تحصیل در کشور زیبای فرانسه می تواند لذت بخش و جذاب تر باشد اگر شما قصد داشته باشید که پس از اتمام دوره تحصیل در این کشور مانده و زندگی کنید . فارغ التحصیلان مقاطع ارشد و دکترا تحصیل در فرانسه می توانند با استفاده از چندین روش قانونی برای دریافت مجوز اقامت موقت این کشور اقدام کنند و ویزای دانشجویی خود را به ویزای کار یا سرمایه گذاری و یا پیوستن به اعضای خانواده تغییر دهند . در این مقاله گروه مشاوران تخصصی مهاجرت تحصیلی hsa می توانند اقامت فرانسه پس از تحصیل را بررسی و روش های دریافت مجوز اقامت موقت و دائم را بیان کنند .

فرانسه یکی از کشور های اروپای غربی است که از سمت شمال شرقی ، شرق و جنوب غربی دارای مرزهای مشترک با بلژیک ، لوکزامبورگ ، آلمان ، سوئیس ، ایتالیا ، موناکو ، اسپانیا و آندورا می باشد . مساحت این کشور بالغ بر ششصد و چهل هزار کیلومتر مربع است که بیش از 67 میلیون نفر را در خود جای داده است و به عنوان دومین کشور پرجمعیت جهان شناخته می شود . پایتخت و بزرگ ترین شهر این کشور پاریس نام دارد . زبان رسمی این کشور زبان فرانسوی و واحد پول آن یورو نام دارد .

بررسی اقامت فرانسه پس از تحصیل

اکثر ما که مایل به تحصیل در خارج از کشور در کشوری زیبا ، امن و آرام مانند فرانسه هستیم . در اغلب موارد دانشجویان محصل در خارج از کشور به ویژه فرانسه که در این کشور زندگی و تحصیل کرده اند به دنبال یافتن روشی برای دریافت مجوز برای اقامت بیشتر و حتی اقامت دائم در این کشور هستند .

فرانسه از محبوب ترین کشور های اروپا و جهان در بین علاقمندان این کشور جهت تحصیل است . تعداد زیادی از دانشجویان بین المللی در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی این کشور مشغول به تحصیل هستند که اغلب آن ها خواهان اقامت فرانسه پس از تحصیل هستند .

روش های مختلفی برای دریافت مجوز اقامت پس از اتمام دوره تحصیل در فرانسه وجود دارد که هر فرد می تواند بر اساس شرایط خود یکی از روش ها را انتخاب کند و پس از گذشت پنج سال از اقامت خود برای دریافت مجوز اقامت دائم اقدام کند . دقت داشته باشید که این شرایط برای فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی نمی باشد .

امکان اقامت پس از تحصیل در فرانسه

دانشجویانی که برای تحصیلات عالی خود در دانشگاه های خارج از کشور به فرانسه می روند ، تحت قانون فرانسه می توانند پس از فارغ التحصیلی تحت عنوان " مجوز اقامت موقت " در این کشور باقی بمانند . تحت این قانون به آن ها اجازه داده می شود تا پس از اتمام دوره خود به دلایل حرفه ای در این کشور بمانند . هرچند این قابل تجدید نیست .

مجوز اقامت جایگزین توسط دولت فرانسه به نام " کارت اقامت چند ساله " به نام " Passeport Talent " صادر می شود . این مجوز ورود استعداد های بین المللی به فرانسه را آسان می سازد . بر اساس این مجوز فرد فارغ التحصیل حق داشتن کار را در فرانسه را دارد . در زیر همه جزئیات لازم در مورد طرح های مختلف بیان می شود .

معیار های اخذ مجوز اقامت پس از تحصیل در فرانسه

معیار های اخذ مجوز اقامت پس از تحصیل در فرانسه

 • دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا باید یکی از سه مدرک تحصیلی زیر را دنبال کنند تا بتوانند از مجوز اقامت موقت پس از تحصیل در دانشگاه های فرانسه بهره مند شوند :

 1. مدرک معادل کارشناسی ارشد
 2. مدرک طبقه بندی شده به عنوان سطح I توسط " کنفرانس گراند اکول " که معادل یک دوره 5 ساله است .
 3. گواهی حرفه ای

 • مجوز اقامت موقت به دانشجویان اجازه می دهد تا در رابطه با دوره تحصیلی خود در این کشور کار کنند .
 • شغلی که دانشجو بدست آورده است باید مبلغی معادل 1.5 برابر " SMIC"دریافت کند که معادل حداقل حقوق قانونی در این کشور است . همچنین ، یک دانشجو برای اخذ ویزای دانشجویی باید ثابت کند که دارای منبع مالی مناسب برای تامین هزینه مالی در طول اقامت خود است . یعنی فرد توانایی تامین 615 یورو برای هر ماه را دارد .
 • مجوز اقامت موقت پس از دوره تحصیل به دانشجویان کارآفرین اجازه می دهد تا شرکت خود راثبت کرده و در این کشور شروع به کار کنند .
 • برای طرح پاسپورت استعداد ، برای واجد شرایط بودن ، دانشجویان بین المللی باید معیارهای خاصی را داشته باشند .

پاسپورت استعداد در فرانسه (Passeport Talent Scheme )

 • کارکنان واجد شرایط جوان و یا استخدام شده در یک شرکت نوآورانه

جایی که دانشجو باید دارای یک مدرک تحصیلی معادل کارشناسی ارشد باشد که توسط موسسه عالی آموزش عالی ملی صادر شده است . دانشجو باید دارنده یک قرارداد کاری برای بیشتر از 3 ماه باشند . دستمزد ناخالص سالیانه برای این شغل باید حداقل معادل دو برابر حداقل دستمزد قانونی کشور فرانسه باشد .

 • سازندگان شرکت

افرادی می توانند از این روش استفاده کنند که دارنده مدرک معادل یک کارشناسی ارشد باشند و قادر به سرمایه گذاری حداقل 30.000 یورو در یک پروژه شرکت باشند .

 • کارگران بسیار واجد شرایط

دارندگان مدرک کارشناسی 3 ساله تحصیلات عالی و قرارداد کار برای بیش تر از 12 ماه با یک کارفرما فرانسوی که دستمزد سالانه ناخالص آن حداقل معادل با معدل سالانه دستمزد معیار است می توانند از این روش برای دریافت مجوز اقامت موقت فرانسه اقدام کنند .

اعتبار مجوز اقامت موقت در فرانسه

مدت اقامت فرانسه پس از تحصیل برای تقریبا تمام دانشجویان بین المللی ( به استثنای دانشجویان الجزایر ، هند ، کنگو ، کامرون ، کیپ ورد و گابن ) بصورت موقت 12 ماه پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه های فرانسه است . به منظور افزایش مدت اقامت خود در فرانسه پس از 12 ماه ، دانشجویان بین المللی باید برای « تغییر وضعیت » درخواست دهند .

مدت زمان اعتبار مجوز اقامت موقت ، 4 سال است و افرد دارنده این مجوز می توانند با همسر و خانواده خود در فرانسه اقامت داشته باشند .

اعتبار مجوز اقامت موقت در فرانسه

ضوابط دریافت ویزای پس از تحصیل در فرانسه

این موضوع مربوط به تمدید مجوز اقامت موقت است ، قانون برای تمدید مجوز اقامت موقت فرد ساده است . فرد باید برای « تغییر وضعیت » درخواست بدهد که موقعیت فرد را از یک دانشجو به یکی از موارد زیر ارتقا می دهد :

 • دانشجویی - کارمند برای دانشجویانی که می توانند یک قرارداد کار را در ارتباط با دوره تحصیلی خود را اثبات کنند .
 • دانشجو – خود کارآفرین برای دانشجویانی که می خواهند کار خود شرکت خود را شروع کنند . زمینه کاری باید مربوط به دوره تحصیلی باشد .

سناریو کار در فرانسه

این یکی از بهترین مکان ها پس از تحصیل در اروپا برای کار کردن است . اگرچه نرخ بیکاری فرانسه نسبت به میانگین اتحادیه اروپا نسبتا بالاتر است ، اما فارغ التحصیلان دانشگاه های برتر برای چنین سناریویی در نظر گرفته نمی شوند و اکثر آنها موفق به انجام کارهای مناسب با رشته تحصیلی خود می شوند . بانکداری ، تحقیق و توسعه ، فناوری اطلاعات و مهندسی ، برخی از زمینه هایی هستند که شاهد رشد حداکثری هستند .

میانگین هفته کار در فرانسه 35 ساعت است که به طور قابل توجهی کمتر از میانگین جهان است . علاوه بر این ، 5 هفته مرخصی با حقوق به هر کارمند فرانسوی داده می شود . پیدا کردن کار در فرانسه در صورت تسلط به زبان فرانسوی آسان است . میزان مالیات بر درآمد در این کشور بر اساس 5 نوار مختلف با مالیات 0٪ برای درآمد زیر 9.500 یورو و 45 درصد برای درآمد سالانه 150.000 یورو است .

فرصت های کار بعد از تحصیل در فرانسه

فرانسه یکی از کشورهای اروپایی است که محبوبیت خوبی به عنوان یک مطالعه در خارج از کشور به دست آورده است . با این حال ، اگر فرد به دنبال گرفتن لیسانس از فرانسه هست ، ممکن است یکی از بهترین گزینه ها نباشد .

فرصت های کار بعد از تحصیل در فرانسه

دارندگان مدرک لیسانس می توانند تنها با داشتن پیشنهاد کار از کارفرما ( و یا در نهایت پیشنهاد استخدام ) اقامت فرانسه پس از تحصیل را بدست آورند . اما دانشجویان بین المللی دارای مدرک کارشناسی ارشد می توانند برای یک دوره 12 ماهه درخواست و مجوز اقامت موقت ( APS ) را دریافت کنند .

مجوز اقامت دائم در فرانسه

مجوز اقامت دائم به فرد اجازه می دهد تا در فرانسه زندگی کند . مجوز ها تا ده سال اعتبار دارند و قابل تجدید نظر هستند . هر شهروند اتحادیه اروپا که برای مدت پنج سال یا بیشتر در فرانسه اقامت دارد ، دارای حق اقامت دائم است و موظف نیست مدارک مربوط به درآمد یا اشتغال خود را ارائه دهد .

اما شهروندان خارج از اتحادیه اروپا ملزم به ارائه مدارک مرتبط با قرارداد کار ، مدت اقامت و غیره می باشند . فرد باید ثابت کند که به مدت پنج سال یا بیشتر به صورت مداوم در فرانسه اقامت داشته است .

در مقاله فوق مشاوران تحصیل در خارج از کشورموسسه مهاجرتی بین المللی hsa به بررسی اقامت فرانسه پس از تحصیل پرداخته و روش های قانونی دریافت مجوز اقامت موقت و دائم این کشور را بیان کردند . برای دریافت اطلاعات جامع تحصیل در دانشگاه های فرانسه ارتباط تلفنی رایگان با دفتر اروپا و یا موسسات همکار در شهرهای شیراز ، تهران و سایر نقاط کشور ایران را از دست ندهید .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

TOP