تحصیل در آلمان یکی از روش های مهاجرت به این کشور صنعتی در قلب اروپا می باشد . مهاجرت از طریق تحصیل مطمئن ترین روش در رسیدن به اقامت دائم آلمان است . خیلی از متقاضیان به دلیل عدم داشتن اطلاعات دقیق در باب تحصیل در آلمان ، به موفقیت نمی رسند . اقامت آلمان پس از تحصیل ایجاد زمینه لازم جهت پیدا کردن کار در آلمان و گرفتن اقامت دائم این کشور را فراهم می کند . مشاوران موسسه مهاجرتی بین المللی hsa راه ورود و تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور را برای شما فراهم آورده است .

در حال حاضر در دانشگاه های آلمان حدود 2 میلیون دانشجو مشغول به تحصیل هستند . در آلمان بطور کلی بیش از ۳۷۶ مرکز آموزش عالی شامل ۱۰۲ دانشگاه ، ۱۷ مدرسه عالی تخصصی و ۶۷ مرکز خصوصی آموزش عالی امکان تحصیل را در اختیار متقاضیان قرار می دهند . در سالهای اخیر تعداد دانشجویان خارجی در آلمان رشد قابل توجهی داشته است .

آلمان از محدود کشور های اروپایی است که امکانات متنوع برای تحصیلات عالیه را در اختیار دانشجویان خارجی قرار می دهند . علاوه بر این دانشجویانی که از دانشگاه های آلمان فارغ التحصیل می شوند شانس بیشتری برای یافتن کار در این کشور و اقامت آلمان پس از تحصیل را دارند .

کلیاتی در مورد اقامت آلمان پس از تحصیل

در ابتدا نیاز هست که بدانید برای تحصيل در آلمان بايد برای اخذ پذيرش تحصيلی اقدام شود و در صورت کسب پذیرش برای ويزای تحصيلی اقدامات لازم انجام شود . برای پذیرش در دانشگاه های آلمان دو حالت وجود دارد .

حالت اول متقاضیانی که مدرک دیپلم دارند . یکی از شرایط پذیرش این ست که این افراد در آزمون سراسری ایران پذیرفته شده باشند و حداقل 4 ترم تحصیلی در آن رشته تحصیل کرده باشند و لازم به ذکر است که پذیرفته شدن دردانشگاه های دیگر مورد قبول نمی باشد .

متقاضیان باید مدرک قبولی در آزمون دانشگاه سراسری را به تایید وزارت علوم ایران رسانده و آن را ترجمه کنند و به همراه مدرک تحصیلی و گواهی زبان به انتخاب دانشگاه مقصد اقدام کنند .

متقاضیانی که دارای مدرک تحصیلی دیپلم هستند و قبولی در دانشگاه سراسری ندارند ، نمی توانند مستقیماٌ برای دانشگاه های آلمان اقدام نمایند بلکه باید قبل از آن دوره کالج و در صورت نداشتن مدرک زبان دوره های زبان را بگذرانند .

شرایط ورود به کالج های آلمان

شرط ورود به کالج در آلمان داشتن مدرک تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی است ، دوره کالج یکساله است و به زبان آلمانی ارایه می شود . افرادی که رشته آنها تجربی است باید کالج M-KURS و افرادی که رشته آنها فنی مهندسی را انتخاب میکنند ، T-KURS را باید بگذرانند . مدارک لازم جهت اخذ پذیرش برای کالج های آلمان :

 • ترجمه مدرک دیپلم و ریز نمرات آن
 • ترجمه مدرک پیش دانشگاهی و ریز نمرات آن
 • کپی پاسپورت
 • مدرک زبان آلمانی با سطح B1
 • کارنامه قبولی در کنکور سراسری ( در صورت وجود )

متقاضیانی که یک سال تحصیلی یعنی معادل ۲۴-۳۰ واحد درسی در دانشگاه های سراسری یا آزاد را در ایران گذرانده اند میتوانند مستقیما وارد دانشگاه های آلمان شوند . اقامت آلمان پس از تحصیل را بررسی می کنیم .

لزوم داشتن مدرک زبان در آلمان

در آلمان حدود ۸۳ دانشگاه انگلیسی زبان وجود دارد که بعضی از این دانشگاه ها بعد از ۶-۴ ترم به دانشگاه های کشورهای آمریکا ، استرالیا ، کانادا و نیوزلند ترانسفر می کنند .

تحصیل در اکثر این دانشگاه ها رایگان هستند . شرط ورود در ۹۰% این دانشگاه ها داشتن مدرک تافل ۵۵۰ می باشد ولی دانشگاههایی هم وجود دارند که متقاضیان می توانید بدون داشتن مدرک دوره زبان را آنجا بگذرانند .

با وجودی که این دانشگاه ها انگلیسی زبان هستند ولی متقاضیان باید جهت مصاحبه سفارت با زبان آلمانی آشنا باشند همچنین برای تحصیل در دانشگاه های آلمان نیز مدرک دانش زبان آلمانی را باید ارائه دهند .

مزایای انتخاب آلمان برای اقامت پس از تحصیل

از مزایای انتخاب تحصیل در آلمان و گرفتن اقامت پس از تحصیل می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • تحصیل با هزینه پایین در دانشگاههای دولتی و خصوصی درمقایسه با سایر کشورهای اروپایی و امریکایی
 • رنکینگ بالای دانشگاه های آلمان
 • امکان تمدید ویزا مدت 18 ماهه پس از اتمام تحصیل به منظور پیدا کردن کار و اخذ اقامت دائم آلمان
 • امکان تحصیل به زبان انگلیسی در برخی رشته ها و دانشگاهها
 • امکان سفر به تمامی مناطق اتحادیه اروپا با ویزای دانشجویی آلمان
 • امکان کار دانشجویی و تامین نسبی هزینه ها
 • امکان اخذ پذیرش بدون مدرک زبان و محدودیت سنی از برخی از دانشگاهها
 • امکان اخذ ویزای همراه برای همسر و فرزندان زیر 18 سال
 • امکان اخذ پذیرش بدون پیش دانشگاهی از برخی دانشگاههای خصوصی

مزایای انتخاب آلمان برای اقامت پس از تحصیل

تحصیل در مقاطع تحصیلات تکمیلی آلمان

حالت دوم برای افرادی است که مدرک کارشناسی به بالا از هر دانشگاهی که باشد باید به همراه داشتن مدرک زبان مورد نیاز دانشگاه که می تواند آلمانی یا انگلیسی باشد با دانشگاه مورد نظر خود مکاتبه کند و در صورت گرفتن پذیرش دانشگاه مدرک متقاضی را معادلسازی می کند و شخص به ادامه تحصیل می پردازد .

برای بعضی از دانشگاه های آلمان ، اگر در ایران شخصی دانشجوی ترم دوم یا سوم دانشگاه باشد می‌تواند مستقیماٌ اقدام نماید و لازم به گذراندن دوره کالج نیست البته بطور کلی باید مدارک تحصیلی به آلمان فرستاده شود و دانشگاه با توجه به ریز نمرات متقاضی تعیین کند که شخص از چه ترمی در آلمان می‌تواند شروع به ادامه تحصیل نماید .

اشخاصی که دارای مدرک کارشناسی از دانشگاه های دولتی یا آزاد یا سایر دانشگاه ها هستند ، می‌توانند برای کارشناسی ارشد اقدام کنند .

اقامت پس از مقطع کارشناسی آلمان

مقطع کارشناسی در آلمان یک دوره ۳ تا ۵ ساله می باشد . برای اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی رشته های غیر پزشکی در دانشگاههای دولتی متقاضیان باید دارای مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی و در صورتی قبولی در کنکور سراسری ایران مدرکی دال بر قبولی و همچنین مدرک زبان انگلیسی یا حداقل مدرک B1 آلمانی باشند .

اگر کسی متقاضی ورود به رشته های لیسانس باشد باید در همان رشته درایران ترجیحا در دانشگاه سراسری پذیرفته شده باشد یا در دانشگاه ازاد یا سراسری 24 واحد در همان رشته گذرانده باشد . مقطع لیسانس در آلمان اغلب به زبان آلمانی ارایه می شود .

در اصل برای کشور آلمان برای تحصیل در دانشگاه های آلمانی زبان ، نیاز به مدرک زبان آلمانی B2 است اما اگر فردی مدرک زبان B1 داشته باشد دولت به شخص اجازه میدهد یک سال برای اخذ مدرک B2 در آلمان حضور داشته باشد و در همان کشور مدرک زبان خود را اخذ نماید ، لازم به ذکر است وقفه تحصیلی نباید بیشتر از 4 تا 5 سال باشد .

بعد از اتمام مقطع لیسانس به فارغ التحصیلان مدت 6 ماه فرصت می دهند که کار مرتبط با رشته خود را پیدا کنند و قرارداد کاری ببندند ، سپس می تواند برای اقامت کاری اقدام نمایند .

اقامت پس از مقطع کارشناسی ارشد آلمان

مقطع کارشناسی ارشد در آلمان یک دوره ۱ تا ۳ ساله می باشد که به زبان آلمانی و در برخی دانشگاهها به زبان انگلیسی ارائه می شود . در حال حاضر دانشجویان ایرانی که دارای مدرک کارشناسی از دانشگاه (دولتی ، آزاد ، پیام نور و علمی کاربردی) و همچنین مدرک زبان آلمانی B1 یا آیلتس 6 به بالا (برای تحصیل به زبان انگلیسی) باشند با در نظر گرفتن دانشگاه مقصد و قوانین آن می توانند ادامه تحصیل دهند .

البته اینکه با مدرک لیسانس دانشگاه دولتی یا آزاد بتوانید در مقطع فوق لیسانس به تحصیل بپردازید بستگی به دانشگاه مورد نظر دارد . معمولا با داشتن لیسانس از دانشگاه دولتی می توان به مقطع فوق لیسانس پیوست .

ما با داشتن مدرک کارشناسی ارشد از دانشگاه آزاد ، احتمالا دوباره باید دوره کارشناسی را در آلمان سپری کرد ، شاید هم بعضی از واحد های درسی پذیرفته شوند .

به ندرت برخی دانشگاههای خصوصی بدون مدرک زبان در صورت موفقیت داوطلب در یک آزمون داخلی زبان اقدام به صدور پذیرش می نمایند . نکته ای که در باب تحصیل در مقطع فوق لیسانس وجود دارد این است که افرادی که قصد تحصیل در رشته های معماری ، مهندسی مکانیک و مهندسی صنایع در مقطع فوق لیسانس دارند می بایست نامه ای مبنی بر اثبات۳ ماه کار آموزی در محل کار متناسب با رشته خود را داشته باشند . بعد از دوره کارشناسی شما یک سال فرصت کار پیدا کردن و دریافت اقامت کاری را خواهید داشت .

تحصیل در مقطع دکترا در کشور آلمان

پذیرش در مقطع دکتری بسیار مشکل تر است . در اولین مرحله شخص متقاضی باید استاد راهنما پیدا کند و بتواند تایید او را در موضوع پایان نامه دکتری خود جلب کند . همچنین معدل لیسانس و فوق لیسانس در پذیرش تحصیلی بسیار تاثیر دارد . علاوه بر آن داشتن مدرک ایلتس 5/6 نیز مورد نیاز است .

دانشجوی متقاضی تحصیل دکتری در صورت داشتن مقالات بین المللی تایید شده و سابقه کار مرتبط با تحصیل و همچنین ثبت اختراعات می تواد در این مقطع بورسیه بگیرد که در قسمت بعد به توضیح مدارک لازم آن خواهیم پرداخت . از آنجا که معمولا به دانشجویان در این مقطع ماهانه حقوقی به مبلغ 2000 دلار نیز داده می شود ، ورود به این مقطه در بین دانشجویان بسیار رقابتی است .

باتوجه به اینکه در مقطع دکترا حقوق دریافت می کنید ، طول دوران تحصیل برای شما جزو دوران اقامت محسوب شده و می توانید بلافاصله بعد از اتمام تحصیل ، تقاضای اقامت موقت از دولت آلمان را داشته باشید .

بورسیه مقطع دکتری در آلمان

بورسیه مقطع دکتری در آلمان

مدارک لازم جهت پذیرش و گرفتن بورسیه در مقطع دکتری به شرح زیر است :

 • داشتن مقالات بین المللی که چاپ و تایید گردیده است .
 • مدرک زبان (حداقل مدرک زبان آیلتس 5/6) مورد نیاز است .
 • کنفرانس ها و سمینار های برگزار شده .
 • تهیه یک proposal تخصصی که می بایست موضوع آن به روز باشد تا مورد قبول استاد راهنما واقع گردد .
 • گذراندن دوره های تخصصی در رشته مورد نظر
 • سابقه کار مرتبط با رشته تحصیل
 • داشتن سن مناسب
 • ثبت اختراعات جهانی می تواند به شخص کمک شایانی نماید .

ورود دانشجویان به کشور آلمان

سه نمونه ویزای تحصیلی برای متقاضیان اقامت آلمان پس از تحصیل صادر می شود :

 • ویزای تقاضای دانشجویی : ویزایی است برای کسانی که می خواهند در آلمان تحصیل کنند ولی رشته مناسب خود را پیدا نکرده اند یا هنوز نامه تایید از دانشگاه دریافت نکرده اند .
 • ویزای تحصیلی : برای کسانی که تقاضا به دانشگاه داده و در رشته مورد نظر خود از دانشگاه پذیرش گرفته اند .
 • ویزای جهت یادگیری زبان : که گزینه مناسب برای کسانی است که می خواهند زبان آلمانی را در آلمان یاد بگیرند .

پروسه دریافت ویزا دانشجویان آلمان

اگر قصد دارید به اقامت آلمان پس از تحصیل برسید ، قدم اول اینست که از یک دانشگاه آلمانی پذیرش بگیرید . در این مدت می توانید ویزای تقاضای دانشجویی را دریافت کنید و از آن طریق وارد آلمان شوید و آزمون های پذیرش را گذرانده و دیگر ملزومات مانند (مدارک زبان را) جهت پذیرش دانشگاه را آماده کنید .

این ویزا ابتدا برای 3 ماه صادر می شود ولی امکان تمدید نیز دارد . زمانی که در یکی از دانشگاه های المان پذیرفته شدید نامه تایید خود را جهت دریافت ویزای تحصیلی به سفارت آلمان در کشور خود می فرستید .

در قدم بعدی سفارت آلمان ویزای متقاضی را به مقامات خارجی در شهری که دانشگاه در آن قرار دارد ، می فرستد و در صورت گرفتن تاییدیه از این اداره ویزای تحصیلی را صادر می کند . برای سپری کردن مراحل اخذ ویزا به مشاوران ما اعتماد کنید .

برای تحصیل در رشته های مختلف شرایط خاصی وجود دارد که فقط خبرگان مهاجرت می توانند شما را از آن شرایط آگاه کنند .

پروسه دریافت ویزا دانشجویان آلمان

هزینه های تحصیل و زندگی در آلمان

اقامت آلمان پس از تحصیل بسیار به صرفه است چراکه دانشگاه های آلمان رایگان بوده و دانشجو فقط مکلف به پرداخت هزینه هایی مانند بیمه ، خدمات تحصیلی و دانشجویی خواهد بود که در سال تقریبا 1200 یورو می باشد و هزینه زندگی تقریبا ماهانه حداقل 800 یورو می باشد .

دانشجویان در حین تحصیل اجازه کار دارند که مدت آن 90 روز کامل یا 180 روز نیمه وقت در سال است و می توانند به ازای آن ساعتی 8 تا 12 یورو دریافت می کنند . همچنین دانشجویان بعد از فارغ التحصیلی تا 18 ماه اجازه دارند در کشور به دنبال شغل باشند .

علی رغم رکود اقتصادی در کشورهای اروپایی ، آلمان از رشد اقتصادی چشمگیری برخوردار است . جهت اقامت آلمان پس از تحصیل ، موسسه مهاجرتی تحصیلی hsa پاسخگوی سوالات شما عزیزان در دفتر اروپا و دفاتر موسسات همکار در شهرهای تهران و شیراز در زمینه حقوق مهاجرت تحصیلی می باشند .

پیشنهاد مطالعه مطالب مرتبط با این نوشتار

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

TOP