه بورس تحصیلی را ارائه می دهد که ممکن است ارزش آن برای دانشجویان بین المللی بسیار بالا داشته باشد .

جهت تصمیم به تحصیل در اسلواکی و مطالعه بیش از 90 روز ، شما مجبور خواهید شد که اجازه اقامت موقت " به منظور مطالعه " داشته باشید . این مجوز توسط سفارت جمهوری اسلواکی در کشور خودتان ارائه می شود .

مدارک ویزای دانشجویی اسلواکی

  • فرم پر شده ویزا
  • پاسپورت معتبر
  • نامه پذیرش دانشگاه
  • فیش پرداخت هزینه های اداری
  • مدارک اثبات تمکن مالی
  • بیمه معتبر مسافرتی

بورس تحصیلی و کمک هزینه تحصیلی در اسلواکی

دانش آموزان خارجی می توانند برای مثال ، بورس تحصیلی وزارت آموزش و پرورش ، علوم - تحقیقات و ورزش جمهوری اسلواکی یا بورس تحصیلی دولت جمهوری اسلواکی را دریافت کنند .

وب سایت آژانس آکادمی اطلاعات علمی ( SAIA )، که به زبان اسلواکیایی و انگلیسی کار می کند نیز منبع مفیدی برای جستجوی جدیدترین و جامع ترین اطلاعات در مورد بورس تحصیلی و کمک های مالی در این کشور است .

بورسیه تحصیلی به افراد دارای رزومه تحصیلی و کاری قوی اعطا می شود و توجه داشته باشید که دارندگان بورسیه تحصیلی کشور اسلواکی ، اجازه خروج از اسلواکی را ندارند .

بنابراین افرادی که قصد دارند پس از گذشت مدتی از اسلواکی خارج شوند و به یک کشور دیگر اروپایی مهاجرت کنند باید با دقت بیشتری اقدام به اخذ بورسیه نمایند .

مقاله فوق با همکاری مشاوران موسسات برتر مهاجرتی و اعزام دانشجو hsa به نگارش درآمده است . چنانچه از علاقه مندان تحصیل در اسلواکی و یا سایر کشورهای کوچک موجود در قاره اروپا مانند استونی ، لیتوانی و غیره هستید حتما با مشاوران ما در دفاتر تهران و شیراز تماس حاصل نمایید تا بهترین کشورها برای تحصیل ایرانیان را به شما کعرفی کنند .

حقوق مهاجرت تحصیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

TOP